supa de galusti?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor, sunteti minunate, multumesc. Dupa Pasti sigur voi face.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

eu fierb galustile in supa...la foc mic. si sa nu pui sare in compozitia pt galusti ca se intaresc!

opriti planeta....vreau sa cobor!!!!



Nu stiam secretul cu sarea, merci!

Eu pt. a nimeri consistenta corecta stiam alta metoda. Si anume, pui pe un servet de bucatarie un castron (nu de plastic, de ceramica), bati ouale in el si incepi sa adaugi grisul in ploaie, dar fara sa pui mana pe castron. Cand incepe sa se miste singur, in timp ce invarti in compozitie, atunci e consistenta buna pt. a avea galustile nici moi sa se imprastie, nici tari ca piatra, ci pufoase.
Metoda incercata, ies ok.


Inteleptul nu spune tot ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Vai fetelor ce ma bucur ca am dat de subiect ca de multa vreme vreau sa fac si eu un gulas si nu stiam retetele de galusti de gulas multe de lamine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Eu pun intotdeauna sare in galusti, nu s-au intarit niciodata...chiar nu cred ca are legatura...conteaza cat gris pui...

Si inca ceva: daca cumva va ies mai tari galustile si nu se umfla bine, le fierbeti acoperite cu capac, direct in supa, apoi luati cate una in lingura si o taiati pe jumatate. Procedati asa cu toate. Dupa ce opriti focul, lasati capacul la oala 15 minute si se vor umfla super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Si eu pun sare la galusti, sunt mai gustoase.

Ultima data le-am facut dupa reteta Oanei - Bubu, si au iesit perfecte.
Cu albusul batut spuma separat.

Oana, am gatit mai multe retete dupa blogul tau.
Multumesc pentru poze si explicatii.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Cristina, cu placere si ma bucur mult de tot
Galustile le fac exact ca mama, de la ea am invatat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Cu galustile din supa nu ma pot lauda f tare, cateodata imi ies perfecte, alta data se imprastie la fiert, voi incerca si eu metoda data de Oana . Eu le fac din oua batute ca si pentru omleta, cu o lingura de ulei , putina sare, un varf de cutit de bicarbonat si gris cat curprinde. Ies super gstoase doar ca mi se mai intampla sa se imprastie ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

fetelor am facut azi supa. a iesit f buna la gust, sotul e , dar din pacate s-au cam imprastiat galustele prin supa......:9 Nu-mi dau seama unde am gresit, sa fi fost aluatul prea moale, oare trebuia mai mult gris?

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Pai incearca cu una ;daca se imprastie mai pui gris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

eseea, cred ca le-ai fiert prea mult.
si depinde si de cantitatea de gris folosita, e adevarat.
lasa, data viitoare vor fi mult mai bune,sunt convinsa!

Mergi la inceput