micuta Xenia

micuta Xenia | Autor: MACARIE

Link direct la acest mesaj

am 28 de ani si inca astept sa vina o minune in viata mea, de ani de zile ma chinui , tratamente peste tratament , bani multi si timp pierdut, pentru nimic.......incepem (eu si sotul) sa ne gandim la
adoptie, caut pe net, vb ,scot fel de fel de formulare de completat..intre- timp pe 1 mai 2007 fac
o operatie ,laparoscopie pt trompe infundate, fara prea multe sperante din partea medicului, dar de.......sa o fac si pe asta, operatia a decurs cu ceva probleme dar intr-un final sa terminat.ajunsa acasa m-am apucat sa rasfoiesc documentatia pt adoptie si am tot facut asta vreme de 1 luna jumate cand in disperarea mea mi-am facut un test de sarcina , eram la doar 10 zile dupa CM ..deci l-am facut asa doar ca sa ma aflu in treaba.....mi-am aparut linia de control si inca una dar foarte slab vizibila , abia o vede-am in lumina mai puternica, nici nu am luat-o in seama , ma gandeam cat de disperata sa fiu sa incep sa vad teste de sarcina pozitive?!.in ziua cand trebuia sa imi vina CM mi-am facut inca un teste( aceasi disperare) eram acasa la parinti mei cu sora mea care si ea de ani de zile incearca sa faca un copil , si mi-a iesit pozitiv........in prima faza am inlemnit ,apoi am inceput sa plang in hohote , dupa aia sa rad isteric, mama saraca se uita la mine cam speriata si imi zicea sa ma potolesc sa nu fac vreo prostie. am terminat si cu rasul , m-am apucat sa sar in sus de
bucurie ....a fost un moment....nu pot sa il descriu. M-am dus glont la doc. meu care nu-i venea sa creada, am facut eco care a comfirmat sarcina ....aveam 5 saptamani si ceva...super. L-am anuntat pe sot telefonic ca va fi tatic de teama sa nu plang necontrolat in fata lui, nu ca ar fi ceva rau dar sunt convinsa ca si el ar fi inceput sa planga .Am inceput tratament de sustinere....totul a mers bine pana in 10 saptamani cad o usoara sangerare mi-a bagat spaima in suflet . am trecut si peste asta cu spitalizare.am avut o sarcina foarte grea...nu m-am putut bucura nici o clipa de ea.....vomam non-stop, de dimineata pana seara cand ma vedea omul eu eram bagata prin vre-un colt si vomam. am reusit eu sa vomit la coada la mici ...va dati seama ce injurata am fost cu toata sarcina mea. Tot timpul mi-a fost frica sa nu pierd sarcina nu mi-a spus nimieni ca nu trebuie sa iei nici un fel de calciu in sarcina, eu luam calciu efervescet doar pt ca imi placea gustul si normal ca aveam contracti tot timpul ,nedureroase , e drept dar clar era o problema undeva de le aveam si asa toata sarcina m-am indopat cu tot felul de pastile si ovule si de toate pt sustinere. Eu vroiam fetita sotul baiat....a fost fetita . Doctorul ma lasat balta in luna 5 , dupa ce cotizasem cu plicul fooooarte incarcat avand in vedere istoricul meu. Am gasit alt doctor mai spagar ca primul dar macar era acolo .Sarcina era jos doc spunea ca nu o duc pana la capat asa ca in 38 saptamani trebuia sa prezit la el pt internare ...urma sa nasc. m-am prezenta la spital si a incepuc calvarul....m-ia facut controlul si m-a trimis acasa spunand ca mpot sa mai stau si sa vin peste 2 saptamani...in drum spre masina m-am umplut de sange, dar nu m-am intors , am zis ca nu este grav si ca s-ar putea sa vie dopul care trebuia sa cada.....mai pe seara la insistentele soacrei mele ma duc la spital , au inceput contractiile dar nu erau dureroase doar burtica era foarte tare si asa a ramas cam 3 ore, m-au bagat la monitorizare si din pacate inimiara micutei mele batea din ce in ce mai slab., eu nu m-am dus acolo sa nasc prin urmare nu aveam banii la mine pt nastere , doc stia ca sunt probleme dar nu vroia sa ma bage in cezariana pana nu plateam anestezistul si asistentele mi-a zis " hai ce faci nu ai bani la tine ca este pacat de copilul ala din tine" si scum cand imi aduc aminte mi se pune o gheara in gat., ai mei erau pe drum cu bani dar esre chestie de cateva minute nu aveau cum sa ajunga asa repede, le-am dat telefon plangand sa se grabeasca ma imi moare copilul si doctorii nu vroiau sa faca nimic fara bani, nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva, cred ca este limita la care poate ajunge o fiinta umana. docorul tot imi dadea tarcoale dar nu facea nimic fara bani ...inimioara micutei mele ajunsese la 89 batai pe min.si scadea de la secunda la secunda , doc ma intrevba intruna unde sunt ai mei cu bani.atunci nu m-am mai contolat si am urlat la el sa imi dea el bani urmand sa-i dea mama mea inapoi cu dobanda ca nu am la mine miloanele pe care el le vroia in momentul ala ........groaznic..sa te imprumuti de bani chiar de la medicul care trebuia sa-i salveze viata copilului tau?!!cred ca numai in Romania se poate intampla asa ceva. si ce credeti, ...imi da doc bani" poftim iai ca o sa mi dea maicata inapoi" cuvintele lui...si uite asa am intrat in cezariana la 18 si la 18 si 10 am auzit primul plans al fetitei mele , am inceput si eu sa plang si cand mi-au aratat-o nu am reusit din cauza lacrimilor sa vad decat o mogaldeata cu mult par negru. asta este poveste micutei mele care in fiecare zi imi umple inima de bucurie...acum are 2 ani si 1 luna si este o strengarita Imi mai doresc un copil dar din pacate trebuie sa o iau de la capat cu tratamentele dar sunt convinsa ca voi reusi.

---------------------------------------------------------------------



Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

Macarie,in ce spital s-au intamplat grozaviile astea,spune si numele medicului,macar sa stie poporul ce-i poate pielea

Eu sunt o fire mai....si daca as fi fost in locul tau,probabil ca muream cu ei de gat

Sa fiti sanatosi si sa va bucurati mereu de mica minune!



lui Mihai si cu !!
Copil zdravan, plin de viata, cu par balai si ochi albastri, ca si maica-sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

E infiorator prin ce ai trecut! As vrea sa ne dai numele spitalului si/ sau a medicului care a uitat ca a depus un juramant, fara sa ne mai gandim ca e in primul rand OM! Sanatate tie si fetitei tale!


26+
Vine o ! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

am nascut la spitalul SF Pantelimon , doctor Padeanu

---------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Wow, incredibil ce ai patit cu doctorul ala
nu-mi vine sa cred ca exista astfel de oameni pe deaspura si doctori
bine ca fetita nu a patit nimic pana la urma!
felicitari! sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea,sa fie sanatoasa si sa-ti dea Dumnezeu si un fratior/surioara pentru ea!!

Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

iarna2009-2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Cata ticalosie, de necrezut

Sa va traiasca fetita si sa va bucurati de ea

lili@domnisorica daria


hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Anca, fara exagerare s-a zbarlit parul pe mine citind povestea nasterii fetitei tale. Doamne, prin ce momente cumplite ai trecut! E bine ca s-a terminat cu happy end, ca tu si micuta printesa sunteti bine.
Dar e de-a dreptul inuman ce ti s-a intamplat. Eu am auzit de nascut in salon, cu o colega de camera, pt ca mamica respectiva nu a avut bani sa dea la doctori. Si aici sunt doctori care iti cer bani de la obraz, daca nu, nici nu se uita la tine.
Poate pui si poze cu micuta ta minune.


Poze cu noi
blog de mama
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



INCREDIBIL!!!!

Cum e posibil, ca intr-o tara europeana, in secolul XXI sa se intample asa ceva????? Cum??? "Da banii, sa-ti salvam copilu'! nu-ti e mila de copilul din burta ta?" Adica tot tu erai vinovata?

Bine ca ati scapat cu viata! Doamne-ajuta sa-ti creasca fetita sanatoasa si sa va bucurati de ea.

Mergi la inceput