FIV Europa(30)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Bruni, inca nu m-am decis; ma mai interesez. Acuma am o alta nelamurire: eu stiam ca histero se face in prima parte a ciclului, dar , in urma discutiilor cu diferiti ginecologi, am inteles ca biopsia endometriala pt cazurile de infertilitate se face in a doua parte a ciclului, cand se urmareste daca structura uterului e corespunzatoare pt a fixa si tine o sarcina. Cei din Austria mi-au zis sa o fac in prima parte, deci asa o voi face; dar nici cealalta varianta nu e lipsita de sens. Ba chiar pe site-urile americane asa si recomanda: biopsia in partea a doua a ciclului!
Fetelor , care ati facut histero cu biopsie, cand le-ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

eu am facut histero pe 23 februarie ,atunci eram programata dar nu s a tinut cont in ce parte a cm este sau poate au tinut si nu am stiut eu .. eu am facut in a doua parte inainte de cm..dr meu a zis ca e ok..
am facut in franta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Adijo am stat acum sa caut cand am facut eu histero cu biopsie. Intr-adevar am facut in partea a doua a ciclului, dar asta doar la primul fiv. Din fericire totul a fost ok. Multa bafta iti doresc, si chiar daca iti pui o gramada de intrebari (stiu cum e
), eu zic ca cel mai bine este sa mergi pe mana medicilor si sa ai incredere in ei! La urma urmei, ei trebuie sa stie ce e mai bine pentru fiecare!

------------------------------------

Ce iepuras darnic!!! Doamne, numai TU poti face minuni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Mersi, fetelor. E greu asa, cand faci o interventie intr-o parte ( chiar in alta tara) si analizelele in alta parte... Oricum , le-am mai trimis un mail celor de la Wunsch, sa fiu sigura ca am inteles bine cand trebuie facuta analiza. Ca la prima cons. am fost cam emotionata si agitata.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

Buburuza draga, felicitari si din partea mea! Sa fie intr-un ceas bun! Si sa te bucuri din plin de tot ce ti se intampla !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

buna dimineata
adijo ai pm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Citat:
citat din mesajul lui anais74

Buburuza draga, felicitari si din partea mea! Sa fie intr-un ceas bun! Si sa te bucuri din plin de tot ce ti se intampla !


Sa dea Dumnezeu sa ma pot bucura din plin pana la capat!Numai bine si tie draga mea!

------------------------------------

Ce iepuras darnic!!! Doamne, numai TU poti face minuni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Adijo, si eu sunt interesata de acest subiect.

Din informatiile pe care le-am obtinut din diverse surse (consultie la Dr Albu Dragos,Dr laura dracea, intrebari la laboratoarele de anatomie patologica din cadrul Victor Babes, Polizu, Filantropia), se pare ca biopsie de endometru cu analiza bacteriologica nu se face la noi in tara. Eu am facut 2 histeroscopii si 2 biopsii de endometru. La una din histeroscopii am avut diagnostic de endometrita (inflamatie a endometrului urmare a infectarii cu diverse bacterii), dar aveam nevoie de confirmare prin analiza probei de la biopsie.... lucru pe care nu am reusit sa il aflu.

Rezultatele celor doua biopsii pe care le-am facut (in ziua 20) se refera strict la patologiile ovulatorii si aspectul histopatologic al endometrului(se recomanda in a doua jum a ciclului pentru a evalua secretia progesteronica), adica, asa cum si tu ai scris, se verifica daca structura endometrului e corespunzatoare pt a fixarea sarcinii

Histerocopia de diagnostic si cea operatorie se recomanda intr-adevar in prima jumatate a CM pentru o evaluare cat mai clara a aspectului uterului (vizualizare polipi, fibroame, sinechii ... si alte anomalii)

te rog sa imi spui daca tu ai aflat unde s-ar putea face aceasta anliza bacteriologica... Multumesc ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Bruni, mersi
Sufletel, daca am sa gasesc vreun lab care sa faca analiza bacteriologica a endo te anunt. Deocamdata nimic. Eu cred ca voi face o histeroscopie diagnostica , in prima parte a ciclului. Mi-am dat seama ca eu nu am de ce sa fac biopsia in partea a 2 a a ciclului PT. CA EU NU OVULEZ, deci PROGESTERONUL IN FAZA A 2A E MIC! endometrul meu nu are cum sa fie ok. Eventual sa fac un tratament cu progesteron si asa sa verific structura endometrului( sa vedem cum reactioneaza..) ; altfel nu am cum. Am sa investighez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Fetelor am facut de dimineata beta iar acum astept rezultatul cu sufletul la gura!!!

------------------------------------

Ce iepuras darnic!!! Doamne, numai TU poti face minuni!!!

Mergi la inceput