Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *119*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns techila spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fragutza

Hepilica, hai la mine ca am tort bun!

Mai, ajuta-ma si pe mine un pic. Vreau sa-mi pun niste flori pe balcon, insa la mine bate soarele in ultimul hal. Ce ar rezista?

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.


muscate draga mia, sunt mari iubitoare de soare si iei d-alea atarnacioase ca au niste culori minunate. eu mi-am luat anul trecut din hornbach, foarte foarte ok. daca nu mi le tremina matza acum iar aveam balconul plin, asa mai am 3 crengute pe care mi le-am plantat ieri.

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia
nasterea a doua putze

Noi suntem doi frati, în casa * * * * * * *Mama noastra ne vorbeste
Si nu ne certam deloc,
* * * * * * * * * * Si ne mangaie duios,
Si suntem tacuti la masa,
* * * * * * * * * Iara seara ne citeste
Si cuminti în orice loc.
* * * * * * * * * * Ori ne spune-un basm frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

MELY imi pare rau ca te simti rau, sa treaca si stare nasoala si grijile
Am vazut si poze cu mamici si bebei frumosi de ieri de la intalnire
Si ca sa nu va ia somnu de la vremea urata va servesc cu cate o cafeluta pe alese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Mada frumos si impresionant mesaj. Ai o mama tare draguta ca s-a gandit la asa ceva.Mai dar ce cap in nori am avut ieri..nu m-a dus mintea ca ai sora geamana,si deci a fost si ziua ei si la multi ani si ei,sa dea DD sa i se implineasca toate dorintele,si sa aiba si ea bebele pe care si-l doreste.Cata veselie acolo la tine,si ce de bunatati!
Citisem azi-noapte despre slinguri,si m-am tot gandit la unii oameni si rautatea lor.Am citit si pe blogul Sabinei si despre slinguri si despre alaptat. Of ce m-am mai intristat,pentru ca eu nu am alaptat decat 3 saptamani,si m-am simtit asa lasa si egoista cand am vazut ca ea a doborat tot si a dat puiului laptic de la san o gramada de timp .Citeam si imi dadeam seama cat urasc persoanele care iau de bun orice zvon,se sucesc dupa cum bate vantul si isi schimba si convingerile tot la fel de usor.Eu mi-am facut singura sling,chiar arata bine supa spusele sotzului si al oamenilor care l-au vazut,este comod si practic. M-a speriat nitel reportajul despre copilasii sufocati in asa ceva,dar m-am gandit ca nu l-au folosit corect si am schimbat canalul,nu inainte sa vada soacra-mea si sa spuna : "vai,nu-l mai folosi,ca uite ce a aratat la tv".Ei uite ca eu tot o sa il folosesc,ca e mai usor cand e mai frigut afara ,il bag acolo si sta bine,ba chiar si doarme... Hai ca bat campii cu un subiect tare neinteresant..Crissbebe si al meu bebel sforaie,l-am si filmat de cateva ori.La un moment dat era stereo,cica eu ma uitam la film dar nu intelegeam nica sotul are ceva la nasuc,din cauza de muscatura de catzel acum multi ani,si sforaie de parca ar avea o turma de porci mistreti acolo,la cea mai mica urma de raceala.Bunaciune iertare ,dar am izbucnit intr-un ras cand am citit "am aruncat cu eclerul dupa el" ca am trezit si sotza proaspat adormit si baietzel de pe picioare...
Vazut si poze de intalneala de trei crai frumosi,savurat si cafea de la Madalina

Lali Lacra de
Paul-Iulian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia0807 spune:

Buna ziua la toata lumea!
Azi fac cinste,a intrat indemnizatia!la mine e prima si a intrat pe 3 luni asa ca nu va sfiiti ,cereti bautura si mancare ca avem cu ce plati!


Raducu si mamica lui Iulia-29.09.2009
Bebe voios de mami Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Dragelor, si eu m-am gandit sa-l fac o ciorbita, dar e preferatu' lui socra-miu. Cica e fertil rau si se-nebunesc gainile dupa el.
Ca veni vorba: voi ati vazut vreodata in viata vietilor voastre cum un cocos calca o gaina (cica asa se cheama cand fac sex)?

Bai, cocosii astia sunt de-o violenta incredibila. De cate ori ii vad ca le agreseaza pe saracele gaini si nu le intreaba macar daca au chef, arunc cu ceva dupa ei.

Sa va explic amanuntit : cand li se pune lor pata, fixeaza o gaina si alearga spre ea. Asta il vede si o ia si ea la fuga sa n-o prinda. Si se alearga asa pana oboseste gaina. Cocosu' o prinde, se urca cu forta pe ea, ii da cu ciocu' in cap de 5-6 ori, si in timp ce presteaza, cred, o apasa cu ciocu' pe cap, ca si cand ar zice "eu sunt sefu' suprem, tu meriti umilita" . Si aia saraca sta neputinciosa sa o bata asta si sa-si mai satisfaca si dorintele inopinate de mascul feroce.

Mor cand ii vad ca le agreseaza. I-am zis lu' socra-miu sa-i scoleasca, sa-i inevete bunele maniere, sa le explice ca asta se face in doi...

Aaa, si mai nou am in curte si 3 curcani...de care mi-e frica. Sambata cand am plecat cu masina, imi era frica sa ma apropii de poarta sa o deschid, ca astia stateau in dreptul ei. Si curcanu cand m-a vazut s-a infoiat tot. Imi era si rusine, ca vis-a-vis erau vecinii nostri prin gradina si ma veadeau. M-am facut ca am treaba la portbagaj, ca stiu ce fac.... De unde? Imi era frica sa ma apropii de poarta. Cu o zi in urma, l-am intrebat pe socra-miu daca astia sar la oameni, si mi-a zis..."daaa, dar nu te omoara...se dau si ei asa...". Sot imi zicea ieri cand i-am povestit..."da-le ma un sut sa vezi ce zboara...".
Ma rog, pana la urma am comunicat prin telepatie si au eliberat poarta.

Fragutza - petuniile curgatoare sunt iubitoare de soare si muscatele. Eu nu am, dar nasa mea are astfel de flori, o minunatie. In fiecare an imi zic ca tb sa-mi cumpar si eu petunii.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


techiluto era o reteta de cheescake la rece .. poti pune in loc de zahar, zaharina iar biscuiti fara zahar gasesti de la firma dita. i-auzi cum s-au gasit sotzii nostri sa fie nascuti in aceeasi zi ..

fragutza deci e super reteta de cozonac rosenkrantz .. eu salivez deja .. l-ai facut cu faina neagra?

hepi esti de coma, draga mea .. cum sa arunci tu bunatate de ecler dupa cocos .. un cartof ceva nu gaseai ..

mely nu poate veni tatal tau sau o prietena? ma rog sa-ti fin bine .. ai o raceala ceva?

mada ce super arata cafeluta!!! mai imi spui si mie odata situl de unde ai comandat? sar-mana!

anamaria ce bebici frumosi!! ma bucur ca v-ati simtit bine impreuna in parc!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

UE a descoperit un virus intr-un medicament produs de GlaxoSmithKline

de Roxana Bobolicu HotNews.ro
Mar#355;i, 23 martie 2010, 1:59 Economie | Companii

Autoritatea europeana pentru reglementarea medicamentelor de uz uman a cerut urgent mai multe informatii de la producatorul britanic de medicamente GlaxoSmithKline, dupa ce a descoperit urmele unui virus care infecteaza in mod normal porcinele intr-un vaccin pentru copii, anunta AFP.

ADN-ul virusului a fost gasit in vaccinul Rotarix, care se administreaza pe cale orala nou-nascutilor infectati cu rotavirus, ce provoaca diaree si stari de voma. Deocamdata nu exista informatii ca acest virus ar afecta oamenii.

"Aceasta descoperire nu reprezinta o amenintare la adresa sanatatii publice, motiv pentru care am decis sa nu luam inca masuri. Insa, in acelasi timp, este clar ca in compozitia vaccinului nu ar trebui sa se gaseasca ADN viral. Sursa aceastuia este deocamdata necunoscuta" a anuntat autoritatea europeana intr-un comunicat.

Oficiali de la Autoritatea europeana pentru reglementarea medicamentelor de uz uman, impreuna cu omologii lor de la Organizatia Mondiala a Sanatatii vor discuta problema in urmatoarele zile, inainte de a lua o decizie concreta.

Rotarix a fost aprobat de UE in 2006, insa nu face parte din programele de vaccinare pentru copii ale statelor membre.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

UE a descoperit un virus intr-un medicament produs de GlaxoSmithKline

de Roxana Bobolicu HotNews.ro
Mar#355;i, 23 martie 2010, 1:59 Economie | Companii

Autoritatea europeana pentru reglementarea medicamentelor de uz uman a cerut urgent mai multe informatii de la producatorul britanic de medicamente GlaxoSmithKline, dupa ce a descoperit urmele unui virus care infecteaza in mod normal porcinele intr-un vaccin pentru copii, anunta AFP.

ADN-ul virusului a fost gasit in vaccinul Rotarix, care se administreaza pe cale orala nou-nascutilor infectati cu rotavirus, ce provoaca diaree si stari de voma. Deocamdata nu exista informatii ca acest virus ar afecta oamenii.

"Aceasta descoperire nu reprezinta o amenintare la adresa sanatatii publice, motiv pentru care am decis sa nu luam inca masuri. Insa, in acelasi timp, este clar ca in compozitia vaccinului nu ar trebui sa se gaseasca ADN viral. Sursa aceastuia este deocamdata necunoscuta" a anuntat autoritatea europeana intr-un comunicat.

Oficiali de la Autoritatea europeana pentru reglementarea medicamentelor de uz uman, impreuna cu omologii lor de la Organizatia Mondiala a Sanatatii vor discuta problema in urmatoarele zile, inainte de a lua o decizie concreta.

Rotarix a fost aprobat de UE in 2006, insa nu face parte din programele de vaccinare pentru copii ale statelor membre.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.


..

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary_07


fetelor,m-a luat o stare urata rau ma doare capul,is fara vlaga si incepe sa-mi fie frica sa stau numai cu baietii in casa...mi-e teama sa nu mi se intample ceva si ei...




mely - draga mea, incearca sa te linistesti si mobilizeaza-te putin. te inteleg, dar gandeste-te ca cei 2 copii depind de tine. ai trecut printr-o perioada dificila si asta poate a declansat starea asta anxioasa de acum. incearca sa faci ceva care sa iti faca placere. nu stiu, papa ceva dulce, uita-te la fotografii placute din concedii, joaca-te cu puii, uita-te la un film dragut...nu sta pur si simplu sa te gandesti la starea ta pentru ca ti se amplifica si nu ajungi nicaieri. ia un magne b6. iesi cu copiii putin la plimbare, la aer curat... hai mami curajoasa, fii tare si alunga depresia asta.
hai, incearca sa te mobilizezi.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:






LISA

CALIN

CODRIN

La multe lunite si anisori cu sanatate si noroc!





Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput