Cand anuntam nasii?

Cand anuntam nasii? | Autor: Mickey_Pooh

Link direct la acest mesaj

Scuze anticipate daca s-a mai discutat, dar chiar am nevoie de putin ajutor: cand ar trebui sa anuntam oficial nasii/ sa ii rugam sa boteze?
De mentionat ca nasii nostri deja stiu ca sunt insarcinata dar pana acum nu am discutat de botez.

Sa asteptam pana dupa ce se naste bebele? Sa ii rugam de acum? Cadoul il ducem cand ii rugam sau la botez?

Multumesc frumos pt raspunsuri!
Mihaela


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Pe noi ne-au rugat unii inainte sa se nasca copilul si ceilalti cand deja erau nascuti copiii asa ca ramane la alegerea voastra ,eu zic totusi ca inainte.
Cadouri am primit recunosc la botez cu toate ca am spus ca n-am nevoie insa asta le-a fost placerea ,am tacut si am inghitit

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickey_Pooh spune:

Citat:
eu zic totusi ca inainte.


Multumesc frumos, asa zice si sotul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

nu-i o regula, eu am fost "selectata" dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Noi am intrebat nasii cam cu o luna inainte de a se naste fetita, daca vor sa o boteze. Eu zic ca e bine sa ii intrebi dinainte din mai multe motive:
1. nu stii daca vor accepta, se poate foarte bine sa spuna ca nu pot, nu poti sa stii (noi asa am patit, initial trebuiau sa boteze nasii care ne-au cununat dar treceau printr-o perioada fff grea dpdv financiar si nu au putut, iar noi am inteles situatia, nu a fost nicio problema)
2. le dai si lor mai mult timp sa se pregateasca. Anul acesta voi fi si eu pt prima oara nasica, viitoarea mamica e insarcinata in 7 luni si ne-a intrebat in urma cu vreo 3 sapt daca vrem sa botezam. Iar mie imi convine de minune ca pana in octombrie la botez am timp suficient sa cumpar tot ce trebuie, sa-mi caut rochita si sa mai dau si cateva kg jos .

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

noi i-am intrebat pe nasii copiilor cand aveam 5 luni de sarcina ,la primul copil; la Anastasia nu am mai intrebat, a fost de la sine inteles (oricum suntem f buni prieteni)

Acum...pe noi ne-au intrebat daca vrem sa botezam, cand bebita avea deja 2 saptamani si stabiliseram initial botezul intr-o luna de cand vorbiseram. Sincer mi-a tzatzait putin fundul , m-am grabit sa cumpar rochita de botez si alte cateva lucrusoare, ca apoi sa ne spuna ca muta botezul o (alta) luna mai tarziu (si acum trebuie sa iau alt trusou de botez).....Oricum, ei saracii n-au nicio vina, pt ca nasii care ar fi trebuit sa fie i-au anuntat cu 2 sapt inainte sa nasca, ca nu vor sa le mai boteze copilul.

Deci, parerea mea, cel mai bine discutati inainte, sa nu trebuiasca sa "alergati" apoi dupa nasi; sau nasii sa "fie luati prin surprindere "

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput