Ce gatim azi pentru pitici (14)

Ce gatim azi pentru pitici (14) | Autor: bubu05

Link direct la acest mesaj

12, 13


Va astept la un nou capitol plin de bunatati pentru cei mici!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Denissa, nu-i asa ca e bun cremosso cu piersici?? sa-l incerci si pe ala cu straciatella, ai mei sunt lesinati

Si papica de azi, Vlad n-a mers azi la gradi, pe viscolu' asta

Vlad, 5,2 ani:
- dimineata, omleta cu branza si rondele de carnaciori oltenesti, o mica salatica cu rosii cerry si ardei gras, painica, apoi un pahar plin cu suc de mandarine
- un mucenic impletit
- la pranz, supa de curcan cu 2 galusti, apoi mamaliguta cu branza si smantana
- la amiaza, cateva nuci
- seara, www.bucataras.ro/retete/5014/snitele-umplute-la-cuptor.html" target="_blank">un snitel de pui umplut, facut la cuptor, cu salata aisberg, ardei gras rosu, seminte de floarea soarelui si cativa cartofi prajiti
- un castronel cu mucenici
- laptic la nani

Stef, 1,10 ani:
- 240 ml laptic la trezire
- un borcanel hipp cu piersci, o cutiuta branza de vaci si 2 biscuiti
- supa de curcan cu 2 galusti, la pranz
- 180 mllaptic la nani
- la amiaza, 2 caise uscate, cateva nuci, putin cascaval
- seara, piure cu salau
- 200 ml laptic la nani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Multumim Bubu de capitol nou
Daaaa, e excelent Cremosso cu piersici..e preferatul meu de aia i-am dat si piticului, ieri am incercat cu capsuni, dar nu i-a tare placut. Cu straciatella nu i-am dat,ca mie nu-mi tare place, asa ca n-am mai cumparat, dar poate lui...o sa-i placa!

Si papica de ieri la Denis 1,5 ani

dimi la trezire- 200 ml lapte
9:00- o banana
12:30- un castron ras cu supa de curcan cu doua galuste (Bubu, s-au inteles micutii nostri cu supa de ieri) in care i-am zdrobit si morcovul, telina si carnita ce-au fiert in supa - a mancat ca disperatul si apoi o jumate de Cremosso cu capsuni (nu i-a tare placut varianta asta)
Pe la 13:00 i-am dat 130 ml laptic si am iesit la plimbare in oras unde a mai ros un covrig
16:30- un iaurtel si doi covrigei cu cascaval
20:00- dovlecel cu cartof dulce (gatite la steamer) cu carnita de curcan (din supa de la pranz) si sos Bechamel- a ras castronelul- cam 200-220 gr
21:30- 200 ml laptic si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Deni, eu fierb legumele date pe razatoare. Daca le pun intregi, le dau pe razatoare fierte

Papica de azi:
Vlad tot acasa a stat si azi, chiulangiul
- dimineata, un castronel cu lapte si cookie crisp, apoi 2 www.bucataras.ro/retete/5031/waffe-cu-parmezan.html" target="_blank">waffe cu parmezan
- inca doua waffe pe la 12..
- la pranz, www.bucataras.ro/retete/551/ciorba-de-perisoare.html" target="_blank">ciorba cu 2 perisoare de pui, smantana si paine (perisoarele le-am facut din pulpe dezosate si am pus si putin orez in ele, o bunatate au iesit ), desert- 2 kinder hipo
- la amiaza, 2 crenvusti de pui cu paine si ketchup, 2 felii de www.bucataras.ro/retete/5057/salam-de-biscuiti-cu-banane.html" target="_blank">salam de biscuiti cu banane
- seara, un iaurt paula cu piersici
- canuta cu lapte la culcare

Stef, 1,10 ani:
- 240 ml laptic la trezire
- mic dejun, o waffa cu parmezan, lapte zuzu cu goldflakes si juma de banana
- la pranz, ciorba cu 2 perisoare de pui, smantana si paine
- 180 ml laptic la nani
- la amiaza, un cremosso cu capsuni si o jumatate de felie salam de biscuiti cu banane
- laptic la culcare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Adi 5,8 ani:

Noi mancam de o saptamana regim...poate ajuta si alte mamici:

dimineata:-senvis cu branzica de casa(din300 ml de lapte) cu o cana cu ceai de menta,
gustare:-o banana,
pranz:-supa crema de legume(morcovi si albitura) cu o pulpita de pui,biscuiti simpli,
gustare:-o banana,
cina:-un copanel de pui la gratar cu pilaf cu legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Bubu, ar fii o idee sa dau legumele fierte pe razatoare, numai ca eu le zdrobesc atunci fierbinti..si pe razatoare cred ca n-ar fii tocmai placut. Cum se termina supica de fiert, zdrobesc zarzavaturile fierbinti cu furculita (destul de maricele le las..sa aiba ce mesteca) si le pun in castronelul lui si ii pun apoi zeama si ce-o mai fi
Pt maine ii fac supa de salata verde- prima data, n-a mai mancat pana acum, sper sa-i placa- si i-am fiert morcovii si telina gata rase, nu stiu salata cum o va "procesa"

Papica de azi la noi -Denis 1,5 ani-

dimi la trezire- laptic 180 ml, se cam supara pe lapte mai nou
9:00- o banana
12:30- un castronel plin cu supa de curcan cu doua galusti si zarzavaturi+ putina carne fiarta in supa si apoi cam 100- 120 gr mancarica de dovlecel cu cartof dulce la steamer, cu piept de curcan, sos Bechamel si muuult marar
La plimbare prin oras- consacratul covrig de rontait
16:30- un iaurt Nestle 100 gr cu capsuni si cativa pufuleti
19:30- cam 200 gr mancarica de dovlecel cu cartof dulce si curcan- ca si felul II de la amiaz..tare i-a placut si daca mi-a mai ramas..i-am dat de doua ori azi apoi a poftit si vreo 5 fire de cartof pai de la tati... si putin suc de portocale (proaspat)
21:00- 200 ml laptic si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Dam raportul cu papa de azi
Denis 1,5 ani

dimi la trezire 240 ml lapte
8:30- o banana
9:45 inainte de somn a radiat un Cremosso cu capsuni (de data asta i-a placut, ca m-a vazut pe mine mancand si hop top si el)

12:30- un castron plin cu supa de salata verde cu oua in care am pus si morcov si telina si ingrosala de lapte cu faina+ felul II cam 100 gr de legume cu pui, la borcanel si spre finalul mesei un pic de clatita cu cioco

16:30- un mar ras cu un biscuite si cativa pufuleti primiti de la buni

19:30- gris cu lapte (cat a iesit din 300 ml lapte)
21:00- 180 ml laptic si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Deni, pai eu le scot din supa fierbinte, le las 5 minute sa se raceasca si apoi le dau pe razatoare iar in supa. Nu fac des asa...doar la ciorbita a la grec sau la supitele cu galusti...

Papa de ieri:
Vlad, 5,2 ani:
- dimineata, orez cu lapte
- la pranz, ciorba de vitel, escalop de vitel cu legume- nu cred ca a mancat legumele , o jumatate de mar- toate la gradi
- acasa, 2 felii de salam de biscuiti cu banana, un dots
- la amiaza, pe la 6, pilaf cu legume si un snitel mare de pui
- mai pe seara, o felie de tort- a fost ziua sorelei mele
- laptic la nani

Stef, 1,10 ani:
- dimineata, laticul, 240 ml
- un borcanel hipp cu pere, branza de vaci si 2 biscuiti
- la pranz, ciorba cu 2 perisoare de pui,painica, o jumatate de dots
- la sora, pilaf cu snitel si o felie de tort
- laptele la nani, 200 ml



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Fetele, imi spuneti, va rog si mie o reteta buuuna de prajitura cu mere..ceva sa-i pot da si la junior!
Eu pe care o stiu si e taaare buna, e cu untura si nu i-as tare da lui asa ceva..

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Denis 1,5 ani- papa de ieri

dimi la trezire- 240 ml lapte
9:00- o cutiuta HUMANA gris cu biscuitit si un mar mic (pe asta l-a ros singurel)
12:30- un castron plin cu supa de salata verde cu zarzavaturi rase, ou si smantana+ felul II juma de borcanel legume cu pui (100 gr)+ un Danonino mic de 50gr
15:30- 180 ml laptic si nani
17:00- jumate de mar mare- tot asa, rontait
19:30- paste patratele mici cu sos din: ceapa, ficat de pui, spanac, telina, pastarnac, brocolli+o bucatica de unt- i-am facut de proba..sa vad daca-i place, ca pastele in general nu-i tare placeau, dar a papat tooot, cam 250 gr asa ca..mai incercam si alte variante de acum
21:00- 200 ml laptic si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Bubu,ti-am dat un "replay",nu stiu daca l-ai primit!Cand imi reincarc bateriile poate mai intru la acest topic!

Mergi la inceput