Juniori de iunie-iulie 2003 (11): incepem scoala!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Neata',

Sa aveti o saptamana minunata.
Eu abia astept sf. deoarece de joi plecam la mareeeeeeeeee.

Astazi dimineata Calin mi-a facut o surpriza tare frumoasa, cand am ajuns la gradi. Mi-a dat o invitatie la Fundatia pentru Tineret a Municipiului Bucuresti unde are expuse cateva lucrari de arte vizuale facute la gradi. Tare sunt curioasa, doarece acasa nu se prea omoara cu pictatul, modelaj sau altele de gen. Pe prim plan este LEGO. Casa e plina de piese, si-n pat cand ma asez am sansele sa-mi intre una pe ici pe colo.

In rest facem din cele vazute si nevazute, suntem destul de obraznic si deci pedepsit destul de des, motiv pentru care nu a mai avut acces la calculator in ultimul timp.

In ceea ce priveste minunatele posturi de desene animate, am norocul ca nu mai este fan CN. Are cateva seriale preferate pe Disney, care le mai urmareste din cand in cand.

Am facut progrese cu rolele, deja merge foarte bine, spre bucuria mea, ca in sfarsit putem iesi amandoi in parc pe role(cand eram mica nu le dadeam jos din picioare, chiar daca eram imbracata in rochita, asta spre disperarea mamei).

Vacanta de vara, adica marea, ne-am planificat-o in Grecia, unde am inchiriat o vila aproape de mare (dar are si piscina, sa-si poata face de cap "racusorul") si unde o sa mergem 3 familii cu copiii.

Referitor la carnea de pui si noi am exclus-o din alimentatie, asta dupa ce fetita (6 ani) unei colege a avut de suferit din aceasta cauza (inmugurit sanii prea devreme, probleme hormonale) - datorita concentratelor cu care sunt crescuti.
Avem pe cineva care ne aduce saptamanal oua proaspete de prepelita, inclusiv carne, care stiu ca sunt crescute fara concentrate sau alte minunatii.

Va pup,

Maadi si Calin (19.07.2003)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

salutare fetelor !

abia acum am reusit sa ma actualizez si eu cu discutiile, saptamana trecuta am fost intr-o delegatie taaare departe (pt o calatorie cu masina, fara a iesi din tara) - tocmai la Gura Homorului
vreme frumusica, mancare buuunaaa - cu multa smantana, practic aproape la orice fel de mancare si multe prajituri, clatite, papanasi si inghetata (a se inteleg ca spre marele meu regret nu am ratat nimic si totusi am scapat fara s ama re-ingras)
ca tot am fost prin zona, ne-au bagat in program si-o serie de turism ecumenic intensiv (vreo 6 manastiri intr-o dupa-amiaza, de cred ca mi s-au prescris cel putin 80% din pacatele de pana acum )

asa ca o sa incerc sa "dezbat" si eu cate ceva despre ce vorbiti voi aici...

  • revistele cumparate mai cu voie mai fara de voie de la gradinita... poveste lunga si veche:
    la inceput, cand era si bogdan inca la gradi, cumparam pt el si trebuia sa iau 2 ex. ca sa evit . daca tot a devenit un obicei, am continuat asa o perioada, chiar si dupa ce bogdan a mers la scoala (initial am zis sa nu se simta pedepsit, bla-bla, dupa care parca nici nu am realizat cum trecea timpul...) in fine, candva, prin cls a 2-a a lui bogdan am zis gata, luam o singura revista ca si el mai aducea cate ceva de pe la scoala, si apoi am zis ca de-acu au devenit destul de mari sa poate citi acelasi exemplar.
    mai mult, chestia s-a extins la ORICE revista/ publicatie, asa ca avem 2 ex. din Scooby Doo, enciclopedia corpul uman, cataloagele cu fotbalisti UEFA si alte alea (apropos: vrea cineva la schimb?! )
    abia acum am reusit sa le impun sa luam un singur catalog cu fotbalisti pt nush ce alt campionat

  • Disney Channel & Co + calculator e de mult codat la noi, ii mai las sa vada numai desene din alea din vremea noastra, gen "Alba ca zapada" sau asa ceva; ai mei nu stiu cat intelegeau sau nu din filmele resp, cert este ca se purtau ca desprinsi din micul ecran, imitau totul ca niste maimutzici
    ei au voie in principiu la mini-max (cu mici exceptii) si la Cartoon la cateva desene gen Scooby, Tom si Jerry si alte asemeni; evident ca daca uit sa-i verific ii prind uitansu-se la alte balarii, moment in care le sting TV-ul pe ziua resp.
    la calculator ar cam sta amandoi, nu au voie insa decat in we si in vacante, sau daca sunt bolnavi si stau in casa. chestia ca ar trebui sa folosim calculatorul la munca si nu la joaca e super, insa nun stiu daca merge la noi ca si eu mai scap cateodata la 2-3 partide de whist ... de cand cu regimul de slabit si sportul pe care incerc sa-l fac zilnic, macar am scapat de grija ca nu mai am timp de PC, asa ca incep - timid - sa dau si eu exemplu pozitiv

  • vacanta de vara o s-o petrecem la mare, o parte la Eforie S unde mergem impreuna cu ai mei, la o pensiune (ieftin si fara pretentii) si ultima saptamana la Albena

  • despre dinti... lui tudor i se misca usor vreo 2, deja se tot misca de vreo luna, insa nu a cazut nici unul inca. el a zis ca nu-i e teama, ca-l pune pe tataie sa-l scoata cu ata legata de usa (s-o vedem si pe-asta )
    celule stem nu ma preocupa, costa mult si nu vad sensul...
    sper sa ne ajute Dumnezeu sa nu avem nevoie, ca sa nu ajung sa regret...

  • carnea ... eu una nu prea cred in chestiile astea ca sa nu mananci aia sau ailalta ca faci cancer sau mai stiu eu ce. totusi, fiindca e o MODA am inceput sa fiu si eu mai atenta, incerc sa evit unele pe care le pot evita si ma resemnez in rest, ca ceva tot trebuie sa bem/ mancam:
    nu mai cumpar sucuri cu acid sau din cele dulci (dar beau Coca-Cola daca mi s eofera ); nu mai cumpar dulciuri din comert, nu mai pun vegeta la mancari, evitam prajelile si limitez consumul de mezeluri (doar dimineata cate o felie de sunca sau muschi)
    totusi, mancam inca si carne de pui, deopotriva de vita, peste si porc (mai putin grasa, cu exceptia cefei care e prea buna )
    si multe legume sub forma de salate...


pupici cu lipici!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

intru fuga-fuguta sa va spun ca vom avea o fetita!

va pup!

eu , cu (DPN 27.08.2010), andi si tati
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Pitzinuca: felicitari! Sarcina usoara in continuare! Sunt sigura ca o sa umpleti casa de printese.

Am observat ca au inceput evaluarile la gradinita. Sunt surprinsa ca a reusit sa obtina pana acum F.B. in conditiile in care au avut de scris un text dupa dictare(cu litere de tipar, bineinteles, ceea ce nu cred ca e tocmai ok pt ei sa invete sa scrie de tipar...), sa alcatuiasca propozitii cu minim 4 cuvinte, sa scrie cuvinte care se termina intr-o anumita litera... Urmeaza matematica, unde personal cred ca se descurca.

Am observat ca a fost amplasat un npu circ, langa patinoarul din Dr. Taberei. Ultima experienta, tot in zona aceea, Circul Fernando,acum vreo 2 sapt. nu a fost tocmai placuta. Desi se preciza ca in interior sunt 20 de grade, am tremurat la propriu si am fost dezamagita de faptul ca au fost putine animale(caini, serpi si o maimuta). Copiii vor sa mergem si la circul de-acum. Asa ca, rugamintea mea este sa-mi ziceti si mie daca merita in cazul in care mergeti cu copiii!

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Pitzinuco, felicitari multe pentru fetita si sarcina usoara in continuare!

Eu nu prea mai zic nimic ca nu mai apuc sa fac nimic aproape, asta mic vrea numai in brate, l-as mai lasa in leagan ca0-i place, dar daca e Olivia prin preajma il cam loveste:( este inca f geloasa, eu sper ca daca se mai mareste o sa inteleaga altfel, sa vedem.

Va pup si mai revin eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floric_ea spune:

Hei, Pitzinuca, felicitari!!!

Martta, chiar sunt curioasa care-i faza cu testele la gradi - apropo de dictare, mi se pare f tare - fii-mea sigur nu ar face asa ceva. ma asteptam la ceva in genul concursurilor la care tot au participat, dar la dictari, no way....

circul nu stiu cum e, eu credeam ca e cel de acum 2 sapt unde eva a adormit pe banca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Pitzinuca, felicitari pentru fetita!!!

Am intrat sa va spun ca de azi merge si Maria pe doua roti . S-a ambitionat, ca a primit Stefan bicicleta mare, cat a ei, si cum s-a urcat pe ea a si plecat. Asa ca, fata mea, a invatat in 10 minute sa mearga pe bicicleta . bine, nu ia inca viraje .

Mai vroiam s ava zic un alta, dar a expirat timpul de DC. Tipa lumea pe aici ca trebuie sa ne pregatim de plimbare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui martta

Pitzinuca: felicitari! Sarcina usoara in continuare! Sunt sigura ca o sa umpleti casa de printese.

Am observat ca au inceput evaluarile la gradinita. Sunt surprinsa ca a reusit sa obtina pana acum F.B. in conditiile in care au avut de scris un text dupa dictare(cu litere de tipar, bineinteles, ceea ce nu cred ca e tocmai ok pt ei sa invete sa scrie de tipar...), sa alcatuiasca propozitii cu minim 4 cuvinte, sa scrie cuvinte care se termina intr-o anumita litera... Urmeaza matematica, unde personal cred ca se descurca.

Am observat ca a fost amplasat un npu circ, langa patinoarul din Dr. Taberei. Ultima experienta, tot in zona aceea, Circul Fernando,acum vreo 2 sapt. nu a fost tocmai placuta. Desi se preciza ca in interior sunt 20 de grade, am tremurat la propriu si am fost dezamagita de faptul ca au fost putine animale(caini, serpi si o maimuta). Copiii vor sa mergem si la circul de-acum. Asa ca, rugamintea mea este sa-mi ziceti si mie daca merita in cazul in care mergeti cu copiii!

Va pup!

de Vlad(13.06.03)& Alexia(08.08.06)
poze




Revin si eu dupa cata absenta...deh, nu prea va cunosc si mi-e cam greu sa ma bag in vorba.

Ce aud eu cu evaluarile?? Dictare?...WOw, eu tocmai l-am pus sa o inscrie barbatul pe fie-mea la o " evaluare"...dar nu credeam ca e asa.Pai nu inteleg treaba, sa scrie din gradi dupa dictare mi se pare absolut stupid sau sunt eu mai inapoiata!!!

In alta ordine de idei:
-noi nu am schimbat decat 2 dinti de jos, ne-am trezit asta vara cu unul crescut mai in spate si i-am scos pe cei doi din fata de jos ca sa facem loc.Cu aceasta ocazie m-a intrebat stomatoloaga ce-i dau sa manance ca are niste dinti BETON.I-a facut anestezie si nu a zis nici pas, mai ales ca a primit si o diploma la sfarsit.
-cu desenele/filmele stam cateodata prost, adica nu o scot din camera ei.Urmareste Disney si Cartoon.Dar daca ii zic sa stinga TV sa facem altceva e ok.Sper sa nu fie nevoie sa le codez.
-acum ca a inceput sa iasa singura in parcul din fata blocului imi zice sa se duca, altfel ar sta numai in casa .

-cu laptopul e ...fan Farmville pe facebook.Nu citeste bine pe acolo asa ca ii trebuie asistenta mereu(adica eu!) .Intra singura in cont!!
-de mancat mananca si pui ...deci nu stiu ce sa zic cu carnea.Vita nu se omoara lumea, decat eu o inghit in casa...somon e la mare cautare la noi fetele!


Se apropie ziua piticilor, voi unde petreceti de obicei?


pitzinuca, felicitari!!

Eu sunt cazuta in cap ca am o prietena care-l face pe al doilea copil si barbatul meu nu mai vrea unul.....s-a inteles ca nu-l face cu barbatul meu, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

PS
Poate ma baga si pe mine cineva in lista de inceput...sa fiu si eu in " familie"...

Alexia e nascuta pe 5 iunie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

hello fetelor !

pitzinuco - sa-ti traiasca printesa, sa ai sarcina usoara si o bebitza minunata!
(sa mai zic cat te invidiez cu gandul la fetitza pe care eu nu o am?! )

cornelia - vezi ca s-au rezolvat treburile? de-acum sa te tii, cand incep sa se ia la intrecere cu bicicletele

noi am petrecut weekendul la tara (cu nostalgia marii, cel putin eu - madi, cum a fost?! )
pana la urma si la tara a fost ok, vremea MINUNATA, am avut antren din partea verilor nostrii care au in dotare 2 fetitze, ne-am jucat si noi si copiii mai toate sporturile de vara/ afara: ping-pong, bashet, tenis, badmington...

asa ca acum sunt tare mandra posesoare a unor dureri musculare cu diverse localizari, plus cateva petice de piele mai mult sau mai putin rosu-aprins care sper sa devina bronz

Mergi la inceput