Ce parere aveti despre violenta domestica?

Ce parere aveti despre violenta domestica? | Autor: Mariana_D

Link direct la acest mesaj

Astazi intrand pe Internet si "frunzarind" tot felul de pagini am dat de site-ul stirilor ProTv sectiunea "Romania- Te iubesc!". Printre diverse teme, am dat si de marturiile socante a patru femei care au fost victime ale violentei domestice.
http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te-iubesc/romania-te-iubesc-marturii-socante-ale-victimelor-violentei-domestice.html
E drept ca reportajul a fost facut acum 9 luni,dar ...dupa parerea mea, situatia a ramas la fel.
Am intalnit si eu femei care aveau prostul obicei de a-si ierta sotul de violenta cu vesnica afirmatie : " Daca barbatul nu-i da o palma peste ochii sotiei, nu se poate numi barbat".
Am o intrebare pentru voi, oare un barbat se simte mai barbat decat este daca isi loveste femeia care practic ii este mereu alaturi sau este mama copilului lui?
Este adevarat, de asemeni ca sunt si femei care calca strambdar nu e mai bine, daca nu m-ai exista intelegere, sa semnezi un act de divort decat sa ajungi sa lovesti un om care , la urma urmei, nu e propritatea ta si de care nu te m-ai leaga decat un act.
Voi ce parerea aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Clar ai dreptate.
Bataia, orice s-ar spune, nu-i rupta din rai. Nici intr-un caz.
Si-apoi pe nici o fiinta de pe lumea asta nu o cresc si ingrijesc parintii ca sa vina un papa-lapte sa o loveasca. Din punctul meu de vedere un barbat care loveste o femeie nu este barbat ci primata recent coborata din copac.
Cred ca multe femei din tara asta ar putea avea de invatat din cartea "Numai cu fiica mea" scrisa de BETTY MAHMOODY si filmul cu acelasi nume regizat de Brian Gilbert.


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
[Cred ca multe femei din tara asta ar putea avea de invatat din cartea "Numai cu fiica mea" scrisa de BETTY MAHMOODY si filmul cu acelasi nume regizat de Brian Gilbert.



Si ce-ar avea romancele de invatat din cartea aia???Cumva romancele abuzate din ro. sunt maritate toate cu posibili rapitori ,sechestratori ...de alte natii??
Intreb serios,ce lectie ar fi pt. romancele storonite cind vine "badea" de la carciuma cu experienta acelei femei?

Ca sa nu fiu complet off-topic,ce parere sa am?Normal ca violenta domestica nu ar trebui sa existe!
Scurt si la obiect.
Normal ca se poate dezvolta mult pe aceasta tema si probabil este un subiect caruia ii trebuie acordata multa si serioasa atentie,mai ales in Ro.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m
[Cred ca multe femei din tara asta ar putea avea de invatat din cartea "Numai cu fiica mea" scrisa de BETTY MAHMOODY si filmul cu acelasi nume regizat de Brian Gilbert.



Si ce-ar avea romancele de invatat din cartea aia???Cumva romancele abuzate din ro. sunt maritate toate cu posibili rapitori ,sechestratori ...de alte natii??
Intreb serios,ce lectie ar fi pt. romancele storonite cind vine "badea" de la carciuma cu experienta acelei femei?





Probabil ca lectia este "Nu exista NU POT".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Parerea mea este ca un barbat trebuie sa-si bata nevasta fara motiv. Stie ea de ce.

PS: Ce naiba de parere poate avea cineva despre violenta domestica? Dar despre violenta asupra copiilor? Dar despre violenta in orice domeniu?
PPS: Daca un barbat care loveste o femeie e recent coborat din copac...femeia care loveste un barbat de unde e coborata?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Parerea mea este ca un barbat trebuie sa-si bata nevasta fara motiv. Stie ea de ce.

PS: Ce naiba de parere poate avea cineva despre violenta domestica? Dar despre violenta asupra copiilor? Dar despre violenta in orice domeniu?
PPS: Daca un barbat care loveste o femeie e recent coborat din copac...femeia care loveste un barbat de unde e coborata?

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



A fost cu el in copac si-l bate ca nu a i-a oferit creanga potrivita.
Eu cred ca intrebarea e inutila, ce parere poate sa aiba cineva despre asemenea subiect?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

o parere buna cred ca au doar cuplurile sado-maso

eu , cu (DPN 20.08.2010), andi (24.06.2003) si tati
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

rufus.... ce te-ai enervat asa. Auzi, ce pps....!!! Pai tu compari o palma de la nevasta cu o palma de la un barbat? Oricum ar fi bataia e o porcarie. Unii sunt crescuti cu asta. E un mod de viata. Azi mi/a povestit cineva care a venit sa ma vada cum zaceam in pat ca are o prietena care isi tine puiutul la mama la tara si i/a pus acea mama, mamei ei ca daca nu/l altoieste pe copil cand face prosti sa/l obisnuiasca cuminte.... il rupe in bataie.

Pai cu asemenea mentalitati vrem noi ca fiicele noastre sa nu fie lovite pe viitor de sotii lor sau sa nu procreeze si sa nu aiba copii care sa cada victime ale neputintei copilului de-a se apara?

Eu sunt una dintre putinele care a luat violenta in serios si a spus NU si stiti bine cata munca de lamurire s/a purtat cu mine pe acest forum sa ies eu si sa imi scot copilul din abuz in toate formele lui.
Eu ma chinui acum sa scot o alta fata din abuz "domestic". Si ma izbesc de toata gama de care s/au izbit ani la randul la mine cei care m/au citit si daca nu as fi trecut prin asta as fi renuntat. Ma tin pe baricade ca fata asta nu pricepe, nu intelege si nu are cum sa inteleaga in veci, iar eu nu posed acel ceva mai mult si mai bun care sa il dau la schimb ei sa fie multumita in asa fel incat sa reuseasca sa se hotareasca sa plece de la el. Ca nu/i pot oferi nicidata confortul ei interior din universul pe care l/a creat alaturi de el. Pentru ca universul ei nu e format numai din vama pe care o plateste lui suportand abuzul fizic sau psihic. Ea alaturi de el are o stabilitate, are un camin, are o situatie, are un intreg conglomerat de factori care o motiveaza suficient sa accepte sa plateasca pretul.

Eu de exemplu platesc acum alt pret, acela al eliberarii din abuz. Copilul meu sufera. Si va suferi permanent. Va suferi ca este intre doi parinti despartiti, ca tre sa apara si alte persoane pe care tre sa le accepte desi nimeni nu o intreaba si pe ea, ca tre sa aibe doua case, doua anturaje, doua familii care sunt in vrajba, care se lupta continuu pentru fiecare centimetru, care folosesc fiecare prilej sa se sicaneze, sa cometeze, sa o rupa in doua.

Plus de asta.... cine traieste experienta unui abuz si se elibereaza nu se vindeca in veci in totalitate. Piere inocenta si lejeritatea modului in care privesti viata. Ramai marcat si prost si cicatrizat sufleteste.

Si in conditiile astea.... cum privim abuzul? Ca pe o normalitate romaneasca. O inerenta!!!! Din pacate... eu cred ca este mai prezent in viata de zi cu zi a romanului decat aerul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

noideea, rufus nu s-a enervat, doar ca subiectul e cumva... copilaresc. nu tema in sine, ci modul de prezentare.

cum adica ce parere avem? evident ca nu e de bine, nu? adica ce alt raspuns poate sa existe la intrebarea asta?

is curioasa, mariana abia cand ai vazut acel reportaj ti-ai dat seama ca exista violenta domestica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Citat:
citat din mesajul lui noideea

Pai tu compari o palma de la nevasta cu o palma de la un barbat?


Depinde de femeie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariana_D spune:

sdcristian Stiu de mult de acest subiect Cristian dar nu inteleg ce este in capul multor oameni, numiti "adulti" care se lovesc intre ei, chit ca sunt barbati sau femei. Cu ce suntem mai evoluati decat animalele?
Vroiam sa va intreb cum vedeti voi situatia asta in care atunci cand nu-ti convine ceva, tii sa te napustesti asupra sotiei( sotului) sau asupra copiilor si sa-i lovesti. Cine iti da tie, ca persoana, dreptul de a abuza pe cel de langa tine?
Ce om fara minte se bazeaza inca pe principiul" Bataia-i rupta din rai"?
Traim in secolul XXI, dar multi au ramas inca in Antichitate tinand cont de gandire.
Si la fel cum zicea si noideea, unii parinti isi tin ,in principal fetele, sub replica " Barbatu-i capul familiei, el sparge, el strica".
Daca barbatul vine nervos de la birt, si isi ia nevasta la bataie, e cel mai viril barbat posibil in mintea multora.
Am un vecin care vine si-mi zice intr-o zi, legat de subiectul asta, ca femeie, cat e ea de femeie, trebuie sa m-ai primeasca cate una de la barbat. Si incepuse, marele credincios, ca in Biblie apare femeia necredincioasa.
I-am zis, enervata,bre daca tot esti credincios ( eu nu ma laud ca ma dau cu capul de icoane in fiecare zi) si te lauzi cu Biblia ar trebui sa stii ca Iisus a zis ca cel care nu are nici un pacat sa arunce primul piatra.
Si traiesc in continuare cu concluzia :Frate ai un cap pe umeri ca si mine? Da .2 picioare , 2 maini? Ok . Deci ce ne diferentiaza?
Si spre final un citat din Talmud: " Fii foarte atent sa nu faci o femie sa planga. Pentru ca Dumnezeu ii numara lacrimile !
Femeia provine din coasta barbatului
Nu din picioare ca sa atinga pamantul
Nu din cap pentru ai fi superioara
Ci din tine...pentru a-ti fi egala
Din brate, ca sa fie protejata
Si din inima sa fie iubita !'
PACAT CA ACEST CITAT NU SE APLICA SI IN VIATA DE ZI CU ZI. PROBABIL CA VISEZ ,INCA FRUMOS. Sper ca secolul XXII sa aduca vreo schimbare !

Mergi la inceput