Citim impreuna - Tara mea inventata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Frumoasa carte, foarte personala. Gasesc multe paralele cu Romania, probabil la fel cu orice cultura provinciala. Am intuit finalul incarcat emotional, anuntat ca un motiv pe parcurs. O lume disparuta e o lume disparuta, de la oameni la case si mai ales radacini. Nu oricine poate spune la final "well, I'm back".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Oh man, eu-s singura careia nu-i place cartea asta? E plina de chilienii fac asa si dreg asa, stil compunere, ma plictiseste nu daaaaaati. N-am terminat cartea, cine stie poate pe final imi schimb parerea. Pana acum mi-au placut: retetade dolce de leche si cum si-a invechit autoarea casa noua sa arate ca acasa; interesant si descrierea propriu-zisa, geografie munti ape rauri provincii, da' parca daca m-as fi uitat la discovery capatam informatia mai repede, de wikipedia nu mai zic. Si nu stiu de ce face misto de boom-ul literaturii din America Latina cand ea bate atata moneda pe talentele bunicii si varietatea stafiilor din casa ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Llaura, ai reusit sa termini cartea?
Hai s-o apar pe Allende. Astea-s aminitirile ei. Este normal sa fi fost impresionata de bunicii cu care a crescut si sa-i descrie in termeni poate exagerati. Descrierile despre Chile sint personale, sigur ca poti sa vezi un documentar, ea iti descrie cum vede ea totul. Mie asta mi s-a parut interesant, experienta ei persoanla.
De altfel memoria este subiectiva si ea recunoaste asta inca din titlu, altfel nu l-ar fi ales pe asta.
Sper ca te-am convins, macar un pic.
PS Nici nu-i atit de bitter, avind in vedere prin cite a trecut. Asta-i alta chestie care mi-a placut la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ramona, am descoperit mareata inventie a lampii de carte si uite asa mai apuc sa citesc si eu, asa ca mai am doar vreo zece pagini din carte.
Aveti dreptate voi, cartea este personala pana la urma dar si eu am un pic, adica de la un punct incolo tonul ei se schimba, mai multe experiente si intamplari personale si mai putina geografie combinata cu sexisme :-)
Isi aminteste muntii la plecarea ei din Chile...si eu imi amintesc plecarea din Ro in detaliu, cu ce eram imbracata, cu cine m-am intalnit in ziua dinainte, ce-am vorbit, cum arata soseaua Kiseleff noaptea pe ploaie, tot. Am plecat singura si la aeroport m-a dus seful (care a vrut si sa ma ajute pe mine fara sa trimita soferul institutiei la 3am). Am lucrat bine cu seful asta dar atat; la plecare in aeroport ne-am imbratisat ca fratii si in momentul ala am avut asa o crunta senzatie de plecare si despartire
Nu stiu de ce da' cu tanti Allende nu prea sunt eu prietena, fara motiv, pur si simplu ma cam enerveaza
Oricum nu imi pare rau ca am citit cartea, multe lucruri pe care nu le stiam despre Chile si nici despre tanti Allende.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Ai rabdare, Laura. It'll all come together.

(iti amintesti finalul lui Roots de A. Haley?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ce coincidenta! Rasfoiam ieri ziarul si-mi pica ochii pe citeva rinduri... cica vine Mrs. Allende si da un speech azi pe aici prin zona. Llaura, pacat ca esti atit de departe, poate live te-ar fi impresionat mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ramona, ai dreptate, pacat ca nu pot sa merg la talk-ul ei, mai ales ca as fi putut sa las copilul la tine sa stii ca lui ii place de Allende, ii plac jucariile mele mai mult decat ale lui si din vreo trei carti cate i-am oferit, el pe aia o vroia
Din Roots tot ce imi amintesc e cum arata cartea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Demult tin sa va arat www.isabelallende.com/roots_album_frame.htm" target="_blank">pozele astea! (click pe sagetile de la go to) :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Llaura si asa mi-e dor sa mai tin in brate un bebe!

Lilanda, nu merge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Am editat linkul! Merci, Ramona :)

Mergi la inceput