FIV cu ovocite donate

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Flori70 spune:

Mirela2 asta ar insemna o minune pentru familia respectiva.
Mai multe chiar nu stiu ce sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flori70 spune:

luminika eu nu am inceput inca niciun demers din cauza suportului financiar, am ceut doar informatii de la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminika spune:

Mirela2 - ce informatii ai despre clinica MedLife,mai cunosti pe cineva cu rezultate favorabile? Parerile sunt asa de impartite incat nu stiu ce sa mai cred!
Si eu vreau FIV dar sunt reticenta la clinicile de la noi...
Te astept cu mai multe informatii.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

luminika
eu am facut 2 fiv in afara tarii, mai predcis in Ungaria, la ultimul din 12 cupluri nu a reusit niciunul, cupluri cu care am stat.
la nicio clinica rata de succes nu e mai mare de 30-40%. singura diferenta a fost e ca cei doi medici din clinica respectiva nu faceau altceva decat proceduri de reproducere asistata, atat si numai atat.
nu faceau histero sau alte interventii de genul acesta, nu aveau gravide in evidenta, nu garzi la spitale.....

la medlife am dat de un medic ok, cu rabdare.....nu ca cel din ungaria nu ar fi fost asa, doamne fereste, nu vb prostii, plus ca si pretul e apropiat celui din ungaria.....
ce mi s a parut neplacut a fost felul in care se poarta receptionierele.....si asta imi aduce aminte de unele asistente din ungaria.....cat de bine seamana

dar nu mai conteaza atata timp cat te poti intelege cu medicul, daca am vreo problema vb la tel cu medicul.

acum tu tre sa decizi ce e mai bine pt tine....
eu poate as fi plecat si de data asta in afara tara, dar ma gandesc la bani, la drum.....parca nu mai pot, mai bine acasa si cel mai mult ma bucura faptul ca in tara nu tre sa negociezi nr de embrioni transferati, nu tre sa te rogi cu cerul si pamantul sa ti puna mai multi de doi cand nu ai peste 35 de ani.
daca mai pot sa te ajut cu info, cu cea mai mare placere
pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

daca mai scri ca vrei sa donezi ovule in timp ce faci fiv si prin alte parti sigur cineva te v-a remarca si sigur vei face si alte cupluri fericite
ma bucur ca mai sunt oameni cu suflet mare ..ptr ca multe femei au nevoie de ovule
poti sa mai scri si in alte parti unde sunt femei disperate ..ca nu au donatoare(cu toate ca sunt unele riscuri..ovulele se impart,iar daca tu ai ovarele normale atunci rata de succes este mai mica..eu am un ovar care produce maxim 20 de foliculi..si il mai am pe celalalt normal)
iti doresc multa bafta si sper sa te gaseasca cineva care are mare nevoie de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Buna, dragele mele colegi de "suferinta".

Probabil ca ma voi indrepta si eu spre donare de ovocite, deoarece am refacut analizele hormonale iar FSH-ul meu de ziua 2 este 35,9, amh-ul fiind de 0,79. Saptamana viitoare ma voi intalni cu 2 medici, sa vad ce parere au ei, daca mai merita sa incerc sa fac FIV cu ovocitele proprii sau mai bine ma indrept direct catre ovocite donate. Am 34 de ani, 2 FIV nereusite si un FIV intrerupt.

Va pupa Tabi si va tine pumnii tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Haideti sa va scriu care a fost raspunsul dr. Kovacs de la Budapesta cand i-am scris ca am FSH-ul 35,9 :

"These numbers unfortunately are not good at all as they indicate severely compromised ovarian function. Ideally the FSH would be less than 10 and the estradiol would be below 75. When the FSH is between 10 and 15 treatment outcome becomes unpredictable but in some cases the response is pretty good. When the FSH gets over 15 and especially 20 treatment outcome is poor. Most cycles have to be cancelled and in the rest 1 at best 2 eggs can be collected. Over 20 we do not recommend treatment but ask the patient consider donor egg treatment. With an FSH of 35 you really have to consider donor egg treatment as the chance for IVF to work with own eggs is just
theoretical.
Do write me if you have any further quuestions about this!"

I-am scris acum sa-l intreb daca e vreo sansa ca in alta luna sa am un FSH mai mic si poate ca acum e o "greseala"; iar daca nu, ce sanse sunt sa fac in Ungaria FIV cu ovocite donate (desi, din cate am studiat, in Ungaria nu se poate).

Va tin la curent cu ce o sa-mi raspunda si daca mai merg sau nu la programarea cu K. de luni.

Va pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Tabitha am citit de curand , dar nu mai retin la care sub. ( deh , baba mai uita )ca a reusit o fata cu un AMH mai mic.....e adevarat ca parca n-avea FSH chiar 35 , dar pana la urma e mai important AMH ,arata mai bine cum e rezerva ovariana .
Eu am fsh aproape 20 ( amh n-am curaj sa fac ),dar vreau sa incerc tot cu ovocitele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

simonete: deocamdata am hotarat sa ne linistim si sa urmaresc valorile FSH-ului vreo 2-3 luni de zile la rand si in functie de rezultat sa decidem ce vom face. Stiu si eu cazul de care zici tu, de aceea nu ne pierdem sperantele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Buna fetelor!

Imi cer scuze pentru lipsa neanuntata dar am avut foarte multa treaba in ultima perioada si timpul nu mi-a mai permis sa intru pe forum...

In primul rand vreau sa va urez bun-venit tuturor desi va spun cu mana pe inima ca mi-ar fi placut sa ne "intalnim" pe alte topice... nu neaparat aici... dar asta e viata, cruda uneori... macar ne-am unit toate in aceasta lupta cu infertilitatea.
am incercat sa va trec pe toate pe prima pagina... daca am uitat pe cineva, daca nu vreti sa fiti trecute pe lista si eu v-am trecut din exces de zel, daca vreti sa modificati sau actualizati informatiile de acolo, sa ma trageti de maneca!

In al doilea rand vreau sa imi scot palaria in fata dragelor noastre monaramona, floaredemac si mirela2... Fetelor, sunteti niste suflete mari!

Mirela2, daca nu ar fi trebuit sa ma operez intai, m-as fi bagat eu... dar asa trebuie sa las locul altcuiva... sunt sigura ca vei avea foarte multe cereri! Felicitari pentru initiativa!

luminika trimite-mi prim pm adresa ta de mail ca sa iti forwardez primul mail cu atasamentele pe care le-am trimis catre cei de la zlin!

kasha pai asta-i problema? ca nu stii lb straina??? hai sa-ti dau eu o varianta... te programezi in aceeasi perioada cu altcineva (de aici de pe forum, de exemplu) si mergi cu persoana respectiva la clinica... ce zici, merge?

tabitha nu inteleg de ce e FSH-ul asa mare... ca AMH-ul e ok... offff... ce rau imi pare!!! abia astept sa ne spui si pararile celorlalti medici...
nu inteleg de ce kovacs ti-a recomandat clar fiv cu ovo donate... ca la mine s-a bagat chiar si cu amh-ul meu de 0.26... si mi-a spus a e dispus sa mai incercam un fiv cu ovocitele mele deoarece chiar daca am ovo putine, obtin macar un embrion de calitate... numa' ca m-am cam saturat eu sa tot fac fiv-uri in care sa trasfer cate un embrion...

acum despre mine... eu astept sa ma operez ca am hidrosalpinx proaspat descoperit si am impresia ca sunt si "fericita" detinatoare a unei endometrioze de toata frumusetea... pe 20 mai trebuie sa ma operez... dupa operatie ma voi hotari daca mai fac fiv cu ovocitele mele sau fac direct in decembrie cu ovocite donate...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput