Diabet zaharat la copii *8* Dulcineii DC

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Noi abia din seara asta ne apucam de bagaje. Desi, aseara am scos la iveala geamantanul, la cererea Cristinei.
Ea mai merge si maine la scoala.
Laura, mi-l si inchipui pe gandacelul tau alergand pe acolo, iar tu, dupa el.
Mirela, multumim !
Uf, totul e sa ai destule teste la tine, sa-l poti controla de cate ori este nevoie.
Doamne ajuta, sa fie totul bine !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna,

Dragelor va urez drum bun si distractie placuta. Din pacate anul acesta nu vom fi in gashca si noi. Anul viitor cu siguranta.
Nina, te rog transmite salutari tuturor fetelor, d-nelor asistente si educatoare, d-lui dr. Enache, tuturor de acolo.

Alex este bine, glicemiile sunt ok, doar cateva zile saptamana aceasta au fost mai maricele din cauza unei infectii in gat. Noutatea este ca ne-am intros acasa , la parintii mei. Acum merge la gradi. Ii place si se descurca de minune, la ora 10 isi i-a singur glicemia. Il sun pe telefonul soacrei(care ii este educatoare) , imi spune cat are glicemia, papa gustarea si el cu ceilalti colegi.

Va dorim drum bun cu glicemii bune si sa aveti parte de vreme buna!!!!!
P.S. Sa faceti multe fotografii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaluca spune:

buna ziua. sunt noua pe forum si as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. am o fetita de 3 ani si 11 luni si la un set de r analize i-a iesit glicemia 128 dar a fost foarte speriata.foartee!!!atunci i-am luat noi acasa glicemia in timpul somnului dar inainte de culcare a mancat un bol de struguri.in timpul somnului i-a iesit glicemia 94 iar dimineata, tot in timpul somnului 101.am fost la un control la timisoara si conform analizelor care le-am dus unde avea glicemia 128, au spus ca este suspecta de diabet.mi-ati putea spune va rog valorile normale ale glicemiei la copii?sunt foarte speriata pt ca nimeni din familie nu a avut diabet si imi este foarte frica! va rog frumos sa ma ajutati!multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

dianaluca nu stiu daca sunt cea mai in masura sa raspund, de abia am inceput sa fac si eu niste "tatonari" din pricina unei glicemii mari a Ioanei.
Din ce am citit si am aflat de la doi diabetologi pana acum, numai glicemia luata pe nemacate are relevanta. Tu cum ai luat atunci cand a iesit 128?

Fetelor, multumesc pentru raspunsuri, am vorbit cu dna. dr. Mihu si a ramas ca luam o glicemie pe nemancate si ne auzim pe urma.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaluca spune:

glicemia de 128 a fost luata pe nemancate dar a fost foarte speriata. azi dimineata i-am luat alta glicemie , tot pe nemancate dar in timpul somnului ca sa nu se sperie si i-a iesit 92.oare este buna valoarea?ar trebui sa-mi fac griji?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

dianaluca voi presupun ca ati luat cu glucometrul. Din ce mi-au spus mie doctorii niciodata nu se masoara cu glucometru la un nediabetic (au erori). Doar la cei cu diabet confirmat care trebuie sa masoare mereu. Trebuie luata glicemia venoasa.
Te sfatuiesc sa iei legatura cu un diabetolog pediatru si sa vezi ce zice.
Mi se pare ciudata rau atitudinea doctorului din Tm. Cum adica suspect de diabet si te lasa sa pleci acasa? Diabetul este o urgenta pediatrica, daca chiar este trebuie actionat rapid. Daca nu este, nu cred ca e nimerit sa lasi parintele sa plece ingrozit cu acest diagnostic.
Multa sanatate!

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

buna
noi am venit de la Buziasi,a fost frumos,am avut hemoglobina 7,08,si restul de analize au iesit bune,am intalnit mamicile cu dulcineii,care s-au jucat ff mult si frumos,si glicemiile noastre sunt acum ff bune,si peste noapte(acolo era problema)...speram sa le mentinem mult timp asa...
Mirela cum a fost in excursie?sper ca superr bine
va poop pe toate,mai vb,,glicemii bune tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Am sosit si noi, acasa, doar ca n-am reusit sa intru pe net. Avem si poze, daca vreti sa le vizionati.
Precum ati reusit sa vedeti in poze, dulcineii s-au simtit excelent la Buzias, totul a fost minunat, acolo, ca deobicei !
Ma bucur ca v-am cunoscut, Symo si Denisa !
Cristina a avut hemogl. glicozilata, 6,74, iar pt. ca acolo era in continua miscare i s-au mai scazut din doze. Un pic a trebuit sa i le mai maresc, acasa, ca nu mai e aceeasi activitate zilnica.
Va las in compania pozelor si am sa mai revin.
Glicemii dintre cele mai bune dulcineilor !



PS - Mirela, te asteptam cu povesti si poze !


Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

ma primiti si pe mine si implicit pe puiutul meu David?

Pe scurt sunt o mamica de un baietel care face 3 luni pe 21 mai si care a fost diagnosticat cu diabet neonatal congenital. Nu stiu daca mai este cineva aici al carei copil sa se nasca cu diabet. Momentan ne aflam in spital la Budimex, la D-na Dr. Mihu, pentru care am un mare respect pentru interesul pe care si-l da in cazul lui David. Incercam stabilizarea glicemica, pentru ca fiind asa de mic este mult mai greu, dar cu rabdare sunt convinsa ca vom invinge.

Ma bucur ca exista acest topic pe forum, asa am si eu de unde invata mai multe despre diabet, si pot primi sfaturi atunci cand voi avea nelamuriri. Pana una alta am sa ma apuc sa cietsc capitolele din urma si voi reveni.

O seara buna si glicemii excelente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Of, Doamne!
Ma doare sufletul sa aud de un bebelus cu diabet.
Lalitica, bineinteles ca te primim desi am fi preferat sa nu fie cazul.

Fetelor, ce sa zic, a fost foarte frumos la Disneyland. Dar obositor........ Copii (Iusti si cele doua fetite care erau cu noi) erau extenuati amaratii. Plimbati de colo pana colo.... Glicemiile au fost un pic haotice. Acum sunt liniare si in limite bune dar am marit unitatile de insulina. De fapt, am adaugat o unitate dimineata si o jumatate de unitate seara. De, a mai crescut si in greutate asa ca se impunea.
Pozele sunt aici:http://picasaweb.google.com/mirela.dabu/DisneylandParis#
Sunt toate pozele asa ca s-ar putea sa va plictiseasca.

Ma bucur ca v-ati simtit bine a Buzias. O sa venim si noi cand o mai creste Victor si o sa va cunosc si eu atunci si personal nu doar virtual.

O noapte buna si un week-end superb va doresc!

Editez: Anina, m-am uitat doar pe o parte din poze si distractia este ca la ea acasa acolo la voi. O sa ma uit si pe celelalte maine ca deja sunt franta de oboseala.

Mergi la inceput