***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(118)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

Liviana, pai, de ce nu prea iti vine? Mai zi de baieti, de flori, de casa, ce mai plantezi... Mie imi place foarte mult sa citesc randurile tale entuziaste.

Am citit si eu noul proiect de lege si nu sunt norme de implementare, de genul unde o sa fie aceasta clasa pregatitoare. Se specifica doar ca e pentru copii care au implinit varsta de 6 ani, pana la inceperea anului scolar si la cererea parintilor si pentru cei care implinesc varsta pana la sf anului calendaristic si ca tb sa contina in medie 20 de elevi si cam atat. Nici despre evaluare nu e clar cum anume o sa se faca ci doar ce competente tb sa evalueze. O sa mai intreb oameni avizati.

Didi, mersi de sfaturile cu bicla. Am cam lenevit iarna asta si nu prea am mai mers cu ea. Trebuie sa redevin activa. Da, m-am uitat si eu pe lista de aprilie. De ziua mea ma gandeam sa chem prietenii intr-o locatie aproape de casa, sa le fac cinste cu ceva de baut si o masa, sa sarbatoresc frumos, daca tot schimb prefixul.

Ramona si Razvan [19.06.2007]
Salvati o inimioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7
De ziua mea ma gandeam sa chem prietenii intr-o locatie aproape de casa, sa le fac cinste cu ceva de baut si o masa, sa sarbatoresc frumos, daca tot schimb prefixul.

Ramona si Razvan [19.06.2007]
Salvati o inimioara


Ramona,cica se considera schimbarea prefixului de la 40 asa ca...
Petrecere frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Didi, da, Matei doarme la pranz. Seara se culca la 10 si dimineata la 7 e in picioare, la fel cel mic. Ma astept ca nevoia de somn la pranz sa dispara pe la clasa a-II-a.
Ramona, poti sa ma citesti la subiectul Casa, acolo scriu in ult vreme mai mult despre gradinarit, dar am pus si un subiect despre joaca afara caci sunt in pana de idei.
Ramona, tu lucrezi in invatamant cumva? Tot nu inteleg explicatiile tale, daca Matei va implini 6 ani cand e in grupa mare, dupa acea data va trebui sa-i mut locatia la scoala sau cum?


Voi ati citit subiectul cu bonele filipineze?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Fetelor vin din par cunde o cucuoana mi-a urecheat baiatul ca i-a impins nepoata si nu se uita pe unde mergeInafara de "teoria" de rigoare nu am putut face nimic.Sunt plina de nervi...si abia m-am stapanit sa nu o pocnesc.Cica "stai pe banca si te uiti la stefe si nu ii zici nimic desi ai vazut ca a impins-o?"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

Alyna24, multumesc! Mie imi place varsta asta.

Liviana, daca Matei implineste 6 ani cand e in grupa mare, probabil o sa intre apoi in grupa pregatitoare. Explicatiile erau din lege, poate de aia sunt cam alambicate. Lucrez in presa, sotul lucreaza in invatamant. Ideea e ca legea e doar proiect si regulile de aplicare nu sunt stabilite inca. De exemplu, ministerul vrea ca grupa pregatitoare sa fie in scoala, se poarta discutii cu scolile, dar scolile au spus ca ele nu au spatiu si atunci trebuie sa gaseasca o alta solutie, ori o sa le lasa tot la gradinite, ori o sa lase posibilitatea sa fie si la gradinite si la scolile care dispun de spatiu. Dar nu e nimic sigur, intai trebuie votata legea, apoi stabilite norme de aplicare. Mai e drum lung din ce am inteles eu. pe scurt: acum nu se stie exact cum o sa fie la Matei. Poate daca intrebi la gradinita lui sau la scoala la care urmeaza sa-l dai, o sa afli mai multe. Eu acolo as intreba.

Multumesc ca mi-ai spus de topicul cu casa, nu cred ca am intrat pana acum.

Ramona si Razvan [19.06.2007]
Salvati o inimioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Ramona, multumesc , acum e mai clar. Cand Matei va avea 6 ani va fi in grupa mare - la sfarsitul ei vreau sa-l dau la scoala, nu la gr pregatitoare. La gradinita nu mi s-a putut dat un raspuns cert pt ca nici ei nu stiu cate grupe de pragatit vor avea in gradi si cate vor pleca la scoala facand loc unor grupe mici suplimentare. Ai idee cand se vor sti exact si normele de aplicare, in cat timp se hotarasc? Perioada de inscriere la gradi (pt Bogdan ma interesa) ar trebui inceputa in luna mai - pana atunci se va sti mai exact?
Mi-a placut povestea pt gramo kid.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

Liviana, chiar nu stiu daca pana in mai o sa se schimbe ceva. Multumesc. Povestea ca povestea, pe mine m-a distrat si impresionat replica lui, caci nu ma asteptam sa proceseze informatia asa.

Ramona si Razvan [19.06.2007]
Salvati o inimioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

fetelor, am vazut ca ati intrebat de mine. multumesc ca nu ne-ati uitat, sunt pe-aici, traiesc, dar traversez o perioada foarte tulbure, si imi trebuie timp si rabdare sa ma regrupez. din cauza asta nici nu pot scrie. suntem bine, nu va faceti griji, si apoi stiti voi, vestile rele se afla mai repede decat cele bune, asa ca nu va impacientati.

numai bine.

mamica lui david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Doxinu, nu-mi vine sa cred ce ai patit, cum sa-si permita sa-ti urecheze copilul? Eu cred ca o bateam.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Citat:
citat din mesajul lui CarlaV

Doxinu, nu-mi vine sa cred ce ai patit, cum sa-si permita sa-ti urecheze copilul? Eu cred ca o bateam.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"


A fost primul meu instinct,insa era invarsta.............si la noi chiar nu ai ce face daca un parinte iti agreseaza copilul.

Sunt inca socata si frustrata ca nu pot face nimic.Ma simt neputincioasa.


Trecand peste,vineri este si ziua mea de nastere.De mult am vrut sa ma trec in listuta si intotdeauna imi aminteam dupa.

Trecand peste,

Mergi la inceput