Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

asa este georgia..mare dreptate ai

dar totusi biserica nu si pune intrebarea ce se intampla cu acele cupluri care nu pot avea copii decat prin FIV????????????????????

aici nu mi se pare corect....

preotul meu este de acord cu FIV iam zis at si de budapesta si el nea indrumat sa ne ducem prr linistea noastra sa stim cei cu noi...

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

buna fetelor si de la noi;

de doua zile Maya face febra,presupun un alt dinte sau nu stiu,azi mergem la dr,iar eu sunt racita cobza

pogonici,ma bucur ca ati reusit cu ap
georgia, mereu am zis sa se faca voia Lui; cum o vrea Dzeu si tot el te va indruma ce sa faci in mod corect

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09]****povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

SLAVIT SA FIE DOMNUL!

dragutelro si ciprian......sinaxarul de azi....

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/martie/martie19.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Eu raspunsesem si la capitolul precedent, dar fiind pe pg. 20, s-a trecut repede, peste.

FIV-ul si insamantarea artificiala incep printr-un pacat, varsarea de samanta, adica masturbarea. Asa ca nu ar trebui sa fie vorba de "ingaduire" din partea bisericii...

Pogonici, un crestin adevarat ar trebui sa se gandeasca la cum sa-si duca crucea nu cum sa-l inlocuiasca pe Dumnezeu, prin laboratoare.

Jesika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Georgia: Ce frumos ai scris!!!
Pogonici: Ma bucur pentru voi; ce marea jutor ati avut!!!
Hera: Ai pm.
Ioanact: Nu are importanta locatia.....sunt sigura ca Maicuta Sfanta te va ocroti si vei naste fara probleme!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

In timp ce milioane de copii sunt avortati in fiecare an, milioane de dolari sunt cheltuiti pentru dezvoltarea tehnicilor moderne de procreare asistata. Reprezinta ele un rau? Sunt de acceptat atunci cand conceptia nu se poate realiza prin relatii intime obisnuite, cum ar fi cazul sterilitatii?

La slujba Tainei Sf. Cununii, preotul se roaga ca Dumnezeu sa daruiasca celor doi „bucuria nasterii de prunci” si „rodul pantecelui, spre folos”. Aceasta precizare „spre folos” este foarte importanta intrucat imposibilitatea unui cuplu de a zamisli pe cale obisnuita poate fi inteleasa in doua moduri: pe de-o parte un semn divin ca „nu le este spre folos” sa aiba copii, aceasta insemnand fie ca vor apela la adoptii, fie ca vor duce o viata fara copii. Iar pe de alta parte poate fi inteleasa ca o boala pe care noile terapii medicale o pot vindeca.

Care sunt acestea si in ce constau ele?

Inseminarea artificiala
Consta in colectarea celulelor germinare masculine si inocularea lor in uterul femeii. Daca acestea apartin sotului, din punct de vedere al moralei crestine n-ar fi nici o problema. Lucrurile se complica daca este vorba de un alt donator. Potrivit invataturii Bisericii nu este de acceptat o a treia parte in procesul procrearii. Pentru a respecta sacralitatea vietii, spune Pr. John Breck, este necesar ca transmiterea acesteia sa se realizeze prin unirea a doua persoane intr-un singur „trup”, legate printr-o „casatorie monogama, heterosexuala si binecuvantata” (adica angajamentul a doua persoane, barbat si femeie, in cadrul binecuvantat al familiei, cu scopul procrearii).

Fertilizarea in vitro
Aceasta metoda faciliteaza zamislirea in cazul femeilor cu disfunctii ale trompelor uterine, in cazul „infertilitatii inexplicabile” atat la femei cat si la sotii lor.
Tehnica este urmatoarea: la inceputul menstruatiei, ovarele femeii sunt „hiperstimulate” prin injectarea unei substante (gonadotropina) care in loc de unu va produce mai multe ovule. Spermatozoizii, dupa colectare, sunt incubati si tratati pentru a le spori sansele de fertilizare, apoi sunt amestecati cu ovulele, intr-un vas de sticla si pastrati la temperatura de 37°C.. Dupa un anumit timp o parte din ei sunt transferati in uter iar restul (numiti extra-embrioni) sunt inghetati.
De regula sunt transferati trei embrioni, macar unul din ei ar trebui sa se implanteze. Este posibil ca toti trei sa se prinda si astfel apare o sarcina multipla. Pentru a oferi o sansa mai mare de supravietuire se pastreaza un singur embrion iar restul sunt ucisi prin „reductie fetala” (injectarea unor solutii ce provoaca moartea embrionilor nedoriti). Masura este imorala din punct de vedere crestin, deoarece viata umana incepe din momentul conceptiei iar distrugerea acestor embrioni este omucidere.
In ceea ce priveste embrionii inghetati („extra-embrionii“), distrugerea ca si folosirea lor in experimente stiintifice sau pentru scopuri pur comerciale este cu totul de neacceptat. Solutia ar fi ca ei sa fie donati unui cuplu nefertil. Astfel acesti embrioni ar avea acelasi statut moral ca si un copil adoptat, cu avantajul ca noii parinti vor experimenta perioada sarcinii si nasterea copilului.
Pentru evitarea extra-embrionilor s-a propus si o alta metoda, cea a injectarii unui singur spermatozoid intr-un ovul, in felul acesta se evita surplusul de embrioni. Cea mai grava problema a acestei proceduri ramane imposibilitatea de a determina daca spermatozoidul selectat in vederea fertilizarii contine defecte cromozomiale ce produc boli genetice grave. Intr-un act intim normal, sau chiar in cazul insamantarii artificiale doar cel mai bun, cel mai „potrivit” spermatozoid va fertiliza ovulul. Aceasta selectie nu este jocul intamplarii, ci este lucrarea lui Dumnezeu, ca un exemplu de conlucrare divino-umana.

Mama de imprumut sau maternitatea surogat
Maternitatea surogat consta in faptul ca o femeie gazduieste in uterul ei embrionul conceput de un alt cuplu. In SUA, anual aproximativ 300.000 de femei isi inchiriaza uterul, primind 10.000$.
In urma cu un deceniu o femeie sud-africana era mama surogat pentru propria sa fiica, care fusese nascuta fara uter. Ovulul fetei a fost fertilizat de sotul ei si transferat apoi in uterul viitoarei bunici. Desi fiica si sotul acesteia au aparut ca parinti pe certificatul de nastere al copilului, iar mama nu a facut altceva decat sa-si puna la dispozitie uterul, aceasta din urma este in acelasi timp bunica si „mama” copilului.
In spatele aparentului act de caritate, se ascund adevarate „crize de identitate” din cauza lipsei descendentei sau relatiei clare cu unul sau altul din membrii familiei. Mai mult, psihologia moderna atrage atentia ca mama surogat poate influenta pe durata celor noua luni de sarcina sanatatea fizica, sufleteasca si spirituala a copilului.

Inainte de a apela la aceste tehnici este deosebit de important ca cei in cauza sa apeleze la duhovnicul lor si impreuna cu acesta sa se adanceasca in rugaciune, pentru a afla care este voia dumnezeiasca in cazul lor, in actul tainic si miraculos al procrearii vietii umane.

Medicina nu poate oferi o tratare a sterilitatii, ci doar o tehnicizare si o depersonalizare a procreatiei. Viata este un dar al lui Dumnezeu si nu un produs fabricat.

Pr. Alexandru Stanciu - articol preluat de pe blogul "Daruind vei dobandi"


Jesika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

laurraa, sigur o mai tii minte pe virginia ..aceeasi atitudine a avut si ea

maria08 si un

pogonici1977, parintele meu duhovnic mi-a zis ca noi avem copii care sunt ai nostri doar trupeste , caci seamana cu noi , sufleteste sunt de la DD , nu avem niciun merit la cat is de buni sau de "nebuni".. deci este o forma de egoism care ne indeamna sa avem propriul copil, recunosc ca desi nu zic nu adoptiei , mi-ar place sa fie bb al nostru (nascut).. am auzit odata o vorba apropos de asta .. ce e important sa fi mamica sau sa fi gravida ..le-as vrea pe amandoua , dar mai mult sa fiu mamica

tot gandindu-ma in asti 3 ani de zbucium , am zis ca pacatul FIV o fi mare , o fi mic , nici nu stiu , insa il fac odata-2ori, dar am pacate de le port dupa mine de cand ma stiu , mandria , trandavia, ascutimea limbii ..heeeheee si multe altele ..daca macar de astea as scapa , mi-ar fi crucea mai usoara

jesika, eu am observat postul tau si la celalalt capitol , insa iar vin si zic , parintele meu duhovnic i-a zis sotului ca daca e masturbare in scop medical nu-i pacat , ca nu-i de placere asa cum e descris in Biblie ; poate alt duhovnic zice altceva ..iar e interpretabil
cat despre fiv-pro si contra ..e o vorba care zice ..la casatorie si la calugarie nici sa nu indemni nici sa nu tragi ;asa este si aici , trebuie sa stim de facem bine 'au nu , insa decizia e a noastra,si eu , vorbind in nume personal , cred ca daca as reusi sa-mi indrept restul pacatelor (sa fiu mai toleranta , mai buna , mai blanda , mai intelegatoare .. etc ) si as gresi facand FIV , DD s-ar uita cu alti ochi (mai toleranti)la mine .. macar asa sper






Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




MTHFR C677T genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

pacatul e atunci cind ucizi ,cind furi etc,nu cred ca e un pacat sa-ti doresti un copil cu orice pret fie si prin alte metode,parerea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2008 spune:

buna

Am intrat sa va salut..Am avut o saptamana plina si grea.
Am reusit sa citesc din urma dar sunt putin dezamagita de discutiile de pe acest forum.

Sper sa ma rog pentru noi toti sa ne gasim calea, sa avem puterea sa nu judecam, sa avem intelegere si iertare unii pentru altii, sa fim ingaduitori si intelegatori, sa respectam parerile si deciziile celor din jur si sa lasam sa se faca Voia Domnului, numai El stie si este intreptatit sa judece.

Va pup,



In 2010 voi fii o mandra graviduta si o mamica fericita !...asa sa ma ajute Maica Domnului!

"Ceea ce este imposibil pentru om, este posibil pentru Dumnezeu" (Matei19:26)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jesika spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c
masturbare in scop medical nu-i pacat , ca nu-i de placere asa cum e descris in Biblie


Daca este vorba despre vreo spermograma, da. Dar nu cu scopul de a te juca de-a Dumnezeu, ceea ce se intampla la insamantari artificiale.

P.S : eu nu-mi aduc aminte sa fi citit in Biblie referiri la...masturbare

Anita - este vorba de a-ti duce crucea.

http://www.youtube.com/watch?v=X3b-ntKVDfw&feature=player_embedded

Jesika

Mergi la inceput