Mi-as dori ca...

Mi-as dori ca... | Autor: alinushca

Link direct la acest mesaj

... mult mai multe viitoare mamici de pe sa intre la acest topic oarecum ocolit, si sa se documenteze mai mult. Pentru ca in momentul in care vor da nastere si se vor confrunta cu multele probleme si greutati care pot apare, sa stie ce sa faca si ce sa nu faca pentru a putea pastra laptele si pentru a-l putea oferi macar pana la un an copiilor lor.
Va recomand sa incepeti cu http://www.llli.org/nb.html


Mami de (28.10.2008) si bb2 9+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

pe DC sunt multe informatii despre alaptare:

- www.desprecopii.com/info.asp?id=48" target="_blank">Alaptarea
- www.desprecopii.com/info.asp?id=1135" target="_blank">Alaptatul in public
- www.desprecopii.com/info.asp?id=1196" target="_blank">Mastita si blocarea ductelor sanului
- www.desprecopii.com/info.asp?id=442" target="_blank">Alaptam sau nu alaptam?
- www.desprecopii.com/info.asp?id=139" target="_blank">9 Mituri despre alaptare
- www.desprecopii.com/info.asp?id=94" target="_blank">Alaptare: marirea productiei de lapte matern
- www.desprecopii.com/info.asp?id=361" target="_blank">Ce maninca mama cand alapteaza?
- www.desprecopii.com/info.asp?id=1363" target="_blank">Rolul tatalui cand mama alapteaza

succes tuturor mamicilor care inteleg ca alaptand ofera cel mai de pret cadou bebelusului! Un cadou de sanatate.


**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

E un mit care nu mi se pare tratat suficient in articolele acelea. Mitul ca o femeie nu are destul lapte si copilul moare de foame. Este mitul responsabil pentru cele mai multe situatii in care mamele pierd laptele mult prea devreme. Sigur, scrie intr-un articol despre "legea cererii si ofertei".

Citez, daca imi permiteti: "Productia de lapte este pe principiul legii cererii si ofertei. Cu cat copilul dumneavoastra este mai mult hranit prin alaptare, cu atat veti produce mai mult lapte, pentru a acoperi necesitatile copilului dumneavoastra. Stimularea producerii consecutive de lapte este rezultatul frecventei alaptarii si a cantitatii de lapte evacuate.

In cazul copiilor care primesc biberoane suplimentare cu apa sau lapte artificial se produce o scadere a producerii de lapte matern. Suplimentele, in afara cazurilor indicate medical, trebuie evitate pentru trei sau patru saptamani pana cand producerea dumneavoastra de lapte este stabilita si copilul dumneavoastra se prinde de sfarc fara dificultate. Copiii trebuie sa fie alaptati de cel putin 12 ori in 24 ore in primele doua pana la patru saptamani, sau pana cand au cu mult peste greutatea de la nastere."

Dar prea multe femei dau formula in completare de teama ca copilul nu primeste suficient de la ele si prin asta isi scad productia proprie pana ce laptele matern dispare de tot. Cunosc atat de multe cazuri... si este un mit atat de bine inradacinat incat adesea le spui sa stea linistite si sa puna copilul la san de cate ori acesta cere la inceput (pentru ca el cere taman ca sa isi mareasca productia de lapte si nu pentru ca ar muri de foame!), iar ele nu pot crede si recurg la laptele praf. In 2-3 saptamani adio alaptare!

Oricum articolele respective sunt foarte bune. Mi-as dori numai sa fie mai vizibile pentru femeile de pe forum. Majoritatea cred ca nici nu au observat ca exista un topic despre alaptare.



Mami de (28.10.2008) si bb2 9+

Mergi la inceput