Fulgusori de nov-dec2009 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

noapte buna.

Mami de Bebe George-Stefan (15.11.09)

http://picasaweb.google.com/105038517007457819848

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Laura poza cu Sophia care doarme cu capul in jucarii imi aduce aminte fiimea care dupa o portie de plans, a adormit in pozitie vericala...era la mine in brate si incercam sa o linistesc...s-a oprit din plans si in 3 secunde a si adormit cu nasul pe umarul meu...n-am avut cum sa o pozez..
Diana si eu ma intreb cum de poti sa faci atatea. Poate imi dai si mie reteta...ca eu nu reusesc sa ma organizez nici pe sfert din cat poti tu.
Eu ma bag in pat ca nush cat o sa dorm. La pranz dupa ce mi-a adormit fata, am vrut sa dorm si eu putin, am strans cate ceva prin camera si cand am us capul pe perna a inceput foiala..si in 5 min s-a trezit. sper sa nu am "bafta" asta si pe timp de noapte.
Va pe toate si sa aveti o noapte cu cat mai putine treziri.

Mami fericita de strumfita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Eu scriam de zor la cap trecut

fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea , din data de 6-oct-2009


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Ma duc pe la sot prin camera....poate nu doarme

fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea , din data de 6-oct-2009


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

buna seara...

multumesc Ramonik, Raluci, Lavi ( stii tu de ce), Miany ca v-ati gandit la noi

nu am intrat zilele astea din mai multe motive...va spun doar unul: Sabina plange mult, foarte mult...vrea numai in brate, daca o pun in patut , pe patul nostru sau in scoica urla de zici ca trezeste tot blocul...adoarme foarte greu, numai in brate si leganata...nu inteleg ce are ...zilele astea am stat numai cu ea in brate si ma dor si mainile si spatele...poate e doar o faza, un puseu ceva...

in alta ordine de idei...

Dankutza ma bucur ca ti-au fost de ajutor tabelele mele...ti-am admirat pozele Cezarei...s-a facut fetita mare si este frumusica foc

LauraB in fata ta

Cuscri meu drag asa ma bucur ca nu te mai doare mana...inca putin! si trece si greul asta...maseluta ti-a mai dat batai de cap? pupam mamica si puiutii

ps: am ginerica botezat ...sa creasca mare si sanatos

Lumi e fain cu tati acasa, asa-i? cred ca te topesti toata cand ii vezi pe amandoi langa tine...o pupam Annabelle care il are pe tati langa ea

Ionela iuhuuuu...vine tatiiii...profita...pacat ca numai pana in iunie...of, tare greu cred ca e fara el langa voi


krelia felicitari pt albastrel crestinat
coque felicitari si voua pt Mateiut botezat

Lylyana imi place ca am toata baza in tine pe plantatie

Lili Mariuca a fost o domnisoara tare eleganta in zi de sarbatoare

Dana.n ma bucur ca David a fost cumintel in avion...sper sa va simtiti bine in micuta vacanta in Romania


ieri mi s-a indeplinit una din dorinte: interviul a fost un succes, tati are un job nou...poate daca o sa fiu cuminte se va indeplini si cea de-a doua si vom reusi sa ne mutam singurei

pupici speciali pt fetele care ne-au transmis un gand bun in legatura cu asta

noapte buna la toata lumea

_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ancutza_Bro

buna seara...

nu am intrat zilele astea din mai multe motive...va spun doar unul: Sabina plange mult, foarte mult...vrea numai in brate, daca o pun in patut , pe patul nostru sau in scoica urla de zici ca trezeste tot blocul...adoarme foarte greu, numai in brate si leganata...nu inteleg ce are ...zilele astea am stat numai cu ea in brate si ma dor si mainile si spatele...poate e doar o faza, un puseu ceva.


ieri mi s-a indeplinit una din dorinte: interviul a fost un succes, tati are un job nou...poate daca o sa fiu cuminte se va indeplini si cea de-a doua si vom reusi sa ne mutam singurei
_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit




super vesteee!! sa fie intr-un ceas bun si sa vina cat mai curand si cealalta veste mare...-am Sabinutza plangacioasa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

ma retrag si eu la somn...noapte buna,mamici si pitici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:


Camy, ma bucur ca merge bine cu mancarica.

Coque, sa va fie de bine botezul! Astept si eu pozele…
Despre finger foods, eu asta am inteles: copii vor face o mizerie de nedescris la inceput, si de fapt nici nu vor manca la inceput, ci doar vor molfai, vor simti gustul, vor invata texturi noi, si vor sta la masa cu restul familiei. Din ce am mai citit pe internet, cu finger foods nici nu mai trebuie sa gatesti separat lui bebe: faci o supita sau niste legume aburite la familion, cateva bucatele de legume le scoti cand sunt fierte pentru junior- trebuie sa fie doar de dimensiunea corecta si pentu varsta copilului.

Laura, mi-ai adus aminte de mama, ce dexteritate a capatat cat era aici: pe langa citit/scris la calculator si leganat Sophia, intre doua guri de ceai ii canta celei mici si un cantecel (il ingana mai ales pe ala cu “Vine iarasi primavaaaara….”)

Cris, se poate si fara tigari. Eu fumam mult inainte sa am copiii. Am renuntat la ele cand am ramas insarcinata cu Diana pentru aproximativ 4 ani, le-am reluat pentru scurta vreme cat am umblat prin spitale, dar acum iarasi nu m-am mai atins de ele de mai bine de 1 an jumatate. Imi place inca mirosul da tigara, dar nu mai simt nevoia sa-mi aprind una. E posibil ca si renuntatul la fumat sa fie unul din motivele pentru care m-am "implinit" - si eu am multe kilograme in plus, inca dinainte de ultima sarcina. Dupa ce termin cu alaptatul va trebui sa ma tin de un regim strict.

Ionela, ma bucur ca il veti avea curand pe tati cu voi. Ma rog pentru taticul tau.

Lorelix, si noi dormim majoritatea noptilor cu Sophia in pat. Foarte rar s-a intamplat de a dormit insa toata noaptea si in patutul ei. In principiu, ea adoarme la san (o alaptez din pozitia culcat pe o parte), apoi incerc sa o mut in patul ei. Se intampla sa doarma acolo 2 pana la 4 ore. Cand se trezeste si incepe sa se agite, o iau inapoi in patul mare si de obicei adorm in timp ce ea suge. Parerea mea e ca depinde de copil. Diana cand era bebel nu a dormit deloc in patul nostru, dar ea adormea si dormea bine singura.
Am avut si eu emotii cu sotul care se suceste mult in somn. Pun de obicei o perna lunga intre ei si o tin pe Sophia “in brate”. Cea mai tare faza a fost cand Andrei mi-a zis ca s-a trezit el noaptea ca nu se putea rasuci din cauza ca-l tinea Sophia de deget.
In ultima vreme insa Andrei a trebuit sa ia niste medicamente contra durerii, dar care in acelasi timp il si ametesc. Pana cand termina tratamentul, pentru siguranta, cand o aduc noaptea pe Sophia la noi in pat el se muta in alta camera.

Lylyana, cu placere iti mai trimit ce mai aflu despre BLW. Ce informatii am gasit pana acum am trimis deja pe contul comun. Nu am pus acolo link-ul dat de Diana intr-unul din capitolele trecute- cu principiile de baza ale metodei, in limba romana. Acum as mai vrea sa cumpar o carte despre autodiversificare http://www.amazon.com/Baby-led-Weaning-Helping-Your-Baby/dp/0091923808/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1271203341&sr=8-1 O sa incerc sa extrag ideile de baza din carte si ti le voi trimite cu placere.

Alinus, noi avem motan in casa. Am surprins-o pe Sophia urmarindu-l curioasa de cateva ori, iar Totane a binevoit in fine sa se apropie de copila si sa o miroasa intr-o zi cand fata mea dormea (dar asa, cu multa grija, dupa care s-a dus mai departe de ea).

Laura G, Krelia, felicitari. Sa va traiasca puiutii proaspat botezati!

Ralu_seby, super Croozer-ul vostru! Sa-l folositi cu placere! Ce am cumparat noi acum 5 ani era numai pentru atasat la bicicleta, dar asa cum am mai zis Dianei ii placeau la nebunie plimbarile in el.

Ramona, Dominic e un copilas mai sensibil. Tu esti mamica lui, si oricat este de greu fara tati alaturi, trebuie sa fii puternica, sa gandesti pozitiv, sa iti aduni toata energia pentru puiul tau, si o sa vezi ca dupa nori vine el si soarele. Si nu, nu e putin lucru prin ce trece acum Dominic, nici nu e usor pentru el sau pentru tine ca el e “doar” de o luna racit. Va doresc insanatosire grabnica, si te rog sa ne mai scrii despre voi cand ai timp.


Evy, pai ai baiat mare daca se ridica singur in fundulet! Sophia se arcuieste toata si se lupta sa se ridice, dar nu a ajuns inca la performanta asta..

Andre, si o imbratisare de la noi.

Ariadna, tare de tot Emi cum da el acolo din gurita si se plange la mamica lui.
De la povestea ta mi-an adus aminte ca acum ceva vreme am auzit o gluma “adevarata” despre parinti si munca lor de Sisif (in traducere suna cam asa): parintii se chinuiesc un an intreg ca sa-si invete copiii sa vorbeasca si sa mearga, iar tot restul vietii se chinuiesc sa-i invete sa taca si sa stea jos.

Ce drag mi-e de voi, mamicile de gemeni… poate si pentru ca mi-as fi dorit si eu… dar sa nu pacatuiesc, sunt foarte recunoscatoare pentru copilasii mei!

Gata si capitolul 59! si buna dimineata in curand la voi.


Merg acum sa pe la plantatiile de cafea (a castigat cineva ceva? )



"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
"A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Ancuta, felicitari pentru job-ul lui tati! Fie ca si celelalte dorinte sa se indeplineasca curand!

"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
"A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Buna dimineata!

Eu va ofer tuturor ca de obicei !

De asemenea as vrea sa va pup si sa va imbratisez pe toate.

Ma bucur ca au scris Krelia, Andre, ancutza, smaranditza, ariadna. O astept si pe draga de Monis.


EU m-am pricopsit cu o infectie urinara de toata frumusetea. Probleme de astea am avut mereu, ca sunt foarte sensibila...dar nu stiu acum cu ce sa ma tratez tinand cont ca alaptez!Nu am dormit deloc datorita discomfortului. Urasc situatia!

Rares a fost cumintel...a dormit bine...de la 12.30 bineinteles...asa ca de el ma bucur tare mult...azi dimineata l-a luat sotul in brate si au dormit burta pe burta.

Sa urez si eu LMA sarbatoritilor de azi:



Matei Constantin de Roxyaly
Mihnea de Ionelamaria
Daniel Stefan de Andrutza
Luca de Lillyka
Robert Andrei de Crissa13
Nicholas Ellan de Simonette
David Cristian de Camelia86






Mergi la inceput