Crestinismul si evolutia spirituala 4

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Patou, asa stiu si eu, ca protestantii considera ca din moment ce Il accepti pe Isus, gata, esti mantuit, Isus a facut totul iar noi nu mai avem nimic de facut.
Daca tu nu esti de acord cu asta, atunci cum te incadrezi ( incluzi) in Biserica Protestanta?> Mai precis, ce te atrage la Protestanti?
Sau ce criterii ai avut cand ai decis ca asta e Biserica cea adevarata, ca presupun ca pt tine aceea este.


si eu consider ca Isus a facut totul si ca doar prin El suntem salvati si nu prin faptele noastre. Dar in momentul in care il acceptam pe Isus nu mai putem trai ca si inainte, ii respectam legile pentru ca il iubim, nu din frica si nici din convingerea ca ele ne pot ajuta cu ceva sa ne castigam mantuirea.

eu consider aceasta falsa doctrina a harului o forma de apostazie in biserica protestanta. De altfel multe voci (protestante) s-au ridicat impotriva ei.

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Prin El suntem salvati daca vrem si daca traim conform poruncilor.
Daca nu s-ar fi jertfit pentru noi, nu ne-am fi putut mantui indiferent de cum am fi trait.
Deci daca traim cum vrem, in pacat, nu ne caim, inseamna ca refuzam mantuirea, pentru ca suntem liberi, si nu poate mantui pe nimeni impotriva vointei sale.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Prin El suntem salvati daca vrem si daca traim conform poruncilor.
Daca nu s-ar fi jertfit pentru noi, nu ne-am fi putut mantui indiferent de cum am fi trait.
Deci daca traim cum vrem, in pacat, nu ne caim, inseamna ca refuzam mantuirea, pentru ca suntem liberi, si nu poate mantui pe nimeni impotriva vointei sale.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.

asa e. chiar daca am trai conform poruncilor, fara nici o exceptie n-am fi salvati. doar credinta in Isus
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy



100% de acord cu tine. sigur nu esti protestanta? Eu credeam ca, catolicii cred in mantuirea prin fapte si nu prin har. apropos de catolici e adevarat ca anul trecut papa a recunoscut oficial ca nu exista purgatoriu?

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Iasmin,nici vorba de prozelitism,doar patou a zis singura ca vreau sa o readuc printre ai ei,dar vad ca degeaba,o las in plata Domnului..

Mamabear,care puncte?

V-am pupat,noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Prin El suntem salvati daca vrem si daca traim conform poruncilor.
Daca nu s-ar fi jertfit pentru noi, nu ne-am fi putut mantui indiferent de cum am fi trait.
Deci daca traim cum vrem, in pacat, nu ne caim, inseamna ca refuzam mantuirea, pentru ca suntem liberi, si nu poate mantui pe nimeni impotriva vointei sale.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.

asa e. chiar daca am trai conform poruncilor, fara nici o exceptie n-am fi salvati. doar credinta in Isus
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy



100% de acord cu tine. sigur nu esti protestanta? Eu credeam ca, catolicii cred in mantuirea prin fapte si nu prin har. apropos de catolici e adevarat ca anul trecut papa a recunoscut oficial ca nu exista purgatoriu?

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela






Patou, noi nu separam harul de faptele bune. Categoric ne mantuim prin fapte, dar cu ajutorul harurilor ajungem la acel nivel spiritual care ne permite respectarea poruncilor.
Deci nu am spus ca faptele nu conteaza, din contra, conteaza enorm.
Daca de ex cineva vb despre religie, despre Dumnezeu, dar traieste asa cum ii place celui rau, nu se poate mantui.

Si nu, nu sunt protestanta :)

Nu este adevarat ce e scris legat de Papa. Si Gloria, ca si multi alti vizionari ( vezi Medjugorje, Garabandal, Nusfalau, Dozule, etc), sfinti au vizitat purgatoriul. Poate gasesc daca am timp unde spune si Isus despre purgator. Deci catolicii cred clar in Purgator, si acolo sunt nivele.

Sfanta Faustina Kowalska, precum si Padre Pio ( ei imi vin acum in minte, dar mai toti sfintii au trecut prin asta) erau vizitati de suflete din Purgator, si rugati sa se roage pentru ei. De fapt la noi in Biserica exista rugaciuni speciale pentru sufletele din purgator. Noi, de aici de pe pamand ii putem ajuta enorm, pt ca suferinta este suprema acolo, dar speranta ca IL vor vedea pe Dumnezeu la un moment dat ii tine.

Mi se pare ca la Gloria Polo scrie ca cei care se sinucid petrec in Purgator tot timpul pe care ar fi trebuit sa il petreaca pe pamant.

Am luat cartile sa mai caut, am prea multe, sper sa gasesc, daca nu, mai caut maine.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Asa maica, mai facem si noi schimb de idei, mai aflu si eu cum e una, cum e alta. Ca de aia suntem aici-cum ne denumise conchita: doamnele crestine

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


tu ma ispitesti. :-)) idem crinuta deunazi care ma striga pe-aici, desi nu intervenisem deloc pana acum. cu voi e ca si cu orhideele, nu le ating, nu le mut, doar ma uit de la distanta. sunt prea rebela si gura sparta, si, slava domnului, constienta de asta, asa ca, draga orhidee tine-ma departe, spre binele tau. :-)) te simti mai bine azi? astept si eu rezultatele si ma rog.

mamabear, am ras cu lacrimi la pataniile tale cu toporul si rationamentele tale despre socrul cu lupii. :-))

ma roade care-s pacatele alea impotriva Duhului Sfant. bine, ca puteam sa caut si singura, dar ma ia cu transpiratii, mai bine nu stiu. 25 de ani de ateism agresiv mi-ar putea rata eternitatea. bine, la competitie cu anii de credinta, ba poate chiar mai mult, ca vanitatea de a intelege si de a le stii pe toate e mare in ambele cazuri.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

conchita, nici o sansa sa-ti ratezi eternitatea din cauza anilor de ateism agresiv(am si eu la activ, chiar mai multi). Pacatele alea sunt mai degraba pentru credinciosi - cei care l-au acuzat pe Isus ca scoate draci cu ajutorul lui Beelzebul matei 12:27
Eu cred ca asta-i singurul pacat care duce la moarte, si ma indoiesc ca este vreun ateu care sa-l fi savarsit, nu de alta dar, imi imaginez ca unui ateu ii este suficient sa-i spui fraza de mai sus ca sa moara de ras.

Crinuta, orice viziune trebuie verificata in lumina Bibliei. Daca nu e conforma cu biblia inseamna ca e falsa. de aceea e foarte important sa cunoastem Biblia, doar asa in orice moment putem avea discernamantul necesar. Daca eu cred de ex. ca Dumnezeu imi cere sa fac ceva anume, si acel lucru este contrar Bibliei stiu imediat ca acel gand vine de la cel rau. Din punctul meu de vedere cartile apocrife nu fac parte din biblie.

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Conchiiii...si eu te-am strigat, in gand ce-i dept, stiu eu ca ai avea niste pareri interesante vis-a vis de discutiile noastre...

in orice caz, imi zisei in sinea-mi ca frumos e sa-ti respect decizia de a sta deoparte, de aceea nu am strigat in gura mare:), dar ma bucur ca ai aparut...

Katya, da, eu am uitat complet sa-l intreb daca e cazul/daca ma poate impartasi.
Absolut avand in vedere importanta Sf Imparatsanii, putea el sa-mi sugereze, nu stiu...suntem oameni, s-a luat cu discutiile si a omis probabil.
As fi mers eu acum duminica la slujba , dar nu ma bizui sa iau autobuzul si sa merg 40 minute pana in orasul vecin, la cum sunt drumurile pe aici, mi-e ca mi s-a rupe apa prin mijloace de transport in comun...
e altceva cand ai masina ta, offf...

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Asa maica, mai facem si noi schimb de idei, mai aflu si eu cum e una, cum e alta. Ca de aia suntem aici-cum ne denumise conchita: doamnele crestine

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


tu ma ispitesti. :-)) idem crinuta deunazi care ma striga pe-aici, desi nu intervenisem deloc pana acum. cu voi e ca si cu orhideele, nu le ating, nu le mut, doar ma uit de la distanta. sunt prea rebela si gura sparta, si, slava domnului, constienta de asta, asa ca, draga orhidee tine-ma departe, spre binele tau. :-)) te simti mai bine azi? astept si eu rezultatele si ma rog.

mamabear, am ras cu lacrimi la pataniile tale cu toporul si rationamentele tale despre socrul cu lupii. :-))

ma roade care-s pacatele alea impotriva Duhului Sfant. bine, ca puteam sa caut si singura, dar ma ia cu transpiratii, mai bine nu stiu. 25 de ani de ateism agresiv mi-ar putea rata eternitatea. bine, la competitie cu anii de credinta, ba poate chiar mai mult, ca vanitatea de a intelege si de a le stii pe toate e mare in ambele cazuri.

abdominabila

nimic


sigur nu vorbesti de mine?

Nikole, imi cer iertare inca o data, sincer n-am vrut sa te intristez

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Icanu ai de ce-ti cere iertare, tu nu m-ai suparat/intristat cu nimic



Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput