Fluor la 11 luni

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pe termen lung, fluorul are prea multe efecte adverse, in comparatie cu beneficiile pe termen scurt ale administrarii sale.
Medicul stomatolog al copilului m-a sfatuit sa nu ii dau fluor.
Parerea mea ar fi sa nu-i mai dai deloc copilasului tau de doar 11 luni, acest produs toxic.
Este suficient laptele + calciul si vit D in toate lunile cu R.
Multa sanatate copilasilor tai.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Citat:
Doctorita mea spune ca trebuie sa o spal cu pasta de dinti cu fluor pe care sa il inghita, anume pentru a primi fluor.


Doamne Dumnezeule, ce metoda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Pe termen lung, fluorul are prea multe efecte adverse, in comparatie cu beneficiile pe termen scurt ale administrarii sale.
Medicul stomatolog al copilului m-a sfatuit sa nu ii dau fluor.
Parerea mea ar fi sa nu-i mai dai deloc copilasului tau de doar 11 luni, acest produs toxic.
Este suficient laptele + calciul si vit D in toate lunile cu R.
Multa sanatate copilasilor tai.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Fluorul nu e toxic. Pastele de dinti au fluor anume pentru intarirea dintilor, se face fluorurare. Americanii au fluor in apa de baut si compara citi batrini de acolo au proteze dentare fata de numarul de la noi.

Excesul de fluor este daunator, nu fluorul.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Si eu spun ca fluorul nu e bun pt copilasi. Fiul meu are acum aproape 18 ani, i-am administrat la sfatul pediatrei de atunci zymaflor pana la aparitia dentitiei definitive. Dintii insa au iesit foarte mari, total disproportionati fata de dintisorii de lapte, si patati. E adevarat ca nu are carii, dar dintii sunt patati inca de cand au iesit. Nu am facut abuz, l-am administrat conform prospectului si sfaturilor pediatrei.
Cu fiica mea nu am mai repetat greseala si nici cu cea mica nu am de gand sa incerc ceva.
Fluorul o fi ok in pasta de dinti, dar in nici un caz eu nu l-as mai administra intern copiilor.
Fiecare parinte face insa cum crede ca e mai bine.

Poze cu noi
blog de mama
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si ai spus medicului tau ce ti s-a intimplat? Ce a zis?

Decizia trebuie sa fie la sfatul medicilor, nici un parinte nu ar trebui sa decida asa ceva singur.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Medicul a ridicat din umeri. Chestia asta nu era in prospect

Cred totusi ca decizia nu e a medicilor ci a parintilor, ca nu isi bate medicul capul cu copilul dupa aia. El doar informeaza, si ar fi cazul sa expuna si argumentele pro si cele contra folosirii unui medicament, nu numai cele pro.

Daca as fi tinut mereu cont de sfatul medicilor, fiica mea mijlocie ar fi acum in mormant. Prefer sa imi para rau ca am luat o decizie peste sfatul medicului decat sa imi para rau ca am ascultat un medic impotriva instinctelor mele si a iesit prost.




Poze cu noi
blog de mama
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Si eu ii dau fetei mari zymafluor, cate 3 pastilute pe zi. Acum imi dau seama ca este prea mult, insa este si prea taryiu ca sa mai opresc ceva. Trebuie sa il administrey pana la final si sper sa nu avem probleme...

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mulahul spune:

cei care administrati fluor cpiilor, face.ti ce.a mai mare greseala.
din dorita de a face bine copililui nostru, il otravim.
da.ti un search pe google, sau cititi aici:
http://www.desprecopii.com/info-id-254-nm-Fluorul-prieten-sau-dusman.htm
sau aici:
http://bcbemanuel.ro/pasta-de-dinti-care-te-spala-pe-creier
Multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna seara tuturor,

Aici in It se dau picaturi de fluor la putin timp dupa nasterea copilului. 5 picaturi pana la 1 an. pastile de 0.25 mg pana la 2 ani. 0.50 mg pana la 4 ani. pe urma 1mg dupa 4 ani.
Intrebasem si eu un doctor-profesor universitar...ce parere are despre administrarea fluorului.....in Ro...doctorii nu sunt obisnuiti sa dea aceste pastile. nu s-a insistat ptr educatia sanitara privind prevenirea cariilor. se poate f bine creste fara pastile de flour. trebuie sa incerci sa dai copilului flour din alimentatie, in primul si in primul rand spalatul pe dinti daca nu de 3 ori pe zi, absolut de 2 ori. spalat de sus in jos si nu miscari de la dreapta la stanga sau invers si la urma periat si limba. evitat de dat copilului dulciuri , sucuri mai ales alea f dulci. masurile astea luate si e perfect.
eu am ales metoda de aici. nu folosesc pasta de dinti cu fluor.
nepoata care acum are 13 ani, a luat supliment de flour de la 18 luni pana aproape de 9, 10 ani. are dintii albi, fara pete fara carii. sunt cativa care trebuie apropiati, indreptati...dar asta nu tine de administrarea flourului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Octavian87
Nu folositi fluor, nici pastile, nici pasta de dinti, ...

Si nici internet! In felul acesta se evita albirea materiei cenusii ...

Mergi la inceput