FIV cu ovocite donate

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui adria42

Mami, si eu ma gandesc sa trimit formularele saptamana viitoare, dar oscilez intre Brno si Zlin. Am vazut ca la Brno de programeaza peste 8-10 luni si eu as vrea sa fac in decembrie cel mai tarziu. Spune-mi ai gasit ceva informatii pe site-ul pe care te-ai inscris si despre Zlin. Sincer, nu vreau sa cheltui atatia bani de pomana... Am vazut ca la Brno iti spun ca daca te insrii prin intermediul unei agentii te programeaza mai repede. Oare cum sa procedez?
Daca mai afli ceva noutati despre FIV cu ovocite donate, tine-ne la curent!



adria, am gasit informatii si despre zlin, fetele care au mers acolo sunt multumite... insa sunt mult mai multe cele care merg la brno... probabil si din aceasta cauza este lista de asteptare mult mai lunga... acum depinde si cat de tare te grabesti tu... ca cei din zlin te pot programa imediat iar pentru brno mai ai de asteptat... sau poate le spui celor din brno ca vrei sa mai mergi cu o persoana care s-a programat deja in decembrie (la mine data punctiei donatoarei este cam pe 2 decembrie)... abia mergem impreuna... sau daca te programezi la zlin poate gasesti in aceeasi perioada ca zlin e la 1 si 1/2h de brno si ne tinem companie una alteia... ba chiar unele fete care faceu fiv la zlin erau cazate la brno...
vezi si tu cum aranjezi treburile si iti voi da toate detaliile necesare! si bafta!

edit: aaaa... am uitat... vezi ca daca te programezi prin agentie (parca myivfaltrenative.com) astepti mai putin dar te costa mai mult!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminika

Laura,
Merg pe 2 variante, intai am programarea la Marinescu apoi in functie de raspunsul lui ma indrept sau nu spre clinica din Polonia.
Deocamdata nu am o persoana donatoare, dar posibil sa gasesc!
Pupici

mutatia MTHFR C677T heterozigota



si eu te pup si iti urez multa bafta! deci in afara de romania, optezi pentru polonia! super... abia avem informatii din mai multe clinici!

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui bytzi

laura,uau sa inteleg ca ai luat o hotarire?eu zic sa vezi ce iti zice si dr despre ovare,eu cind am facut ultima laparo pt verificarea trompelor,dr cu care am facut operatia ,cind m-a vazut la eco mi-a zis sa nu mai incerc nimik,ca ovarele sint asa cum sintca mai am 2 aderente de endometrioza si nu prea am sanse,apoi dupa laparo mi-a zis ca aderentele sint asezate in asa fel incit nu impiedica ovulatia si mi-a zis sa mai incerc ,sanse mai sint.Stii ca eu la stimulari sint varza,dar pe CM natural inca mai produc cite ceva,asa ca tot mai sper macar la un fiv pe natural.
Apropo ,la un fiv pe natural nu te-ai gindit?am vazut ca la Giuli e 300e si daca nu contine ovo foliculul, nu se plateste nimik...nu stiu ,e o parere de-a mea,sper ca nu te superi,esti f tinara si mai ai sanse sa aveti copilasul vostru,mult noroc la operatie.


bytzi nu stiu daca voi mai incerca vreun fiv (cu stimulare sau fara) cu ovocitele mele pana in decembrie (cand am programat fiv-ul cu ovocite donate)... daca ma intrebi acum as zice ca nu... pentru ca m-am saturat sa fac transferuri cu cate un embrion... macar a doua oara la budapesta a fost de calitate dar la fiv-ul de la giulesti nici macar nu am transferat un embrion bun... si costa atat de mult un fiv incat nu imi permit sa tot dau bani pentru sanse atat de mici... offff... vreau si eu sa trasfer blasto sau macar 2-3 embrioni de 3 zile... m-am saturat de esecuri...
intr-adevar la giulesti e ieftin un fiv pe ciclu natural dar parca nu as mai merge la giulesti... sau daca merg, nu mai vreau sa merg la marinescu... vad eu...
nu stii daca la sibiu se face pe natural? costurile sunt mai mici decat la fiv-ul cu stimulare sau e acelasi pret?
oricum si dr care ma opereaza insista sa mai incerc cu ovocitele mele dar i-am spus ca nu sunt hotarata si a ramas sa mai vb dupa operatie sa imi spuna ce a gasit pe acolo...



Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Laura,da,se face FIV pe natural la Sb ,preturile in vara cind am intrebat eu erau aceleasi ca la un fiv cu stimulare(67mil),dar dr meu a zis ca a vorb cu cei de la clinica pt a face niste kituri de reduceri,acum nu mai stiu daca au facut sau nu.
Eu ma gindesc mereu ca la Giuli este asa de ieftin un fiv pe natural...dar sincer ca si tine ,dupa ce am mers in alt loc si am avut parte de un dr deosebit si tot personalul de acolo,am fost tratata cum nu se poate mai bine,nici nu vreau sa mai aud de Giulesti,dr Niculescu,alergaturi pe sali pt una pt alta,cozi....
Si la fel ca si tine asa de mult mi-as dori sa transfer si eu 2 embrionas de z3 ,nu ma gindesc la mai mult,dar daca nu se poate...eu nu am avut ocazia nici macar 1 sa transfer,decit 6 IA facute.
Te pupic si tin pumnii pt laparo,mai ai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

lasa bitzi ca vine si vremea noastra..si atunci cand ''virusul''de la Yarrina se abate si asupra noastra sa vezi ca bine v-a fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

lasa bitzi ca vine si vremea noastra..si atunci cand ''virusul''de la Yarrina se abate si asupra noastra sa vezi ca bine v-a fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Laura si eu as vrea in decembrie pt ca vreau sa mai iau o pauza de tratamente cateva luni si sa incerc natural. Plus ca trebuie sa fac rost si de bani...Poate avem noroc sa mergem in aceeasi perioada!

Bytzi, Laura, vesti bune!!!!!!!!!
Celine Dion a ramas gravida la 42 ani dupa al 6 lea FIV! Are gemeni! Si a facut acupunctura inainte de FIV... Lunea viitoare ma duc si eu la prima consultatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui bytzi

Laura,da,se face FIV pe natural la Sb ,preturile in vara cind am intrebat eu erau aceleasi ca la un fiv cu stimulare(67mil),dar dr meu a zis ca a vorb cu cei de la clinica pt a face niste kituri de reduceri,acum nu mai stiu daca au facut sau nu.
Eu ma gindesc mereu ca la Giuli este asa de ieftin un fiv pe natural...dar sincer ca si tine ,dupa ce am mers in alt loc si am avut parte de un dr deosebit si tot personalul de acolo,am fost tratata cum nu se poate mai bine,nici nu vreau sa mai aud de Giulesti,dr Niculescu,alergaturi pe sali pt una pt alta,cozi....
Si la fel ca si tine asa de mult mi-as dori sa transfer si eu 2 embrionas de z3 ,nu ma gindesc la mai mult,dar daca nu se poate...eu nu am avut ocazia nici macar 1 sa transfer,decit 6 IA facute.
Te pupic si tin pumnii pt laparo,mai ai putin.


daca afli ceva despre vreo reducere pentru fiv pe natural la sibiu sa ma anunti si pe mine!

dap... mai am putin pana la laparo... de maine intr-o saptamana scap si eu de trompe ca numai belele mi-au facut!

la giulesti eu nici nu ma gandesc sa merg la niculescu ca am o experienta tare neplacuta cu el si sincera sa fiu si de marinescu sunt mai mult decat satula dupa numai un fiv facut cu el... vorba ta, atunci cand ai termen de comparatie nu-ti mai vine sa mergi pe la ei... oricum e cert ca pretul cel mai bun la fiv pe ciclu natural este la ei dar sincer nu stiu catre ce medic sa ma indrept in cazul in care ma hotarasc sa fac un fiv pe natural inainte de cel cu donate... ma gandesc la codreanu dar nu stiu daca acorda consultatii si la vreun cabinet particular... asa cum ai zis si tu, nu mai vreau sa atarn pe holul spitalului...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui adria42

Laura si eu as vrea in decembrie pt ca vreau sa mai iau o pauza de tratamente cateva luni si sa incerc natural. Plus ca trebuie sa fac rost si de bani...Poate avem noroc sa mergem in aceeasi perioada!

Bytzi, Laura, vesti bune!!!!!!!!!
Celine Dion a ramas gravida la 42 ani dupa al 6 lea FIV! Are gemeni! Si a facut acupunctura inainte de FIV... Lunea viitoare ma duc si eu la prima consultatie.


Mi-ar placea tare mult sa facem fiv-ul in aceeasi perioada... sunt sigura insa ca cei de la brno te vor programa mai tarziu... tu poti sa insisti, sa le spui ca ai o prietena care vine la ei pe 2 decembrie (ziua punctiei donatoarei) si sa insisti sa te programeze in aceeasi perioada deoarece ne-ar fi mult mai usor... spui si tu de costuri mai mici la transport, suport moral, etc... tot ce iti trece prin cap ca sa ii convingi... am incredere ca stii tu cum sa-i "induiosezi".

Daca nu reusesti, poti sa incerci sa te programezi la zlin in aceeasi perioada in care fac eu la brno... ca abia vizitam cehia impreuna si ne tinem de urat...
noi vrem sa mergem cu avionul pana la viena si de acolo sa inchiriem masina... costul ar fi acelasi ca si un drum cu avionul pana la brno si in plus ramanem si cu masinuta inchiriata care ne va da libertate de miscare (vrem sa vizitam si praga)... si viena este la ~ 2 h de brno, pe autostrada...
noi vrem sa plecam pe 1 decembrie (avem un avion dimineata pe la 6) si sa ne intoarcem pe 7 decembrie, noaptea... in felul asta nu ne luam decat 4 zile libere de la job... misto, nu?
biletul de avion ne costa 160 euro pe amandoi cu austrian airlines si ne mai costa si inchirierea masinii vreo 200 euro... daca am zbura pana la brno ne-ar costa in jur de 400 euro...
am scris toate informatiile astea deoarece pot fi utile si pentru alte persoane care se hotarasc sa mearga spre cehia...
aaa... inca ceva... la blue air sunt bilete de avion chiar si mai ieftine... in jur de 80 euro amandoi... dar din pacate nu am gasit zboruri la o ora care sa ne convina... dar ne mai gandim pana in august-sep cand vrem sa luam biletele de avion...


Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

adria sa stii ca m-ai pus pe ganduri cu acupunctura... am gasit pe net un medic in ploiesti care are multe recomadari... oare cu cat timp inainte de fiv ar trebui sa incep? oricum eu nu ma bag pana nu scap de laparoscopie si de refacerea dupa aceasta...

Laura


mutatia MTHFR C677T heterozigota

Mergi la inceput