Citim impreuna - Tara mea inventata

Citim impreuna - Tara mea inventata | Autor: Oana MC

Link direct la acest mesaj

spor la citit, gasit cartea si scris impresii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Azi fac rost de carte. Acum daca am propus-o,i am votat-o, trebuie s-o si recitesc. Altel nu as putea purta o conversatie despre ea pentru ca imi amintesc doar ca mi-a placut si ca autoarea scrie despre Chile cu caldura si umor dar nimic concret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Eu am citit cartea mai demult, i-am dat 4 stele. Am gasit aici niste impresii- http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=55180&REPLY_ID=1171200

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

V-ati notat reteta de "Dulce de leche"? :))

Am inceput ieri cartea si m-a dus imediat cu gindul la subiectul ala cu emigrarea care tinea, acum citeva zile, pagina la generale pe DC . Adevarul e ca Allende e cruda si tandra in acelasi timp. Tandra cu tara, careia i-a purtat intotdeauna, ca Neruda, esenta longitudinala (ce misto suna asta) si pamintul pentru a prinde radacini oriunde in lume, si cruda cu chilienii. Chilienii aia patriarhali, asa cum zicea Teodora (insa, peste ei troneaza ca o suverana figura muult prea ampla a grand-grandmother), rasisti, gaunosi, lipsiti de inventivitate, servili cu "marile puteri", dar aroganti fata de cei cu pielea mai inchisa la culoare etc etc. Insa felul in care o spune da dovada de o inteligeneta emotionala nemaipomenita, de maturitate, spirit critic si (auto)ironie.

Imi place cartea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am citit cartea cu ani in urma si intrasem sa scriu exact ce a scris si Lilanda.
Asta-i cartea emigrantului, mi-a placut cum a scris si m-am identificat cu "feelings" ale ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Am citit-o si eu acum vreo 2 ani... imi place Allende si imi amintesc ca am citit-o pe nerasuflate. Mie mi s-a parut ca se poarta cu chilienii ei precum cu niste copii mici....ii cearta, ii ironizeaza, ii iubeste...mi-a placut bunica, m-au amuzat fratii si jocurilor lor "de-a spaima"...daca imi amintesc eu exact aveau niste jocuri cum ca ar trebui sa se sperie cat mai tare intre ei, ca sa se caleasca. As avea niste obiectii la metodele astea educationale
Bunicul era o figura si jumatate, iar bunica banuiesc ca este Clara din Casa spiritelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Io nu gasesc cartea asta nicaieri:(. Ah, ce ma oftic!

Mai caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Mihaelka ti-as da-o eu cu mare placere daca as gasi-o..am cautat-o prin biblioteca de cand a iesit castigatoare, cu gandul sa mai recitesc pasaje si n-o gasesc neam.
Maine caut metodic caci am descoperit ca-mi lipsesc mai multe carti si daca dau de ea, te anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Multam, iarina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Io nu gasesc cartea asta nicaieri:(. Ah, ce ma oftic!
Mai caut.


Pe unde locuiesti sa-ti imprumut cartea u mare placere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Carmina, multumesc pentru oferta!
Eu mai caut o tzara si daca nu si nu, te contactez pe PM.

Mergi la inceput