Next film festival -Bucuresti

Next film festival -Bucuresti | Autor: marybehappy

Link direct la acest mesaj

Am fost azi la cateva scurt metraje, mai exact la ,,Competitie II''...interesante modurile de abordare , frumoase cadrele din ,,The Armoire'' si ,,Istoria aviatiei'', sinistru peisajul din ,,Candy darling''..si no comment la ,,Dnul David''.

A mai fost cineva la vreo proiectie ?

Mary

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Pentru cine vrea programul , eu l-am gasit aici :

http://www.nextfilmfestival.ro/programpezile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Eu de-abia sambata ma pot invrednici:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Mihaelka iti urez vizionare placuta si astept comentarii
Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Gata, fost-am si vazut-am!
Am fost www.nextproject.ro/offcompetition-festival-friends" target="_blank">aici, adica la sectiunea 'Festival Friends' - filme care n-au intrat in competitie din diverse motive (au mai participat la festivaluri, sunt facute chiar de organizatori:) sau sunt work in progress).
Pe 'Tarantyno' il pandeam de mult si sunt foarte multumita ca l-am vazut (mi-a si placut foarte mult). Mi-au mai placut foarte mult 'Colivia' si 'Lord' - unde se poate vedea cum animalele aduc la suprafata afectiunea ingropata in fiinte abrutizate (dar nu la modul dulceag-lacrimogen, din fericire). 'Moment critic' m-a distrat la culme iar mediu-metrajul 'Captivi de Craciun', in care joaca actrita din 'Marilena de la P7, mi-a fixat in minte numele regizoarei (Iulia Rugina). Cred ca e de urmarit si mai cred ca e aproape coapta pentru un lung-metraj.

As vrea sa ma duc si azi la 'Semaine de la Critique' dar sa vedem daca-mi iese:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am reusit sa vad duminica scurt-metrajele din sectiunea 'Semaine de la critique', adica astea de www.nextproject.ro/offcompetition-semain-de-la-critique" target="_blank">aici. Cel mai mult mi-a placut suedezul 'Semintele toamnei' (e ultimul pe pagina de prezentare); are de toate, si umor amarui-acrisor si actori excelenti si comic de situatie si intriga clara. Cine mai crede in cliseul care spune ca suedezii sunt humourless sa se uite la filmul asta. Ma rog, si la altele:).
Pe locul doi ar fi 'Impreuna' (primul pe pagina de prezentare), un filmulet minimalist despre durere si doliul dupa un frate mort. Pe locul trei - toate celelalte, mai putin 'Noaptea dinlauntru', din care n-am inteles mai nimic.

La urmatorul festival, daca mai apuc sa vad ceva, tot aici o sa intru:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

A inceput festivalul fimului european!
Gasiti aici www.festivalulfilmuluieuropean.ro/?id2=20100002" target="_blank">calendarul proiectiilor.
Ne vedem la cinema si la cat mai mult filme europene:)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Mihaelka merci de program !
Nu stiu insa daca mai ajung azi sa vad ceva...dar am o promisiune cu White ribbon pentru saptamana viitoare...
Spor la vizionat filme bune !!!

Mary

Mergi la inceput