America (194)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaism59 spune:

buna seara,

multumesc tuturor pentru mesajele, sfaturile pe care mi le-ati dat in aceste doua zile (am lipsit 2 zile intr-o zona fara acoperire de internet ). Am mult de citit si pe urma vor veni si primele concluzii.. Va tin la curent si o seara buna.
anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:


Tocmai de asta calapodul trebuie un pic schimbat :) ``pe ici pe colo, adica prin partile esentiale'' cum spunea Caragiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hilde spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Asta imi confirma teoria ca America poate fi atat de diferita in zone diferite. Eu de ex nu pricep cum de compania ta a putut sa functioneze 2 ani avand nevoie de un contabil ? Nu stiu, aici in NY te angajeaza intr-o saptamana ... nu am auzit sa fie nevoie de un om si sa se poata astepta 2 ani pentru asta - ma face sa ma gandesc ca de fapt nu este atat de nevoie de el, daca business-ul s-a putut derula 2 ani si fara ... pozitia de pe care am plecat eu a iesit A DOUA ZI pe Monster si deja au angajat pe ea - si asta intr-o companie care intr-o luna poate se vinde si pozitia aceasta va fi desfiintata. Dar efectiv nu se poate opera fara om pe postul ala. Poate de aia v-ati si permis sa analizati atat fizicul, temperamentul, resume-ul si recomandarile ..aici in NY, recomandarile conteaza enorm - spune cineva ca X e bun, il angajezi a doua zi, ca nu poti sa stai cate 2 ani ca sa gasesti unul perfect.


Pai au asteptat. Din experientele trecute, colegii mei au preferat sa imparta munca extra si sa astepte persoana potrivita pentru jobul ala decat sa faca training la oameni care nu se potrivesc cu cerintele lor. Pentru ca ei chiar pun suflet, in primele luni ti se da un trainer personal care eventual chiar face munca ta daca tu nu poti.

Sambata viitoare avem petrecere ca s-au ocupat in fine toate locurile.

A meritat asteptarea din punctul meu de vedere, este o chestie extraordinara sa ai o atmosfera placuta la job in fiecare zi, sa vezi oameni care stiu sa-si faca jobul si stiu sa-si respecte colegul de munca. Si seful respecta munca ta, lumea e platita in functie de experienta, de studii.

Eu sunt incantata de noul meu loc de munca, mai ales ca am promovat dupa o luna. Sefa de departament a considerat ca sunt mai buna decat pozitia care mi s-a oferit initial si ca m-as plictisi in jobul ala. Si are plan pentru mine sa ma promoveze peste 6 luni din nou...sau poate va fi mai mult acum cu sarcina. : )
Voi fi Senior Financial Analyst.

Am mai avut o experienta similara intr-un job in Canada si credeam ca e unic; nu credeam ca o sa mai intalnesc vreodata situatia aia in care oamenii sa fie tratati fair si cu atata respect la lucru.

Primul meu job in America a fost un dezastru dar a fost experienta care a contat foarte mult. A fost un dezastru pentru ca seful era un ass cu toata lumea din firma si cu cei din afara firmei. Si n-am putut sa suport rahatul lui nici macar pentru un Green Card.

A trebuit sa ma cert cu el de cateva ori si sa-l amenint cu demisia ca sa-mi creasca salariul sau eu mai stiu ce drepturi sa mai obtin.
Aaaa. :) si alta data m-a amenintat el ca ma da afara pentru ca m-am dus la interviu la alta firma si a luat-o personal. A fost o relatie de love-hate cu firma aia.

Dar daca cineva m-ar intreba daca m-as mai angaja la nebunul ala din nou, daca as fi nou imigrant in America, i-as spuna ca DA. Pt ca din cauza jobului ala pe resumeul meu, am reusit sa obtin altele mai bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Am vrut eu sa zic despre exemplul dat copiilor, dar in general nu prea vreau sa lungesc peleteaua la disputele de acest gen, din lunga mea experienta forumistica nu duc absolut nicaieri, asa ca ma abtinui.

Dar vreau sa zic ca tocmai acest exemplu vazut in familie m-a facut pe mine sa fiu cine sunt acum. Adica sigur ca eu nici nu mi-as fi permis sa stau acasa, si nu mi-as permite nici acum de as avea alt copil, dar mai mult decat atat, la vremea cand am avut copilul nici nu mi-a trecut vreodata prin cap ca as putea sa fac asta, sau nu mi-a trecut in viata mea prin cap ca as putea fi vreodata casnica, cum sa zic, nici o urma de aceasta idee, nu eram "aware" ca exista asa ceva ca optiune pentru mine. Am aflat de pe forum ca unele mamici aleg asa ceva. Nu stiu dc. e bine asa sau nu, cred ca fiecare situatie are avantaje si dezavantaje. Pt mine insa, evident ca din moment ce am ales asa, asa mi se pare cel mai bine si n-am nici o urma de vinovatie pe creieru' meu pentru nici o optiune pe care am facut-o pana acum, sunt foarte sigura pe mine. Doar ca nu are rost sa intru in detalii care nu intereseaza pe nimeni si dealtfel argumentele generale sunt arhicunoscute, si de o parte, si de alta. Pe mine de exemplu nu ma conving absolut deloc argumentele cu "raman doar x ore de petrecut cu copilul", asa cum nici argumentele mele cu "role model for girls AND boys, siguranta personala pt femeie--independenta fata de altcineva-- situatie financiara mai buna sau aspiratii pe plan personal dincolo de casa si copii", nu conving deasemenea pe nimeni. Asa ca n-are rost sa discutam.

Este corect sa spunem ca independenta femeii schimba dinamica in familie si modul in care vedem familia in ziua de azi si uneori faptul ca o femeie are optiuni complica viata de familie uneori, dar mie asta evident ca nu mi se pare neaparat un lucru rau, ba dimpotriva, mi se pare chiar un lucru f. bun. De regula insa fiecare ramane la parerea initiala, pt. ca altfel nu s-ar putea valida pe sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Apropos de 6 saptamani, dupa care daycare, eu n-as opta pt. daycare la cateva luni, din cauza de pericol de imbolnaviri cu complicatii. As alege bona. Stiu ca unii considera ca e mai periculos, eu asa as alege, mai naspa mi se par imbolnavirile, mai bine pun camere video dc. chiar sunt para.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balerrina spune:


Daca societatea ar oferi mai multa flexibilitate femeilor care sa tina cont si de rolul lor ca mame, nu am mai avea astfel de discutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am uitat sa spun ca ai mei au avut intotdeauna un program de asa natura ca au si muncit, dar au avut si mult timp liber. Mi-ar fi placut si mie asa, dar uite ca nu mi-a iesit.
Ai dreptate Lia, la mine partea cea mai grea e asta, sa ma simt dependenta de sot. Nicidecum aia cum ca ar creste copiii si sint pierduta eu.
Apoi sper ca voi avea un job inainte sa zboare ei din cuib, ca doar nu-i duc de mina la high school.
La daycare nu i-am dus nici eu, din aceleasi motive.
Tu stii ca-ti poti face timp liber daca vrei sa fii cu Bogdan si de aia vorbesti mai cu usurinta cind e vorba de program, dar daca ai fi in locul lui Buflea acum sigur nu ti-ar fi totuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

buflea sunt job-uri si job-uri.
nu ma pricep la accounting dar asa tangential stiu ca fiecare aveti patratica voastra.
potrivirea in grup e esentiala dc se lucreaza in echipe.
si compania lui barbate-miu, mai ales in Olanda, era esentiala firea omului. dc nu se potrivea spiritului echipei pur si simplu nu era angajat putea sa fie einstein the scnd.
chiar si aici, desi e mai putina grija ptr aspectul asta, imi spunea ieri barbate-miu cum unul care a terminat doctoratul la standford a fost respins ptr ca era "ciudat". si inca, din ce mi-a povestit, mie nici nu mi se parea asa de ciudat , dar majoritatea a zis "nope".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA-DATA spune:

Hilde, nu ma recomanzi fostului tau sef?Pe bune ca l-as suporta!Joking

Referitor la mamicile care stau acasa,o prietena din Ro m-a intrebat,stiind de faptul ca ai mei au scoala pana la 3 (elem.&middle)cum de nu ma plictisesc toata dimineata?Va spun ca duc/aduc ambii copii de/la scoli, voluntariez cel putin o zi pe sapt.la scoala,alte zile pt.Boy Scouts,spalat masini,curatat paduri,stringere canuri,vandut popcorn,2dimineti pe sapt.English,mers la cumparaturi,gatit si facut curatenie in casa tot in fuga,dupa-masa dus copiii la activitati ,cel putin de 2ori fiecare,cu cel mic trebuie sa stai,la inot,soccer,dau lectii de pian,7 am acum pe sapt.si cateva ore de tutoring pt.high school la math. si fizica(eu nu consider un job-la fel si socrela care zice ca nu fac nimic),lectiile zilnic cu cel mic si verificat si ajutat la proiecte celalalt,plus clasele de accounting seara de la 7-10.Nu va mai zic ca avem si pisoi,a trebuit sa-l educ sa vina acasa,ca fugea si nu stia sa se intoarca,am iesit cu lesa,cateva saptamini.Cand vad un film e sarbatoare,cand scriu pe DC e relax,cand dorm e beton.

Concuzie:admir mamele de aici care se dedica pt.copii,acasa in Ro aveam 2 joburi(unul part-time) la un mt.dat,insa nu era asa stresant.

eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Deci sa va spun ce as face eu daca mi-as permite!!!
Eu daca as avea bani atat de multi incat sa nu imi fac grija zilei de maine (sau daca sotu ar castiga suficient) nu as munci in viata mea.
In primul rand daca as putea as mai face inca vreo 3-4 copii, dar cum nu pot cu siguranta as adopta vreo 5-6 copii (nu deodata, la interval asa...de 3-4 ani) si m-as ocupa numai de ei si de mine.
In sensul ca ma uit la mamicile de la David de la scoala (nu stiu daca v-am povestit, scoala este intr-un cartier de spaniolitzi bogatani) unde 90% din mamici, arata ca la prima tinerete (si nu sunt) au 2-3 copii, vin dimineata aranjate de parca le-ai scos din cutie, au un corp superb, stau toata ziua la contry clubs, la spa, la masaj, gym si toate alea...se ocupa de copiii (aia toti zbarnaie la scoala deci cineva face teme acasa cu ei cu siguranta) si toti copiii merg la sporturi si muzica suplimentar ...plus calatori cat cuprinde: ski, europa, insule (nu stiu daca iau si sotii cu ele, sau doar copiii si amantu')
Pai asa viata si tu sa mergi la munca la prostu de la 7 am la 8pm?? in timp ce copiii sunt vai de ei in aftercare, zgribuliti, obositi si flamanzi????
NOPE!!!
Eu mi-as face o familie MAAAAREEEEEE, i-as duce de cel putin 2 ori pe an in Europa/Africa/Asia...etc sa vada ceva nou cel putin 2-3 luni/an, sa invete o limba straina pe pielea lor, i-as cara la extra-activitati, am skia impreuna, am face drumetii, si cand nu am copiii cu mine, m-as duce la country clubs si eu...la spa in fiecare zi, la gym, la cafea cu prietenele, masaj bineinteles zilnic, as pleca cel putin o data pe an singura intr-o vacanta (sau cu amantu' - altu in fiecare an da???)...ohoho...PLICTISEALA???? NOPE!!!!!
As muri la 140 de ani, fericita, sanatoasa, inconjurata de vreo 70 de nepoti si stra-stranepoti si fara riduri!!!!!

Mergi la inceput