Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Minunat Daca bataile acum incep...
Noi numai ne impingem din cand in cand, furam jucarii... fara violenta.
Dar ne si dragalim f mult, mare parte constient, ca sa se invete sa se imbratiseze, sa se pupe... si de o vreme si spontan. Maiales dimineata.
Si eu cu tata ne imbratisam f des demonstrativ... asa le place sa vada... Cand ne surprind ele se distreaza si mai mult. Si vin si ele sa se alature.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisana01

aaa mi-am adus aminte
vreau sa intreb si eu mamicile cu bebei mai marisori...unde ii culcati?
Momentan una doarme in patul cel mare si una in patutul de bebe dar au inceput sa se miste in somn si mie sa nu cada la un moment dat...
Nu am loc ptr 2 patuturi de bebe, avem unul mare ca, ma gandeam eu, le culc pe amandoua acolo, dar...nu mai au loc si se trezesc una pe alta...



Noi le culcam in doua patuturi, dar daca nu este spatiu pt doua poate ar face cineva la comanda unul mai mare decat cel care il aveti si cu un perete despartitor care sa il poti inlatura cand se joaca. Sau pur si simplu ceva improvizat intre ei cand dorm. O bucata de stofa bine intinsa intre gratii la mijloc, sau.... ceva de genul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Buna dimi,

Am o intrebare cu referire la kg acumulate in sarcina, eu acuma am aproape 32 de saptamani si am luat in greutate 10kg si de aproximativ o saptamana stagnez, desi in orice carte am citit ar trebui sa iau maxim 450 de grame pe saptamana. Intrun fel ma bucur ca nu am luat f mult in greutate (de ce imi era frica) dar ma tot gandesc daca acuma nu e prea putin, caci totusi sunt 2 bebeii in burtica?

Referitor la ajutor dupa nasterea micutilor, atat eu cat si sotul nu suntem din cluj, iar familiile nu ne prea pot ajuta, ce ziceti o sa ma pot descurca singura cu ei, sau sa imi caut ajutor din timp, am inceput sa ma stresez pe aceasta tema

livia 32+ viitoare mami de si
Doamne ajuta tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Si eu am 13 saptamani imediat si nu am luat nici macar un gram in greutate..hmmmm...ciudat dar cred ca am timp.Daca tu te simti bine si bebeii la fel nu cred ca ar trebuii sa iti faci griji si daca Dumnezeu a vrut ca tu sa ai 2 copilasi odata atunci inseamana ca a stiut de la bun inceput ca o sa te descurci cu ei,parerea mea

G.Nico.S graviduta fericita de gemeni 12 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor!

Livia,daca la ecografii copiii sunt ok, in grafic nu trebuie sa-ti faci probleme. In ceea ce priveste ajutorul parerea mea, daca iti poti permite si gasesti pe cineva ok angajeaza o persoana sa te ajute pentru ca va fi foarte greu mai ales la inceput si mai ales daca nasti prin cezariana. Stiu ca se zice ca Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce insa cred ca ar fi cel mai bine sa ai un ajutor. Nu vreau sa te sperii sau ceva de genul asta dar noi am facut greseala asta (am zis ca ne descurcam singuri, desi noptile de-abia de dormeam 2 - 3 ore pentru ca au avut colici si faceau cu randul) si ajunsesem de eram amandoi zombi. Nu se merita! Este o perioada frumoasa si este pacat sa nu te bucuri de copiii pentru ca esti foarte obosit sau nervos.

Noi suntem in febra inscrierilor la gradinita. Ca de obicei in sectorul 5 este durere cu locurile. Speram sa prindem si noi undeva. Le inscriu la 3 gradinite.
Am avut o peripetie cu Moni la inceput de saptamana. A dat cu barba de podea cand se juca cu Ana si si-a muscat limba, si-a strivit buza, iar luni dupa amiaza deja i se umflase destul de rau asa ca am mers la Budimex si dupa aceea la Spitalul de chirurgie maxilo faciala. Din fericire se pare ca este doar hematomul datorat loviturii care a inceput sa se retraga.

Va pupam,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui oliv2

Buna dimi,

Am o intrebare cu referire la kg acumulate in sarcina, eu acuma am aproape 32 de saptamani si am luat in greutate 10kg si de aproximativ o saptamana stagnez, desi in orice carte am citit ar trebui sa iau maxim 450 de grame pe saptamana. Intrun fel ma bucur ca nu am luat f mult in greutate (de ce imi era frica) dar ma tot gandesc daca acuma nu e prea putin, caci totusi sunt 2 bebeii in burtica?

Referitor la ajutor dupa nasterea micutilor, atat eu cat si sotul nu suntem din cluj, iar familiile nu ne prea pot ajuta, ce ziceti o sa ma pot descurca singura cu ei, sau sa imi caut ajutor din timp, am inceput sa ma stresez pe aceasta tema

livia 32+ viitoare mami de si
Doamne ajuta tuturor!


Neatza,
Daca tu te intrebi dc e mult 10 kg, eu ce sa zic ca la aproape 34 am pus 17-18 kg . Eu in schimb am slabit destu de mult inainte sa raman insarcinata, si pe parcursul sarcinii n-am avut treaba cu greturile si vomitatul.

Mie mi s-a spus ca acum incep intradevar kg sa se puna, pt ca si bebeii iau in greutate. Fetele mele la 31 sapt si 3 zile aveau 1727 gr, respectiv 1648 gr.
Asa ca nu iti face griji, hraneste-te corect, voi sa fiti sanatosi.

Ps acum burta creste de la o saptamana la alta

Eu la de 1 mai:

http://i916.photobucket.com/albums/ad4/luce_lumi/CopyofDSC05449.jpg


33+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisana01

Bebeii vostrii primesc fier? si daca da il vomita sau nu au nicio problema? am citit undeva de intolernata la fier...




Noua pediatrul ne-a zis ca ne da fier la bb-line abia dupa 6 luni... Si eu am luat maltofer in sarcina (din trimestrul II pana la sfarshit).



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oliv2

Referitor la ajutor dupa nasterea micutilor, atat eu cat si sotul nu suntem din cluj, iar familiile nu ne prea pot ajuta, ce ziceti o sa ma pot descurca singura cu ei, sau sa imi caut ajutor din timp, am inceput sa ma stresez pe aceasta tema

livia 32+ viitoare mami de si
Doamne ajuta tuturor!



Eu am avut-o ajutor pe maica-mea pana au implinit fetele 2 luni. La inceput fara ajutorul ei nu m-ash fi descurcat, dar de atunci e ok. Ma ajuta mult si sotzul pt ca are destul de mult timp liber. De la o vreme cel mai greu mi se pare ieshitul afara cand sunt singura ... fetele s-au ingreunat si abia le car si pe ele si landourile pana la parter (unde tzinem shasiul caruciorului), dar cel mai greu imi vine sa le linishtesc afara cand urla amnadoua odata. Si nu se calmeaza decat in bratze . Nu mi s-a intamplat niciodata pana acum sa ieshim la plimbare si sa nu fac turul cartierului cu o fetitza in bratze. De curand amandoua vor...in bratze si nu ma descurc singura.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui oliv2

Buna dimi,

Am o intrebare cu referire la kg acumulate in sarcina, eu acuma am aproape 32 de saptamani si am luat in greutate 10kg si de aproximativ o saptamana stagnez, desi in orice carte am citit ar trebui sa iau maxim 450 de grame pe saptamana. Intrun fel ma bucur ca nu am luat f mult in greutate (de ce imi era frica) dar ma tot gandesc daca acuma nu e prea putin, caci totusi sunt 2 bebeii in burtica?

Referitor la ajutor dupa nasterea micutilor, atat eu cat si sotul nu suntem din cluj, iar familiile nu ne prea pot ajuta, ce ziceti o sa ma pot descurca singura cu ei, sau sa imi caut ajutor din timp, am inceput sa ma stresez pe aceasta tema

livia 32+ viitoare mami de si
Doamne ajuta tuturor!


Eu am 25 saptamani 3 zile si am 14 kg. luate, deci zic ca tu stai bine. Acum depinde si de structura fecareia, eu ma intalnesc la fiecare control cu nutritionista, ultima data mi-a schimbat dieta ca eram inafara graficului cu 4 kg, ar fi trebuit sa am 67kg la 24 saptamani .
Cat despre ajutor, noi suntem in aceeasi situatie, adica nu avem pe nimeni aici. Soru are concediu de paternitate 6 saptamani dupa care cred ca am sa o chem pe mama sa ma ajute, are voie sa stea 6 luni din 12 la noi, sper sa ne descurcam.

Am o intrebare, la mine nu mai inceteaza contractiile, adica am zilnic cate 10-15 pe zi nedureroase, imi este foarte teama de o nastere prematura, voi ati patit asa ceva??
Astia aici nu vor sa-mi dea nimic pentru contractii, au zis doar sa vin la spital de cate ori sunt mai mult de 5/h. Am fost acum 2 saptamani, m-au tinut 5 ore in perfuzii (doar saruri pentru hidratare), mi-au facut teste sa nu am infectie urinara si testul proteinei-C (toate au iesit negative), mi-au masurat colul care era lung si inchis (5,4cm) si gata.... Au zis ca-mi dau pastile doar daca incepe colul sa se deschida, eu intre timp am luat in plus magneziu 500mg si no-spa, altceva nu stiu ce sa mai fac.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 25+ de Tudor Sebastian si Felix Alexandru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

dragaica am patit exact ca tine. nu mi-au dat nimic pentru contractii, mi-au zis ca sunt normale atat timp cat sunt nedureroase si neregulate. am mers la munca pana la 32 de saptamani, noroc ca m-au inteles toti, in pauza e masa ma duceam la alt etaj in 'sala de mese' unde aveam canapele si ma lungeam acolo. si mai spre sfarsit ma duceam tot mai des, ca simteam ca-mi ies fetele prin burta
ai grija sa-ti iei tensiunea regulat
m-am uitat la poze, mai ai de crescut

Mergi la inceput