Divortat sau nu? (split-2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Vikinga, tare frumos ce spui tu...cred ca ai gasit barbatul dispus sa stie care ii e locul...dar cand ai unul care nu isi face nici partea lui de treaba, si cand rostul tau e sa le faci pe toate, si partea lui, cred ca e un pic cam greu sa fii atat de "implinita"...probabil atunci ca femeie renunti la o buna parte din rolul de femeie si il joci si pe celalalt...la voi sunt compensatii, asa cred eu ca se cheama si chiar de sunt si situatii de disconfort uneori, cred ca plusurile sunt atat de mari incat cu siguranta iti doresti sa ramai casatorita...gandeste-te ca sunt barbati pt care si serviciul e o corvoada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Vik, superb scris, trebuia sa scrii toate astea la topicul celalalt despre dragostea clestar
Fericire multa si implinire in continuare!

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta
Vikinga, tare frumos ce spui tu...cred ca ai gasit barbatul dispus sa stie care ii e locul...dar cand ai unul care nu isi face nici partea lui de treaba, si cand rostul tau e sa le faci pe toate, si partea lui, cred ca e un pic cam greu sa fii atat de "implinita"...probabil atunci ca femeie renunti la o buna parte din rolul de femeie si il joci si pe celalalt...la voi sunt compensatii, asa cred eu ca se cheama si chiar de sunt si situatii de disconfort uneori, cred ca plusurile sunt atat de mari incat cu siguranta iti doresti sa ramai casatorita...gandeste-te ca sunt barbati pt care si serviciul e o corvoada
da asa e, sunt de acord cu fiecare cuvintel scris de tine. ne-am si gasit unul pe altul. el e om muncitor si eu mi-s fata de isprava.fiecare isi face treaba bine, amindoi suntem genul astora de oameni, nu comozi si lenesi si nemultumiti permanent de viata. mi-ar fi sila de mine sa stau sa ma pling intr-una ca aia e prea greu, asta e iar peste puteri. facem ca tre sa facem si cind e de stat cu burta-n sus stam amindoi cu copilasii printre noi. asa am evitat frecusurile alea zilnice legate de bani, treburi casnice si asa mai departe.eu orice as face tre sa fac bine ca de nu mai bine nu ma apuc deloc, si cind am muncit impreuna asa a fost. fara sa sufar de ifose ca-s "patroana", ca p'aici munca e munca nu se sufera de sefie din jilturi si de printre cafele.si cind se finalizeaza si noua investitie intr-un an doi cam asa, si o sa ma simt pregatita o sa merg si cite 4-6 ore sa muncesc, pe urma cind ei vor fi mari mai mult timp.ca alta e dinamica cuplurirlor de carieristi, alta e celor ce merg la joburi unde au sefi, salarii fixe si alta e cind ai o afacere de familie pe care si intentionezi sa o lasi pe mai departe.Geaba fac amindoi de nebuni bani daca de copii, care-ar trebui sa o duca mai departe, nu se ocupa nimeni ori o fac altii platiti.nu inseamna ca in cazul nostru de ex sotul e asa in vizita la domiciliu, el face ce nu fac eu si o face bine. si-a dezvoltat o relatie excelenta cu copii, am baza in el, chiar de la inceput imi dadeam ochii peste cap. cum ziceam, eu cu pampersii si baite si alaptatul letiziei, el cu aldo si activitati de copii mari. nadja la aproape 3 ani e ba alaturi de mine ba alaturi de papa dar vine cu putere din spate si o vad vikinga mai adevarata decit mama-sa. eu ii plimb le citesc povesti, el face cu aldo si nadja experimente, stiti voi din alea cumparate in cutie de la librarie pe diferite teme, construiesc ceva maret din lego de nu ai loc sa mai intri in camera, eu dorm cu asta mica la tzita, azi am eu zi de repaus, el ii duce ii ia de la gradi si pe urma la inot, eu la ritm mai lejer cu letizia in carut si ciinii la o plimbare mai lunga, de aia am timp azi de net:)), si pe seara fac o cina calda. si pe urma toti 5 la masa, toti 5 la pupaturi inainte de nani, toti 5 la mic dejun, ori la un film , iesire.chiar ma uitam la familiile grecesti si italiene si cele arabe moderne, asa pe ansamblu. familia e acolo centrul si in jurul ei se misca totul, femeia nu e muncita si rasmuncita si cu full job si cu copii si casa, ci cit copii is mici merg la hobby joburi din astea cum le numea ruxij, cite 4-6 ore asa de aerisire si pt un ban al lor si le vezi si dupa 40-50 de ani ca se tin bine nu-s extenuate si ofilite de atita munca in n directii. de ce oare rusoaicele, romancele au latura asta in comun? frumoase foc in tinerete si brusc dupa 45-50 de ani imbatrinite si pregatite sufleteste sa fie bunici? comparind cu alte tari altfel parca e viata femeilor.da da si-si mai iau si romance in casa la menaj. si sunt si pretuite de barbati! de italianul lasat de nevasta e ca o nava in deriva. am familie in italia de aproape 20 de ani si mai vorbeam de una alta de cum e pe acolo.ma uit in familia din partea italiana si partea spaniola a sotului si parol ca nu vad deloc femei nefericite si nerespectate ori neimplinite. nu stiu cam naiba au reusit sa jongleze inteligent si gratios intre copii, casa si job, toate facute asa dupa dorinte si puteri. chiar asa cum o fi rata divorturilor pe la ei?ca doar nu tre sa ne uitam numai peste ocean.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Vik, superb scris, trebuia sa scrii toate astea la topicul celalalt despre dragostea clestarFericire multa si implinire in continuare!Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 aniA ticket to hell has never been funnier
merci pantero. si voua la fel! curind o sa aveti familia marita.am citit primele 2 pagini ale subiectului de care amintesti, habar nu am de chiar ne incadram acolo, prima impresie a fost ca asa ar trebui sa fie cuplurile ferite de caderi si greseli.si noi gresiram, dupa 3 ani eram in fata unui divort evitat la mm. cred ca ne-am potrivit insa si in privinta asta, adica la fel de buni la fel de rai, ceva de gen. si probabil de aia ne-am si dat o sansa sincera, pt ca nici unul nu vorbea de pe un munte de perfectiune si ca prin minune a mers in cazul nostru. dar totusi un cuplu perfect si predestinat nu ar fi trebuit sa ajunga in asa hop, ma gindesc.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Vikinga, minunata familie si minunata insula !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Vikinga, , m-am indragostit de tine si familia ta.
Tare mi-ar placea sa va intalnesc in realitate, undeva, candva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Vikinga, parca ai fi povestit viata mea, zau asa!
Nu lucram cu turisti si ne-am oprit la doi copii, dar experientele noastre sint aproape identice.
Cel mai mult imi place cum am ajuns (dupa multi ani) sa ne dam pace. Si ce daca e iarba inalta si n-are el chef s-o tunda?
Ce daca mormanul de vase zace in chiuveta? Cind am eu chef stau pina la unu noaptea si fac ordine cind dorm toti, iar daca nu am chef de toate astea imi pun un film si ignor pe toata lumea.
Vreau sa zic ca-i important sa poti fi tu insuti intr-o relatie, fara sa fii judecat. Doar ca "it's a two-way street si trebuie sa si accepti acelasi lucru de la celalalt.
Scuze de off-topic, nici nu stiu exact despre ce-i subiectul asta, ca nu l-am citit pina acum. Am intrat din intimplare si mi-a placut cum a scris Vikinga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Vikinga, eu a trebuit sa trec printr-o relatie esuata si printr-un divort ca sa gandesc asa ca tine. Bine, gandeam eu si inainte, aveam cumva trasate liniile unei casnicii, dar fostul meu sot nu gandea asa...si aici m-a pierdut. Din fericire pentru mine, am gasit barbatul care rezoneaza cu mine la aceleasi chestii si cand am citit ce ai scris, uneori am regasit relatia noastra. Nici el nu se amesteca in bucatarie si facutul mancarii, sunt treburile mele stricte si personale(eh, se amesteca fetele ca acum sunt mari si Diana chiar face prajituri, e pasiunea ei ) nu ca nu stie, dar ce rost are(mi-a demonstrat intr-o duminica ca e si un bun bucatar asta dupa ce i-am spus ca daca eu patesc ceva, el moare de foame, la fel ca socrul meu care dupa ce a murit soacra nu stia nimic sa manance decat ceai cu paine cu slanina...). Dar nici eu nu ma amestec in destule treburi de ale lui si parca ne ghicim asa cand de ex. facem curat(asta facem toti patru impreuna), cine ce face. Fara vorbe, asa ne simtim...Pacat ca nu avem si un baiat, tare i-ar placea sotului meu sa mestereasca cu un flacau cate ceva...
Ei, e frumos cand fiecare e implinit in familie, cand lucrurile nu se pierd in amanunte fara rost, dar da, pentru asta trebuie sa fie DOI si eu stiu diferenta.

Sa fiti vesnic asa fericiti vik, cu nepoteii langa voi cand copiii vor creste.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

va citesc si eu pt. ca nu stiu ce se va intampla in viata personala. contemplez o schimbare.

va admir pe toate, fiecare in felul ei.

vikinga, felicitari pt. familia minunata. ati gasit echilibru si armonie.

marturisesc insa ca, vazand postarea ta, mi-am facut ganduri rele. eu nu sunt asa, desi genul familist, tin foarte mult la realizarea mea profesionala si independenta mea financiara. oare in conditiile in care nu constitui sotia traditionala, am sanse si eu la fericire conjugala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

ei acum yasmine nu o sa mai fii de acord cu mine, nu-i asa, dar la tine e altfel, tu esti medic, trebuie sa profesezi ca ar fi pacat altfel. am o prietena buna, a terminat cu 10 medicina in belgrad, e medic pediatru chiar. si nu profeseaza si stiu ca parte din sufletul ei e ca si atrofiat din cauza asta.
acum pacat ca totusi prea rapid a trebuit sa te reintorci la munca full job dupa primele 2 sarcini. de data asta cum o sa faceti?

de asta tot zic de la caz la caz e totul.
eu chiar de imi luam licenta tot nu puteam aici mare lucru profesa, mai bine era de faceam cursuri de gastronomie ceva, serios, ca din asta se traieste aici, hoteluri, restaurante, discoteci, cafenele.
chiar am un spatiu pastrat la demisolul firmei noastre, ideal pt ce mi-as dori eu sa fac cindva cind nu o sa fie bai sa fiu noptile plecata de linga copii, un jazz club cu muzica live, cu ambient pe gustul meu, asa ca o copie a unui locusor mic si intim vazut in paris. si sotul ma sustine si zice ca ma rog, de nu o merge, noi doi macar vom fi cei mai buni si fideli clienti. o sa-i zic ca o sa invit fetele de pe forumul unde tot butonez:)) dar mi-e ca nu mai razbeste muzica de la atita vorbit.

asa cu sfaturi de ici colo culese general date, modernisme ori ba mai tare se incurca o tinara femeie in ele, e nefericita si nu stie de ce.


Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.





Draga mea, eu de luni sunt la munca. Luni am luat-o pe Mara cu mine la cabinet si a mers struna, din cauza ca tati mai e acasa saptamana asta i-am lasat-o lui dar de saptamana viitoare suntem amandoua pe metereze aici la cabinet.
Sincer pot sa-ti spun ca si mie mi-ar place sa stau acasa, sa savurez viata de familie, asa ca sa stii ca te invidiez 100% ca tu poti, dar pe de alta parte asta e crucea mea, sa merg la munca.
Sa stii ca azi ne-am uitat cind pica vacanta de rusalii si ne gandeam sa facem citeva zile pe Sylt cu catel cu purcel, o sa te intreb cind o fi cazul daca poti sa-mi recomanzi un hotel, si poate cu ocazia asta ne vedem si noi la ochi .

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia

Mergi la inceput