Fulgusori de nov - dec 2009 (43)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

dymomo si eu stiu ca numai daca ii tare atunci ii constipatie, daca ii moale ca de obicei, chiar daca ii dupa mai multe zile, nu-i constipatie...sper ca nu vb prostii


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Ancutza - ti-ai luat notite? ca Diana citeste gandurile

Dymomo - 'carte' zice ca un copil e constipat cand face cu mare efort scaun tare. In rest, asa cum zici, alaptatii la san au scaun de la 2-3 / zi pana la 1 la 4 zile, dar daca e la fel la consistenta, adica apos sau pastos, nu se numeste constipatie.

Lylyana - felicitari . Eu am controlat ieri la 12 si nu era nici un ban acolo, mama lor! Dar lasa ca imi scot eu parleala cand or intra (de parca as avea vreun fel de timp sa fac ceva cu banii ... mai grav e ca nici macar nu-mi doresc mare lucru... si asta suspectez ca e un simptom al depresiei...)

Eu chiar nu mai stiu cum il hranesti pe Alex, dar din ce zici, nu pare a fi nici un fel de diaree. Adica Iuli a avut diaree (mancasem eu ceva - n-am aflat nici azi ce ) si a facut vreo saptamana f f moale, cu clabuci (adica daca-l desfaceam chiar atunci se vedeau bulbuceii), des, la fiecare partulet iesea ceva si avea si mirosul modificat (era mai acrisor...) Am tot vb cu dr si mi-a spus sa nu-mi bat capul, sa nu-i dau absolut nimic, doar san, ca va trece. Asa a fost


monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmynik spune:

Dymomo, merci pt sfat! O sa-l iau in considerare! Am mai auzit de "reteta" asta cu acid boric, insa nu am pus-o in aplicare fiindca am fost cam neincrezatoare...dar o sa o incerc si pe asta daca zici ca a dat rezultate in cazul mamei tale! Trebuie sa scap de ei, caci ue nu pot sa traiesc cu gandacii in casa!!
Cosmina, mami de Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimineata la ora asta tarzie. Imi pare sincer rau ca absentez, incerc sa fac un program de munca, gatit si sa nici nu ma simt vinovata ca nu stau cu Chiara, dar in cateva zile programul va fi gata si revin. Pana atunci, am o veste buna, l-am santajat emotional pe baiatul de la atlasib, ma lasa sa ascund cateva cutii de supozitoare in babycook-uri. Cel mai probabil pachetul il trimit saptamana viitoare, asa ca va rog scrieti-mi pe pm daca vreti, sa le comand la farmacie. Si rog si fetele cu babycook-uri sa revina cu un pm, sa ne organizam, as vrea sa trimit un singur pachet sau maxim 2.Asa. In alta ordine de idei cred ca am gasit un pediatru pe placul meu, spuns asta pentru ca nu ne-a umplut de antibiotice la raceala si a fost extrem de categoric impotriva diversificarii. Ceea ce m-a suparat a fost ca nu ma lasa sa ii dau Vigantol, pentru ca "e o mare prostie, nu se mai foloseste de 20 de ani". In fine, conform masuratorilor, Chiara este la medie ca si greutate si mult peste medie la lungime. Cred ca vom alege medicul asta pentru simplul fapt ca pitica a stat si i-a ras de l-a sedus. Nu am informatii sa va dau, nu mi-a spus nimic nou, decat ca am un copil frumos, sanatos, care creste bine, colicile probabil i le-am readus eu schimband laptele cu cel de aici, ne-a trimis la ecografie de rinichi "ca asa trebuie" si despre diversificare discutam peste minim 6 saptamani. Va pup Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Da, monis, la asta ma refeream. Cel al prietenilor nostri avea fermoar pe lateral si pe la talpi , dar tot aia e. Acum am trimis sotu in cercetari pe la magazine, dupa ce azi-noapte s-a trezit din ora in ora sa inveleasca copchilu ca eu dormeam ca lemnu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Andre - ce bine ca ai gasit medic ok . Numai noi stim ce important este sa ai incredere in medicii la care mergem.
Pai cred si eu ca poti sari peste vigantol, ca stai la malul marii cu 25 de grade... aici de unde saracie sa scoata un copil vitamina D, cand si asta noapte a nins?!?! in 17 martie.....

italiencele

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Neata, dragelor!

Piscotica e somnoroasa azi, ma lasa sa ma dau pe net o lecuta
Despre alaptat: pozitia ei preferata este in brate, unde tine pe tzatzi in brate . pozitia mea (egoista, pt ca e greuceanca)este culcata.

Despre rotavirus eu am inteles ca se ia si prin aer...din parc!
Noi ne plimbam in parcul tei si am auzit din mai multe surse ca multi copilasi au facut enterocolita de la acest virus asta vara.
De aia am facut si vaccinul. Daca totusi ia virusul, am inteles ca o sa faca o forma usora, doar diaree...

Am si eu o nedumerire!!! La ce foloseste spatar care se lasa pe spate la scaunul de masa? la masa sta in fund, nu tolanit, zic eu... Il folositi si la altceva?

Sunteti comori la casa omului cu schemele de diversificare! (in spercial diana!)

Cosminik, eu am stat in camine in studentie si m-am confruntat cu pb gandacilor. Dar am scapat! Intai trebuie sa izolezi f f bine apartamentul. Adica sa nu ai nici cea mai mica gaura spre vecini, vezi pe langa tevile de calorifer, apa, gaze. Pt asta cumperi punga mica de ciment si astupi toate gaurile. Despre solutii: raid sprei si capcane, spuma de la nu stiu ce firma, e concurenta lui raid, dar imi scapa acum. Spuma aia e un fel de sprei cu o teava, dai prin zonele unde nu acoperi cu sprei.
Sa dai f bine la usa de la intrare si in jurul ei, mai ales ca vine vara si vecinii mei stau cu usile deschise
Spor la scapat de urati!

pup fulgimea!

Mica mea minune: Natalia Oana
(16.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
Andre - ce bine ca ai gasit medic ok . Numai noi stim ce important este sa ai incredere in medicii la care mergem.Pai cred si eu ca poti sari peste vigantol, ca stai la malul marii cu 25 de grade... aici de unde saracie sa scoata un copil vitamina D, cand si asta noapte a nins?!?! in 17 martie.....
A, nuuuu, ca vitamina D ne-a dat, era impotriva Vigantolului. Ne-a dat vitamina D 2 picaturi, pana in mai, cand trecem probabil la o picatura sau deloc. Evident cand am auzit ca Vigantolul se folosea acum 20 de ani, i-am spus ca nu cred ca bebelusii din Romania sunt crescuti dupa reguli de acum 20 de ani, dimpotriva, la noi medicina e foarte dezvoltata. Nu m-am putut abtine. (i-am spus si ca fratele lui tati a fost internat in Romania la spital si a zis ca suntem la un nivel la care italienii doar viseaza). In fine. Dam vitamina D. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Andre - ce bine ca ai gasit medic ok . Numai noi stim ce important este sa ai incredere in medicii la care mergem.
Pai cred si eu ca poti sari peste vigantol, ca stai la malul marii cu 25 de grade... aici de unde saracie sa scoata un copil vitamina D, cand si asta noapte a nins?!?! in 17 martie.....


A, nuuuu, ca vitamina D ne-a dat, era impotriva Vigantolului. Ne-a dat vitamina D 2 picaturi, pana in mai, cand trecem probabil la o picatura sau deloc. Evident cand am auzit ca Vigantolul se folosea acum 20 de ani, i-am spus ca nu cred ca bebelusii din Romania sunt crescuti dupa reguli de acum 20 de ani, dimpotriva, la noi medicina e foarte dezvoltata. Nu m-am putut abtine. (i-am spus si ca fratele lui tati a fost internat in Romania la spital si a zis ca suntem la un nivel la care italienii doar viseaza). In fine. Dam vitamina D.

Chiara Ada, vita mia , Chiara creste
Odiseea plecarii noastre acasa




Ah, I see.
Treaba f distractiva este ca pediatrul nostru a zis ca vit D e o chestie care se dadea acum 20 de ani

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

eu tot in brate l-am alaptat pe david de cand s-a nascut, am incercat de cateva ori culcat dar nu-mi place deloc...
da voi cum ii tineti in brate cand ii alaptati de va doare spatele? adica nu stati pe un scaun, canapea cu spatar?
intreb si eu ca nu-mi dau seama de ce nu poti tine copilu, chiar daca ii greu...
acuma citesc de vigantolul de acum 20 de ani......mie pediatra vit D mi-a dat, dar eu acuma de lene sa nu mai schimb sticluta tot la 20 zile am luat vigantol, dar de cand i-am dat primele picaturi n-am fost convinsa ca-i mai bine asa, prin urmare trecem inapoi la vit D.


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput