Diabet zaharat la copii *8* Dulcineii DC

Diabet zaharat la copii *8* Dulcineii DC | Autor: Anina_n

Link direct la acest mesaj



Link-uri utile:

www.diabetzaharat.ro/pacienti.htm" target="_blank">Informatii despre diabet

www.diabetzaharat.ro/continutul_in_glp.htm" target="_blank">Valorile nutritionale ale unor alimente 1, 2.

www.doctor.info.ro/html/indice_glicemic.html" target="_blank">Indicele glicemic al unor alimente

www.ccserban.ro/index.html" target="_blank">Centrul Medical Clinic de Evaluare si Recuperare pentru Copii si Adolescenti cu Diabet Zaharat Tip 1 "Cristian Serban" - Buzias(Timis)




capitolul 1 recuperat de Adriana
cap. 2, cap. 3, cap. 4, cap. 5, cap. 6, cap. 7,

Dulcineii nostri:

16.04.1992 --- Alex --- Adrianaa, debut la 20.12.2000 (8 ani si 8 luni)
19.09.1996 --- Andreea --- andreea96, debut la 04.02.2010 (13 ani si 4 luni)
22.06.1999 --- Mitza ---Madalina1999, debut in 30.12.2009 (la 10 ani si 6 luni)
08.01.2001 --- Horea --- lavinia_c, debut in ianuarie 2005 (la 4 ani)
01.03.2001 --- Marta Denisa --- SymoDenysa80, debut la 13.01.2009 (7 ani si 10 luni)
10.01.2002 --- Nina-Cristina ---- Anina_n, debut la 25.08.2005 (3 ani si 7 luni)
22.03.2002 --- David --- mirela_piciu, debut in septembrie 2005 (3 ani si 6 luni)
10.07.2002 --- Robert --- dani_roby, debut la 09.03.2006 (3 ani si 8 luni)
23.10.2002 --- Daria --- anna-pa, diabet tip Mody, debut la 16.10.2009 (7 ani)
19.12.2002 --- Alina --- soryali, debut in octombrie 2005 (2 ani si 10 luni)
07.05.2004 --- Aida --- Ioana-A, debut in iunie 2007(3 ani si 1 luna)
07.10.2004 --- Alex --- ana_miti, debut la 19.09.2005 (11 luni)
21.01.2005 --- Tudor ----Teo_H, debut la 05.08.2008 (3 ani si 6 luni)
04.06.2006 --- Iustin --- mirela.d debut la 04.02.2008 (1 an si 8 luni)
17.11.2006 --- Andreea --- livia_and debut la 09.02.2008 (1 ani si 3 luni)
22.12.2006 --- Eduard Stefan --- lauradoom debut la 08.11.2008 (1 an si 10 luni)
21.02.2010 ---David --- lalitica2000 debut la nastere

Legislatie pe tema diabetului

Norma tehnica privind modul de acordare a consultatiilor si prescrierea tratamentului ī® cadrul Programului national de diabet zaharat si responsabilitatile participantilor la program

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20Tehnica.pdf

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20Tehnica(Ord425).pdf


Lege nr. 448/2006
privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
din 6/12/2006

Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1 din 3/1/2008

http://diab.ro/e107_files/downloads/Lege%20nr.448.pdf

Norme metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
din 14/3/2007

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 233 din 4/4/2007

http://diab.ro/e107_files/downloads/Norma%20de%20aplicare%20nr.448.pdf



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Ce mai fac dulcineii ?
Cristina se bucura ca a intrat in vacanta, deja si-l asteapta cu mare nerabdare pe .
Dani, multumim frumos pt. toate informatiile utile pe care ni le dai !
Dragul de Robi, tot a acceptat senzorul, pana la urma !
Ce bine ca n-a simtit nimic la inserarea senzorului ! Si tu esti o curajoasa, Dani !
Asadar, mamaliga, ca si pastele, cresc incet si normal, glicemia. Ce consistenta avea mamaliga ? Era cu branza sau cascaval ? Cristinei ii place moale si asta ii creste un pic absortia. Dar cascavalul fiind cu proteine si lipide mai multe, incetinesc absortia glucidelor.
Sunt curioasa de fulgii de porumb de la Fortza. Cristina din acestia mananca dimineata cu un iaurt Activia simplu.
Stiam ca acele cereale dulci urca mai repede glicemia.
Cele mai bune sunt cerealele instant, dar nu sunt prea agreate la gust si consistenta. De mult nu am reusit sa o mai fac pe Cristina sa mananace din acestea.
M-ar interesa si banana, in functie de cat este de coapta, ce efect are asupra glicemiei. Ea este sigurul fruct mai lent, datorita amidonului ce-l contine. Chiar asa este ?
As vrea sa stiu ce efect are asupra glicemiei, marul, portocala, mandarina, ananasul din compot, strugurii si piersica(la vara). Cristina este mare amatoare de fructe.
Inghetata Betty Ice, cati HC avea ? A mancat-o fara sa fie luata in calcul, in afara mesei sau a gustarii ?
Corpul consuma energie pt. a aduce inghetata la o temp. obisnuita, plus miscarea facuta timp de 45 de min., astea au facut sa nu-i urce glicemia.
Despre sucul Teddy chiar nu credeam ca e rapid, fiind mai catre natural si de o consistenta mai catre nectar. Cristinei ii mai dau la masa de pranz, in loc de fruct. Dar fiind in combinatie cu alti HC lenti, sper ca nu mai e rapid, precum ti s-a arata tie.
Robi cand l-a baut ? La vreo gustare sau tot la o masa principala ?
Actimel-ul m-ar mai interesa cum actioneaza asupra glicemiei. Atat cel de 4 Hc, cat si cel de 10-12 HC.
Croissantele acelea mici(de 13 g) de la 7 Days, piscoturile Boromir, iarasi ma intereseaza.
Acum, depinde si de ceea ce mananca Robi. A...si pufuletul Gusto.
Gata, ma opresc aici ! Poti sa scri la orice aliment pe care il consuma Robi, cum e cu glicemia, de fapt.
Va doresc spor la pregatirile pt. Paste !
Mai revin.
Sanatate si glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Ce faceti, mamici de dulcinei ? Pe unde sunteti ?
Sper ca toti dulcineii sunt bine !
Cristina isi petrece timpul mai mult pe afara. Ba cu rolele, bicicleta, trotineta, mingea sau coarda. Profita din plin de vacanta si se simte si la glicemii.
A avut ocazia sa tot manance cioco dulce, zilele acestea, de la atata miscare.
Astept vesti de la voi !
Sanatate si numai glicemii dintre cele mai bune dulcineilor nostri !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Am trecut doar in graba ca suntem in casa ca sa facem nani.
Noi suntem bine. Glicemiile spre mici ceea ce inseamna ca si Iusti a primit ciocolata. Ii plac ouale Kinder o nebunie. Dar nu mai mancase de vreo doua luni. Ca nu prea obisnuiesc sa ii dau dulciuri cu zahar.

Cariotipul inca nu l-am ridicat pentru ca, spre rusinea mea, nu am ajuns la medlife. Dar luni promit sa ma duc. Nici hemoglobina nu am ridicat-o dar dna. doctor mi-a zis prin telefon ca ori este 5 si ceva ori 6 si putin. Deci super. Si de data asta nu se datoreaza glicemiilor prea mici cum a fost anterioara.

Va las ca profit ca dorm piticii sa calc niste haine ca in ritmul asta... o sa umblam ca scosi din masina de spalat.

Va pup si va doresc un week-end minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Bravo, Mirela si Iusti !
Ieri, cum a fost vreme urata si Cristina a stat in casa, imediat s-a vazut pe glicemia de la cina si peste noapte, chiar.
In zilele frumoase, cand a stat mai mult pe afara, in fiecare noapte a trebuit sa-i dau cativa HC la miezul noptii, sa nu faca hipo.
Mai avem mai putin de 3 sapt. pana plecam la Buzias.
O saptamana excelenta, tuturor, cu glicemii dintre cele mai bune dulcineilor nostri !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor!
Sper ca sunteti bine...felicitari Mirela pt hemoglobina...nici eu nu cred ca am aceasta hemoglobina...glumesc.
Nina, sunt super sucarita referitor la plecarea la Buzias...am sunat si nu il mai accespta si pe Marian...trebuie sa ii gasesc un loc unde sa stea prin zona..deci bani in plus...deci alt imprumut pe la printi...offf
Si anul asta m-am bagat intr-o multime de proiecte...termin masterul, alti bani, alta distractie...sunt la curs de inspector resurse umane, si vreau sa infiintez si o asociatie non profit pentru copii cu dizabilitati din comuna...imreuna cu o colega si cativa prieteni...acum lucram la acte.
Edutu creste, are o personalitate debordanta, deja a inceput sa ne ia glicemia la toti din casa, dupa care ne recomanda ce sa mancam...este tare amuzant..daca il pui sa zica poezii, iti raspunde ca el nu este la spectacol....
Deci, ne vedem la Buzias...Nina, Livia, si cine mai vine...gata..am fugit acasa...v-am pupat pe toti..multa sanatate si glicemii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor!
Sper ca sunteti bine...felicitari Mirela pt hemoglobina...nici eu nu cred ca am aceasta hemoglobina...glumesc.
Nina, sunt super sucarita referitor la plecarea la Buzias...am sunat si nu il mai accespta si pe Marian...trebuie sa ii gasesc un loc unde sa stea prin zona..deci bani in plus...deci alt imprumut pe la printi...offf
Si anul asta m-am bagat intr-o multime de proiecte...termin masterul, alti bani, alta distractie...sunt la curs de inspector resurse umane, si vreau sa infiintez si o asociatie non profit pentru copii cu dizabilitati din comuna...imreuna cu o colega si cativa prieteni...acum lucram la acte.
Edutu creste, are o personalitate debordanta, deja a inceput sa ne ia glicemia la toti din casa, dupa care ne recomanda ce sa mancam...este tare amuzant..daca il pui sa zica poezii, iti raspunde ca el nu este la spectacol....
Deci, ne vedem la Buzias...Nina, Livia, si cine mai vine...gata..am fugit acasa...v-am pupat pe toti..multa sanatate si glicemii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Oh, Laura, imi pare rau, ca nu e loc si pt. Marian ! Sa fie atat de plina aceasta serie ?
Poate ca, pana la urma va fi loc, doar platiti pt. acel loc(pt. al 2-lea insotitor se plateste).
Felicitari, pt. ceea ce ti-ai propus sa faci si bafta, sa-ti reuseasca toate, Laura !
Ce scump e, Edutu cu joaca lui ! Cunosc de la Cristina, astfel de jocuri. Vor urma si biletele de internare, ai sa vezi !
Crezi ca va participa cu o poezie sau un cantecel, la spectacolele de la Buzias ?
Imi amintesc si acum, fetisoara lui scumpa, cum se intelegea din priviri cu Cristina, cum se aseza langa ea si se lipea de ea, ca de o surioara mai mare. Cristina tot pomeneste de el, cand vorbim despre plecarea la Buzias.
Abia asteptam sa ne intalnim !
Un weekend super fain, tuturor, cu glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bazz spune:

Buna ziua! Nu stiu unde ar trebui sa postez, daca aveti rubrica pt asa ceva.
Mi-au ramas teste de Optium plus sau Optium xceed. Le dau cu 80 lei cutia de 50 de teste si ace.
Sanatate multa copiilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna
Mirela ,felicitari pt hemoglobina,la noi nici gandpt ca Denysa a fost racita bine,(cum nu a fost toata iarna)am avut probleme cu glicemiile,si inca mai avem cu cele de dimineata,si nu inteleg care ar fii problema,asta ee,v-om vedea la buziasi ce rezultat vom avea
La Multi Aniii!!!multa sanatate si tot ce si m-ai doreste Alex pe langa sanatate;)de acum e major,mult mai responsabil,scz pt intarziere.
de acum cu ajutorul lui D-ZEU ne vedem sanatosii cu totii,la Buziasi,abia asteapta Denysa
glicemii liniare tuturor:*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna seara!
Avem si noi rezultatele la caiotip si am aflat ca si Iusti are translocatie cromozomiala, unul din cromozomi fiind rupt acolo unde se afla gena raspunzatoare de receptorul de insulina. Nu inteleg foarte bine ce inseamna asta si tare mi-e teama ca nici doctorita diabetolog nu va sti. Astazi nu mi-a raspuns la telefon. Vom mai incerca si maine. Oricum, daca imi va propune un nou tratament, voi astepta inca 3 saptamani pentru ca peste doua saptamani plecam la Disneyland si nu as vrea sa stau stresata prin Franta. (Sper sa reusim sa plecam ca ma cam ameninta toata lumea ca nu ne va permite norul de cenusa).

In rest, glicemii mici. Trebuie sa marim masa de ora 10 neaparat. Cea de ora 22 am marit-o pentru ca am obosit sa ii dau noaptea sa manance.
Iesitul afara este responsabil, cu siguranta, de scaderea glicemiilor. Sunt multumita ca luat si in greutate Iusti pentru ca la ultimul control, asta a fost problema.

Va pup si va doresc noapte buna!

P.S. Adriana, la multi ani cu intarziere pentru Alex! Nu am mai intrat asa des aici asa ca am omis sa iti urez la multi ani. Dar va doresc sa aveti parte numai de bucurii din partea lui, sa va faca fericiti si sa fie si el fericit! Si sanatos.

Mergi la inceput