Trombofilia o cauza a infertilitatii - 24 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Balanta felicitari!!!!!
Iti urez sarcina usoara si la termen fara nici o problema
Eu luna asta am terminat cu B-urile, le reincep luna viitoare.
Vad ca la multe dintre voi vi se recomanda Clexane inca de cand ramaneti insarcinate, oare mine de ce nu mi-a zis asa? Mi-a spus c-o sa-l fac dupa nu mai stiu cate sapt de sarcina, 8-12, cam asa. Tre s-o intreb chestia asta.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Terry, multumesc ca m-ai luminat! Da, iau 2 de 100 pe zi oral si unu de 200 seara vaginal. Nu prea stiu cum o sa rezolv problema asta...cred ca o sa ma trezesc mai devreme un pic si le pun si alea de 100 vaginal.
Pe de alta parte, am fost azi la eco: 169-171 bpm . A zis doctorita ca, potrivit americanilor, e fetita (nush ce tot masoara ei, si la concluzia asta au ajuns, ca daca bate peste 160 inimioara e fetita). Nu stiu daca e adevarat, si nici nu conteaza.
Pentru clujence, am fost la Daniela Rotaru, si o sa mai merg la ea, ca stie de Uscatescu si e super faina.


2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot
Graviduta a treia oara - sa speram cu noroc! 8 s.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

rocris75 asta uc bataile inimie am auzit-o si pe o fost Dr.de a mea la fel spunea si ea ca feteele au bataile inimi mai rapide si mai des si baieti mi lente si nu la fel de paride.Chestie care mi-a confirmat si mie la vremea aceai ce ar fi.
Bafta si mult sanatate.
Salutari la toate fete si succes ,eu párca m-am dat la fund parca astept o minune asa de la DD fara sa mai fac de la mine, nimica parca am lasat asa de la sine.

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Balanta_tm felicitari! sarcina usoara si la termen!

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, PAI-1 4G/5G heterozigot, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Fetelor, va multumesc mult pentru gandurile bune.

magduta10, m-ai intrebat de tratamentul de sustinere dpdv trombofilie. Cu 4 luni inainte de FIV am facut 3 luni tratament cu Medyn forte. Cam la o luna, am inceput FIVul. Am avut protocolul lung, si pe perioada inhibarii am facut tratament cu 1 Thrombo ass/zi (100mg) + 5mg acid folic + 1 Femibion (initial medicul spusese sa iau Medyn forte pe perioada inhibarii ca si vitamine, dar s-a razgandit). Cand am inceput stimularea, am renuntat la Thrombo ass si am inceput Clexane de 0.6. L-am intrerupt cu doua zile inainte de punctie si l-am reluat imediat dupa; testul de sarcina fiind pozitiv, fac in continuare Clexane de 0.6. Vitaminele au ramas aceleasi: 5 mg acid folic + 1 Femibion. Cand se va vedea inimioara/inimioarele la eco, o sa introduc si o pastila de Folmit (contine: acid folic 300 µg, vit B6 1.6 mg, vit B12 3 µg).


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Balanta felicitari. Veste mai buna nici ca se putea.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, ThromboAss 100, Utrogestan, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Fetelor, nu cunoasteti pe nimeni care in sarcina sa aiba corioangiom placentar? Daca da, ati putea sa imi dati detalii?


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, ThromboAss 100, Utrogestan, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

Fetelor, va multumesc mult pentru gandurile bune.

magduta10, m-ai intrebat de tratamentul de sustinere dpdv trombofilie. Cu 4 luni inainte de FIV am facut 3 luni tratament cu Medyn forte. Cam la o luna, am inceput FIVul. Am avut protocolul lung, si pe perioada inhibarii am facut tratament cu 1 Thrombo ass/zi (100mg) + 5mg acid folic + 1 Femibion (initial medicul spusese sa iau Medyn forte pe perioada inhibarii ca si vitamine, dar s-a razgandit). Cand am inceput stimularea, am renuntat la Thrombo ass si am inceput Clexane de 0.6. L-am intrerupt cu doua zile inainte de punctie si l-am reluat imediat dupa; testul de sarcina fiind pozitiv, fac in continuare Clexane de 0.6. Vitaminele au ramas aceleasi: 5 mg acid folic + 1 Femibion. Cand se va vedea inimioara/inimioarele la eco, o sa introduc si o pastila de Folmit (contine: acid folic 300 µg, vit B6 1.6 mg, vit B12 3 µg).


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala


Multumesc mult de informatie. Dupa cum se vede mai am niste ''bucurii''la semantura si sa ma pregatesc de dinainte.
iti doresc tot binele din lume, sa ai o sarcina usoara si sa fiti cei mia fericiti parinti.


in asteptarea unui ingeras

Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/5G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Paula ma gandesc ca n-ar fi rau sa-i trimiti un email dr Uscatescu,ma gandesc ca tine mai mult de hematologie.Poate ma insel eu.
Off,peste mine a dat o viroza respiratorie.Asta imi lipsea,oricum n-am de gand sa iau nimic.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Si eu sunt racita...oare am voie sa iau Oscillococcinum?


2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot
Graviduta a treia oara - sa speram cu noroc!

Mergi la inceput