Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (57)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

arturici, flubby, theo, r_ocsy, mira, sabina multumim pentru pareri...se pare ca ema este in top

mie imi place mult teodora, dar nu prea se potriveste cu numele de familie...


imi mai place si carolina...mi se pare un nume cu rezonanta...puternic...dar destul de greu de pronuntat pt un copil

finuta mea a putut sa il pronunte pe r abia aproape de 3 ani...desi a inceput sa vorbeasca destul de devreme


o sa vedem....

27 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:


[/quote]

Super graviduta esti! F subtirica si finuta!

multumesc

toata viata mea am fost slaba....nu am avut mai mult de 50 kg...si acum ca m-am mai implinit si eu putin...si pot sa port si eu fuste scurte

27 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Flubby

Theodora merci pt vot
Legat de pompa de san medela, si eu am primit una (electrica) de la o mamica care a folosit o astfel de pompa la ambii copii si a fost foarte multumita, eu inca n-am incercat-o dar sper sa fie ok, e un produs elvetian am vazut...
din cate am inteles laptele se poate pastra la congelator cam 3-4 luni (in recipiente speciale cred), insa ideea e ca el isi schimba si gustul si mirosul intre timp, si nu ca n-ar fi bun inca dar cu atatea schimbari, poate ca nu o sa-i mai placa copilului...cine stie mai multe burtici?

rxd 28 + cu

Rxd, si asta e tot electrica si mie mi se pare ok ca si marca Medela. Ideea cu laptele la frigi e urmatoarea: (n-am explicat eu exact), eu n-as vrea sa-l pun pe bebe la san (am motivele mele diverse, nu dati cu rosii), as vrea sa extrag laptele cu pompa si sa i-l dau cu bibe, deci in ideea asta daca-l pot pastra in frigider de dim pana seara sau pana a doua zi, sa zicem, nu ma gandesc sa-l pun la congelator sa i-l dau peste nu stiu cat timp.


Theodora 26+ Stelios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

apropo de shopping...ma gandeam la un balansoar de genul asta:


www.toyplex.ro/Transport_bebe/Produse_de_interior/Balansoare_copii/X/SCAUN_CU_VIBRATII_FISHER_PRICE_H512608" target="_blank">http://www.toyplex.ro/Transport_bebe/Produse_de_interior/Balansoare_copii/X/SCAUN_CU_VIBRATII_FISHER_PRICE_H512608


pe asta de la fisher price l-am si vazut in magazinul toyplex din auchean militari..si e destul de usurel, si totusi stabil

poate mamicile experimentate o sa ne zica parerea lor...legata de utilitate in primul rand

ma gandeam ca e o metoda buna sa il car pe bebe dupa mine prin casa...ca o sa mai trebuiasca sa mai fac una alta prin casa...si nu o sa pot sta tot timpul cu el in camera


ce parere aveti?



27 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Flubby vot pentru Darius.

Rocsy bine ca ai scapat si tu de spital. Vad ca incep sa curga vestile bune. Si eu am acelasi stres sa trec de 35 de saptamani si dupa accea relax total, sau ma rog incepe stresul cu nasterea.

Corina scuze de eroare. Am vrut sa scriu ca am gresit dar nu am mai apucat. Era "sotul". Eventual numai o poza de-a dansului daca te ajuta cu ceva.

CK_29 vot pentru Ema. Tare frumos numele.

Incerc sa nu mai mai enervez pentru toti si pentru toate numai ca in ultimul timp imi pierd rabdarea foare usor. Asa ca gata cu notele explicative si bunavointa. Sa se enerveze ei si nu eu.
O intrebare la voi. Mie mi-a zis dr ca bebelina e deja intoarsa oare se mai poate intoarce in prezentatie pelvina? Eu credeam ca nu dar citeam la una dintre fetele de la iepurasi parca ca i s-a intors cu funduletul cu o saptamana inainte de a naste si pana atunci era bine merci cu capul in jos.

NicoletaB o sa iti trimit PM sa te mai intreb despre Clexane poate esti mai documentata ca mine sa nu le innebunesc pe fete aici pe forum


28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

flory_blanca...apropo de intorsul lui bebe...cumni a mea a patit acelasi lucru

bebe a stat cu capul in jos mai toata sarcina...si aproape de data nasterii, s-a intors invers

a trebuit sa faca cezariana

si cica nu ai cum sa nu simti intorsul lui bebe...mai ales in luma mare...cica se muta burta transversal...si te doare...si daca ai noroc sa faca chestia asta dupa ce ai mancat...vomitit tot

categoric nu se poate intoarce bebe fara sa iti dai seama

27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

Eu votez pentru Teodora, din motive evidente . Dintre numele de baietei, Darius parca e cel mai cel.

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani 1/2) si Teodora, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

mie mi s-au intors fetele cu capul in jos noaptea. Dimineata aveam niste dureri groaznice. Si toata ziua m-am simtit rau.

Sabina 35+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei
AMR - 3 saptamani

Doamne Ajuta sa ajungem cu bine la capatul drumului si sa se nasca fetele sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Corina imi place varianta de nume Maria Alexandra deoarece asa o sa o cheme pe fetita mea, dar inca nu stiu daca Alexandra Maria sau Maria Alexandra

Stiti careva daca exista vreo regula la ordinea prenumelor, cel mai scurt primul sau cel lung primul sau alte reguli?
Cu numele de familie suna bine oricum

Rocsy daca nu te superi tie ce valori iti arata testul la contractii?
Nu de alta dar eu fiind obsedata sa nu nasc inca as vrea sa ma compar cu cineva cu sarcina unica la care e OK cu contractiile cum e cazul tau, si avem si aceeasi varsta a sarcinii.
Eu am facut testul ultima data vineri seara.

Ruxi 30 + cu
AMR ... cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna seara burtici,

Azi am fost la Mall si mi-am luat pijamale frumu si moale, cu nasturi in fata, pentru alaptat, dar o voi purta acasa, caci abia dupa ce am cumparat-o mi-am adus aminte ca n-o sa-mi dea voie in maternitate decat in camasa.
Sabina, wow ce putin mai e! Timpul zboara repede. In curand o sa-ti tii bebelinele in brate!

Mary, bine ai revenit! Sa te faci cat repede bine! Multa sanatate!
Uite aici e poza cu braul de care-ti vorbeam. Vezi chiar in prima pozica, cum se foloseste pana si dupa nastere. Am vazut si azi in magazin, cam 30$
http://www.mamacomfort.ru/belyo.htm

Arturica, super faza cu "you wanna"

Fluby, Mira, pentru felicitari si complimente bebelinei!
Mira, ma bucur ca ai ajuns cu bine. Dupa ce nasti cat stai la mama?

Fluby, referitor de dentist, cred ca doctorita ta stie mai bine care e situatia la tine, dar cred ca nu e foarte grav daca zice ca ar fi varianta "pe viu", durerile mari pot duce la contractii.
Referitor la nume: Yannis, Darius
Rocsy, felicitari ca te simti mai bine. Pai tre sa ajungi nu doar la 35, ci macar la 38-39!

Apropos, eu am auzit ca e mai bine sa se nasca copiii la 7 luni decat la 8, ca se formeaza nu stiu ce in luna a 8-a, voi stiti ceva despre asta?! Ca eu nicidecum nu inteleg cum de la 7 luni e OK iar la 8 -nu e de dorit? Iar din ce scriu peste tot, de la 38, deja e la termen , si e OK sa se nasca, pai 38 nu e luna 8-a?!

Corina, si mie imi place Maria Alexandra.
Dunemaire, nu stiu cum arata sotul tau, dar si mie mi se para ca Timi e copia ta.

Mira, ce bine ca "v-ati impreetenit" cu noua doctorita. E foarte important sa-ti palce medicul cu care nasti.
Sa ne arati si noua ce crosetezi pentru Maya.

Merg s-o adorm pe Cami, ca maine iar la gradi.








www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si 28+

Mergi la inceput