Cea ma frumoasa carte romaneasca

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliaKTM spune:

probabil copilaria fiecaruia a fost marcata de "la medeleni" si "ciresarii" subscriu si eu. iar acum cred ca cea mai frumoasa carte (sau printre ccele mai frumoase) este "viata pe un peron" de octavian paler. si "delirul" lui preda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Am citit cu drag "Femeie,iata fiul tau" de Sorin Titel.Mai astept pareri,daca a mai citit-o cineva.Se discuta foarte mult despre relatia speciala dintre mama si copil.

Gabrilici, mami de Sofia dulce si haioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuliaKTM

probabil copilaria fiecaruia a fost marcata de "la medeleni" si "ciresarii" subscriu si eu. iar acum cred ca cea mai frumoasa carte (sau printre ccele mai frumoase) este "viata pe un peron" de octavian paler. si "delirul" lui preda...

Don't u know this tale in which all i ever wanted i'll never have for who could ever learn to love a beast?


O. da, si uitasem de ea. Si mie mi-a placut Viata pe un peron foarte tare.

-- C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrilici

Am citit cu drag "Femeie,iata fiul tau" de Sorin Titel.Mai astept pareri,daca a mai citit-o cineva.Se discuta foarte mult despre relatia speciala dintre mama si copil.

Gabrilici, mami de Sofia dulce si haioasa


L-am citit mai demult pe Sorin Titel, nici nu mai stiu titlul cartii. Dar mi-a placut, multumesc ca mi-ai amintit de el, sa vad cum fac rost de carti de-ale lui.

PS Sper sa nu va suparati pe mine, am citit si eu Ciresarii (si am invatat codul morse) si La Medeleni. La fel mi-a placut si Cismigiu&Comp sau cartile lui Stefan Banulescu. Eu le vad ca pe un fel de Sandra Brown - enjoyable, dar nu le-as numi drept cele mai frumoase sau reprezentative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

la medeleni
ciresarii
cismigiu& co de grigore bajenaru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Pe langa mult iubita "La Medeleni" as mentiona si "Loreley" la fel de draga mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:



Cand eram mica, m-am topit dupa "Furtuna de mai" de George Sovu, in adolescenta dupa "Ultima noapte..." a lui Camil Petrescu. Da, mi-a placut si "Jar" si "Adam si Eva" ale lui Rebreanu. Iar mai tarziu, "Arta conversatiei" a Ilenei Vulpescu si, mai aproape, m-a fascinat "Autoportret intr-o oglinda sparta" de O Paler. Fiecarei perioade ii pot atribui cate o carte. In tot cazul, prefer cartile de analiza interioara, gen F. Dostoievski.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrilici spune:

Am citit in adolescenta 'Cimitirul Buna-Vestire' a lui Arghezi.Super amuzanta cartea!Nu stiu daca poate fi considerata cea mai frumoasa carte romaneasca dar merita lectura.se face haz de necaz intr-un mod cat se poate de placut.dupa parerea mea Arghezi e un geniu.

Gabrilici, mami de Sofia dulce si haioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Citat:
citat din mesajul lui balerrina


Care este cartea romaneasca care v-a marcat cel mai mult sau vi se pare cea mai reprezentativa pentru cultura romaneasca?



-- C



M-a marcat Domnisoara Christina a lui Eliade - o lunga perioada am considerat-o cea mai cea; insa dupa ce am citit Pupa russa a lui Gheorghe Craciun, am convingerea ca aceasta din urma este cea mai buna carte romaneasca a tuturor timpurilor. Si mai mult decat atat, face parte din marea literatura a lumii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Da, intr-adevar ....Cella Serghi -Panza de paianjen...acum depinde la ce varsta o citesti...am ramas mult timp sub influenta acestei carti asta pentru ca la 17 ani esti un pic cam cu capul in nori (in sens pozitiv),vizezi si uneori cu ochii deschisi...

Mergi la inceput