Copilul captiv

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai eu am cam zis




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

cred ca putem vorbi in paralel, da? adica e ok daca eu raspund acum doar celor care citesc povestea mea, va suparati? nu ma pot concentra la nimic altceva, va rog sa ma iertati. dar putem sa ne lasam ajutate asa in mesaje incrucisate pe-aici, sper sa nu deranjeze pe nimeni, pe cuvant ca nu vreau sa monopolizez.

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Deci vroia sa te salveze, sa te pazeasca de un pericol?
De la ce sa te salveze?


nu, cred ca a fost instinctul matern, ca mama iti iei copiii si pleci, normal. deci m-a iubit. daca nu m-ar fi iubit, ar fi fugit singura, ca doar atata putere fizica a mai avut, nu si-ar fi riscat viata pentru mine, sa ma mai si care in brate, sa ma protejeze...nu vad alta explicatie. si simt in mine adevarul asta, m-a iubit, clar. e imposibil sa nu ma fi iubit, ce mama nu-si iubeste copilul????

nimic



Conchita...
Nu prea stiu cum sa te iau. Daca erai in fata mea as fi stiut, acum sunt in dilema.
fa te rog scenariul din nou...erati acasa la masa...la caldura. Tu, copila de 4 ani. Febletea tatalui tau.
Incepe bataia. Implicati: mama ta, tatal tau si fratele tau.
Mama ta vrea sa fuga de cine? De furia tatalui.
Ce face ea? te scoate din casa, unde erai in siguranta(!!) si te duce in frig, gonind nebuna din calea tatalui tau. Stia ca tatal tau va veni dupa voi.
Riscuri:- putea sa te scape si sa puteai astfel sa te ranesti grav
-puteai ingheta
-puteai, in altercatia de langa gard, sa fii ranita de cutit!
-te puteai imbolnavi din cauza gerului si umezelii
...continua tu.

Ce instinct matern iti spune ca atunci cand TU esti in pericol, sa iei copilul dintr-un loc sigur si sa-l expui conditiilor total nefavorabile?

Scuze daca ti se pare ca ma invart in jurul cozii. Nu asta fac, crede-ma. Doar ca nu cred ca te-ar ajuta acum sa-ti spun ce cred EU. Conteaza ce cred EU?
Daca iti spun parerea mea acum, vei veni cu 10000 de argumente contra, si n-am facut nimic.
Asadar, daca vrei, mai gandeste-te te rog la scenariul de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui rrox3

Nu gresesti cu nimic Sabina.
Conchita vrea biciuri. Vrea sa se caleasca. Sa faca o baie de adevar si pe urma sa incheie subiectul. Si-a stabilit si deadline.


ce e rau cu deadline? :-)) una, ca daca mai traiesc inca un 24 aprilie, inca un Paste, inca un Sf. Gheorghe (de sfantul asta a murit mama), inca un 15 martie, inca un craciun, inca un x si-un y in halul asta, inseamna ca nu ma mai de-captivizez niciodata! pur si simplu nu mai suport.

in cateva zile termin de pus casa la punct, se intoarce sonia acasa, nu pot ramane in halul asta cu ea acasa, pur si simplu nu pot, nu am voie, e imposibil. macar pietroiul cel mare sa-l arunc la loc in santz, ca dupa aia imi va fi mai usor. voi nu puteti sa realizati ce a insemnat pentru mine sa trambitez ca am un frate, basca sa mai si povestesc despre el. numar pe degetele de la broasca, aia are vreo 3 parca, cati oameni stiu asta. adica, e imens...si unde mai pui, pe ditai forumul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu nu cred ca trebuie sa pui ceva in loc, e mult mai important ca te pui pe tine insati/insuti la loc.....





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

poate fac o imensa greseala ca spun asta, am sa rog pe Rrox sau lady sa imi zica sa sterg.

Conchita, la o cearta f nasoala pe care am avut-o cu sotul meu (eram infiorator de obositi , fata avea un an jumate si noi f f multe probleme financiare) am luat-o pe Sofia si m-am ascuns in alta camera, desi ea nu era absolut deloc "in pericol", insa am luat-o cu mine pt ca eu am avut nevoie de ea. Si pentru ca in momentul ala ea era preferata lui, iar eu dusmanul.Si i-am luat-o.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.





Sabina, bingo.
As fi preferat sa inteleaga asta Conchita singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

plus ca vreau sa fiu afectiv disponibila sa ajut si eu pe toate doamnele care posteaza la topicul asta! pana acum m-am simtit ca o sugativa, am tot primit si primit...nu e drept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Cand un copil captiv pune lupa pe trecut si in felul asta descopera ca parintii n-au fost parinti, si-i desfiinteaza astfel, ce pune apoi in loc?
Rox?

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Mai intai nu pune nimic. E debusolat. Nu mai stie bine cine este, nu mai e sigur de nimic. Dar e cumva multumit ca a fost curajos si-a evadat din iluzii si minciuni. E speriat. Cu suport, isi da timp sa afle cine este si cum este si ce pune in loc. Dar de atunci incolo va fi autentic, va fi prezent intreg in viata lui si va fi liber. Ceea ce va pune in loc va fi real si adevarat.


Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Lady J, poate mama a luat-o ca sa-l pedepseasca pe sot


Nu poate. Sigur.
Acum daca tot ati scris,(tu si Sabina) pot sa spun linistita parerea mea..as fi vrut sa evit asta pentru ca nu stiu in ce masura o ajuta ACUM pe Conchita.

A nu lua niciodata bataie de la tatal ei, era cea mica, febletea tatalui.
mama lui A il iubea bolnav pe tatal lui A.
A scos-o din casa din doua motive:
1. ´´o am pe Ana, accepta-ma, lasa-ma, Ana e la mine in brate, nu vrei sa o ranesti!´´
2. ´´Ana e singura pe care o iubesti, e la mine, ia-ma la pachet cu ea, Ana este singura MEA arma impotriva ta.´´

Ana era moneda de schimb, razbunarea si implorarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapreda spune:

conchita,imi pare nespus de rau pt ceea ce ai trait tu!ceea ce ti-a scris sabina voiam sa-ti scriu si eu,iar rrox3 are mare dreptate. eu cred ca trebuie sa te scuturi cat poti de tare si sa mergi mai departe. scormonesti mai mult,te afunzi mai mult.sechelele cred ca vor ramane toata viata ,indiferent de ceea ce vei face tu sa scapi de ele.trebuie sa lupti pt copilul tau!
scormonesti atunci cand nu ai raspunsuri,ceea ce nu e cazul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Lady, Sabina, Olympia, rrox...adica voi credeti ca nu m-a iubit?!! eu cred ca m-a iubit, pentru ca am devenit prietene cand am ramas doar noi doua...dar ma gandesc, de ce nu a venit cu mine la bucuresti sa locuim impreuna si sa am grija de ea si sa traim amandoua libere, de ce a ramas in orasul meu natal ca sa-l ajute pe fratele meu cu problemele lui monstruoase pana in ultima clipa?? unul dintre cosmarurile recurente e asta, ca o implor sa vina cu mine si se rataceste pe drum...si mereu blestemata aia de cale ferata, pe-aia am visat-o si in noaptea dinainte sa moara. bine, in vis era Sf. Gheorghe si alti cavaleri pe cai de-a lungul sinelor. :-)) stiu ca suna greu de crezut, dar l-am visat foarte straniu si premonitoriu...acu s-a lamurit si misterul de ce-s fan sfantul Gheorghe. :-))

nu stiu de ce rad, ca nu-mi vine sa rad...am amintiri superbe cu mama, am avut o copilarie frumoasa, nu am povestit nimic frumos pentru ca omul nu se imbolnaveste de frumusete, ci de la alelalte, deci pe-alea le-am povestit. daca as fi inceput cu partea frumoasa, m-ati fi crezut ca m-a iubit in mod sigur.

Mergi la inceput