Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Flubby, movul e aici, prezent; insa ma feresc sa o incarc pe Sabina, casa, etc, numai cu roz/mov
Caruciorul cred ca o sa fie cu ceva verde, patutul bej, perna de alaptat e verde crud...

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flubby spune:

eu stiam despre carcei ca apar de la un deficit de calciu in organism...acum cine stie...

multumesc sorana, nikoletta2445, pis-pis, crissy-c, ramona80, ancutzicab, dana81, bubu, cusa, sabina, arturica pentru voturi, dc am uitat pe cineva iertare va rog!
scorul se pare ca e foarte strans: Philip e pe primul loc cu 5 voturi, apoi Darius, Yannis si Thomas cu 4...off off greu mai e!


rxd 28 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mommy_to_be

Hello Burtici!

Mary, bine ai revenit Sper sa te faci bine cat mai repede, insa ai grija cu picioarele in apa fierbinte, deoarece, din cate stiu eu, nu face tare bine in sarcina.

Mira fericita 31+cu Maya Alesandra

AMR 9 saptamani

minunea mea


Nu mai fac... daca spuneti voi ca nu e ebine... si Nikolett spunea la fel... si gresesc de 2 zile asa... recunosc, avind o senzatie mai usoara la nivelul picioarelor, insa gata, ne oprim din facut prostii. Dar inhalatii cu ceaiuri de plante, musetel?! Sa mai desfund capul asta?!


Mary 29+ cu minune de deocamdata Tudor Mateo

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flubby spune:

si eu am 2 obsesii la culori: mov si verde (iar la mine obsesia e obsesie, am avut rochia de mireasa verde, ma rog un vernil asa subtil sa nu se oripileze invitatii,canapea in living verde; si tot asa) daca asteptam fetita evident ca avea cam tot pe mov asa fiind baietel, avem majoritatea cu verde ...si am zis sa mai dam si cu bej, orange...ca parca prea mult albastru la baietei...oricum sigur nu scapa nici baietelul de vreo gecuta ceva mov inchis, ca am vazut si cateva hainute pt baieti pe nuanta asta

rxd 28 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Mira, bine ca ai ajuns cu bine!
Super ca e ok maternitatea si dr; cat despre cum sa nasti....numai tu poti lua hotararea asta.

Flubby, la fel si tu cu numele, numai voi puteti sa il alegeti; in ce ma priveste, ce zic eu sunt pure pareri personale, nu au voie sa influenteze ce iti place cu adevarat tie.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dunemaire spune:

Mary musetelul, teiul, cimbrisorul, salvia, mugurii de pin, coaja de ceapa, sare cat incape - toate se pot pune in oala cu care faci inhalatiile fara probleme, si toate te ajuta in cazul de fata.

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani 1/2) si Teodora, 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flubby spune:

Artu, asta si vroiam sa aud, niste pareri personale de mamici de flori de liliac ; pentru ca sotu tot zice ca sunt nume ciudate si ca o sa rada copii la scoala daca il cheama x sau y; pe mine ma cheama ruxandra si cu toate astea am avut o gramada de porecle, nelegate de nume, care mai de care mai ciudate....

rxd 28 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Buna, dragele mele burtici!
Wow, va lasa omul nitel si voi scrieti juma’ de capitol, ba chiar treceti si la altul.

Ana, si mie mai nou imi amortesc f tare mainile cand dorm, trebuie sa ma trezesc sa-mi misc degetele sa se dezmorteasca, altfel nu le mai simt deloc, nu stiu de la ce ar putea fi.

NicoletaB, ma bucur sa aud vesti bune despre sora ta.

Gabi, felicitari pentru bebelina grasulina!

Ale, bravo pt ca ai scapat de spital si felicitari pt bebelina care creste de la o zi la alta asa de mult.

Sabina, felicitari pt noua data de intalnire cu bebelinele. Si pe mine m-a luat cu caldura cand am realizat ca mai sunt doar 2 sapt pana atunci, insa totul va fi bine, intai fa-ti pofta cu drobul si dupa aia mai vedem. (si eu de-abia o astept pe mama de Paste sa-mi faca drob).

Anamaria, te asteptam cu vesti bune de la eco.

Sorana, sper sa se adapteze cat mai repede Matei la gradi, ca imi imaginez ce e pe tine cand il vezi plangand, mititelul. Sa ai rezultate bune la analize si sa-ti fie de bine tunsul/vopsitul.

Virginia, si mie mi-e o frica de nastere de mor, incerc sa nu ma gandesc deloc, desi mi-e atat de frica vreau sa nasc natural cu epidurala (neaparat!!!), pt ca mai frica mi-e de cezariana. Of, hai ca n-o fi necuratul chiar asa de negru. Sper sa-ti treaca umflatura de la axila, poate ti-a dat dermatologul deja o rezolvare.

Elena, hai si tu cu vesti bune de la eco.

Flory_blanca, da-i incolo pe toti cei care te enerveaza, fie ca sunt din familie sau nu. Eu, care sunt mai colerica asa, in general, in sarcina asta am fost tare nesimtita, n-am mai luat in seama pe nimeni cu nici o rautate pe care am auzit-o.

Andrea, ce fetita frumoasa ai si ce burtica dragalasa. Foare frumoase pozele, mie mi-au dat lacrimile de emotie la poza nr. 2.

Cristina, legat de celule stem o sa le prelevam si noi, desi aici e mult mai scump ca in Romania, compania cu care le facem noi au 3 pachete: de 1800 euro, 2500 euro si 3000 de euro. Noi am ales pachetul de 3000 de euro (il plateste socrul meu ), pt ca recolteaza cantitate dubla de celule si din placenta si din cordon, ceea ce inseamna ca pot fi folosite si la greutate mare (si de catre adulti), apoi, in cazul acestui pachet acopera si un eventual transplant de ficat, nu numai bolile de sange ca la pachetul standard (asta mi s-a parut chiar extraordinar), celulele sunt stocate pe 20 de ani si in cazul in care ai nevoie de ele ai si o asigurare in contract pt transpalnt in valoare de 50 000 de euro. Aici deja se discuta ca in viitorul foarte apropiat celulele stem vor fi bune si pentru boli de inima. Noi asa ne-am gandit sa le facem, este practic o asigurare de viata pt copilul nostru si in 20 de ani medicina poate avansa atat de mult incat sunt sigura ca vor fi foarte folositoare. (speram sa nu avem nevoie de ele niciodata, dar sa fie acolo).

Rxd, eu votez pentru Thomas, deci a trecut pe primul loc la egalitate cu Philip, tare faza cu Duran-Duran.

Ioana, sa nu mai lipsesti nemotivat (sa anunti), ca eu chiar ma intrebam pe unde esti, sper sa-ti fi trecut deja starea de rau si multumim frumos de capitol nou (de cand tot scriu eu la mesajul asta deja ati scris 2 pagini in capitolul nou, offf!!!)

R_ocsy, bravo si tie, asa ma bucur cand aud numai vesti bune de la voi, o sa fie bine, ai sa vezi, ca avem toate o energie pozitiva si-o sa ducem toata odiseea la bun sfarsit.

Mary, of, tare rau imi pare sa aud ca esti racita si ca din pacate, acum, nu te poti trata decat cu leacuri babesti. Sper sa-ti revii cat mai repede.

Mira, si de tine ma intrebam unde esti, dar ai aparut acum pe seara si m-am linistit. Sa stai cumintica cu contractiile mai ales ca acum esti o rasfatata la mama ta acasa. Ma bucur ca e ok cu noua doctorita, cu maternitatea, insa decizia cu naturala vs. cezariana si mie mi se pare grea, gandeste-te cum e mai bine ptr tine si sfatuieste-te si cu doctorita ta. Ref. la tensiune si eu am ceva probleme de la inceputul sarcinii am avut-o f mare (140/90), desi eu inainte de sarcina o aveam intodeauna prea mica (90 maxim 100), apoi mi-a zis dr. sa tai sarea si se mai stabilizase, penultima oara cand am fost era in jur de 120, insa ultima oara cand am fost iara o luase razna tot vreo 140, mi-a zis dr. iarasi sa reduc sarea si sa incerc sa nu ma ingras multe kg (eu avand in plus si inainte de sarcina), alte simptome ca endeme nu am, nu retin apa, deci....sper sa fie bine, ai grija si tu, taie sarea de tot ca e tare pacatoasa in situatiile astea.

Of, gata am ajuns la sfarsit cu cititul, scuze pt mesajul kilometric, dar in ritmul in care va miscati voi, pot sta si scrie pana maine dimineata si tot nu va prind din urma.

Fetelor, vroiam sa va intreb si eu daca stiti ceva despre www.medela.ro/produse/pompa-san-medela-mini-electric" target="_blank">pompa asta de san, daca a avut cineva ca eu am vazut-o aici si mi-a placut, sper sa fie si buna.
Si inca ceva, pt. mamicile cu mai multi bebei, daca ma mulg si pun laptele in biberon, unde il pot pastra (in frigider sau congelator) si cat timp poate fi pastrat?

Multumesc si va pup pe toate.


Theodora 26+ Stelios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

ma uit pe prima pagina si constat ca sunt printre putinele care nu s-a hotarat la nume pentru fetita...dar nu ne putem hotara...

sunt atatea nume frumoase...favoritele mele sunt:

teodora
ioana
iulia
carolina
ema

ce parere aveti?

27 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flubby spune:

Theodora merci pt vot
Legat de pompa de san medela, si eu am primit una (electrica) de la o mamica care a folosit o astfel de pompa la ambii copii si a fost foarte multumita, eu inca n-am incercat-o dar sper sa fie ok, e un produs elvetian am vazut...
din cate am inteles laptele se poate pastra la congelator cam 3-4 luni (in recipiente speciale cred), insa ideea e ca el isi schimba si gustul si mirosul intre timp, si nu ca n-ar fi bun inca dar cu atatea schimbari, poate ca nu o sa-i mai placa copilului...cine stie mai multe burtici?

rxd 28 + cu

Mergi la inceput