Ce gatim azi pentru pitici (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Gabi, acum am citit mesajul Aveti grija de voi

Deni, ce manananca ai mei cu o pofta enorma si nu numai ei, e preferata noastra, American Pie, se face super, super usort si e divina
http://www.bucataras.ro/retete/167/14-bucatarasi-au-facut-%E2%80%9Camerican-pie%E2%80%9D.html

Si papica de ieri:
Vlad, 5,2 ani:
- dimineata, senvisuri cu unt si lapte cu nesquick
- la pranz, supa crema de legume cu crutoane, pilaf cu pui, praji magura- toate la gradi
- acasa, o banana, putina cioco milka cu capsuni
- la amiaza, un dots
- seara, ciulama cu pui si mamaliguta- o portie maaare
- apoi un castronel cu lapte si goldflakes

Stef, 1,10 ani:
- 240 ml laptic la trezire
- 2 mere mixate cu 4 biscuiti
- la pranz, ciorba cu 2 perisoare de pui, smantana si painica, jumatate de dots
- 180 ml lapte la culcare
- la amiaza, un iaurt paula cu piersici
- seara, ciulama cu pui si mamaliguta
- 200 ml lapte la nani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Si papa de azi:
Vlad, 5,2 ani:
- dimineata, un castronel cu lapte si goldflakes
- scrambled eggs, cateva felii de ardei gras rosu, o felie de cascaval, painica, apoi un dots si un pahar mare cu suc de portocale, gref si afine
- la pranz, piure cu www.bucataras.ro/retete/2908/somon-in-sos-de-lamaie-si-capere.html" target="_blank">somon in sos de lamaie, salata aisberg
- la amiaza, doua felii de www.bucataras.ro/retete/5176/tarte-tatin.html#com30908" target="_blank">tarte tatin, o prajiturica cu mere suuper buna
- seara, orez cu lapte
- si canuta cu lapte la culcare

Stef, 1,10 ani:
- dimineata, 240 ml lapte
- scrambled eggs cu jumatate de cutiuta cottage cheese tnuva si paine, apoi o canuta cu suc de portocale si gref
- la pranz, piure din cartof, broccoli si patrunjel verde, somon cu lamaie
- 180 ml laptic la nani
- la amiaza, un cremosso cu straciatella
- seara, orez cu lapte
- 200 ml lapte la nani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Denis 1,5 ani
Papa de ieri

dimi la trezire: 250 ml lapte Aptamil Junior
9:00- un mar ras cu un biscuite
12:30- un castron ras cu supa (foarte foarte groasa mi-a iesit) de dovlecel, telina, pastarnac, morcovi, ceapa, un cubulet de unt, carne de vita (pe asta am pasat-o la blender), orez si ingrosala de faina cu smantana+ ulei masline si mirodenii multe si ca desert- un iaurt HUMANA capsuni (100gr) si un piscotel Nestle
14:00- 180 ml laptic si nani
17:00- o banana
19:30- paste (patratele mici) cu sos din: brocolli, ceapa, telina, unt si ficatel de pasare - cam 250 gr si apoi 4 felii de Emmentaler nu l-am mai putut opri dupa prima bucatica gustata
21:30- 200 ml laptic si nani

P.S. Bubu, acum am la cuptor American Pie...cu mere...
pt reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

si papa de azi

dimi la trezire- 250 ml laptic
9:00- o cutiuta de piure NESTLE de mango, mar si vanilie+ un piscotel
12:20- un castron plin cu supa de dovlecel, telina, morcovi, pastarnac, carne de vita, orez si smantana (paine nu mai vrea la supe/ciorbe)+ un iaurt HUMANA (100gr) cu capsuni si un piscotel
Apoi am fost la bunici, unde bineinteles a fost lumea lui si a mancat o felie de paine cu un snitel mic din piept de pui
15:30- 180 ml laptic si nani
19:30- 200 gr cereale HUMANA NIGHT si o bucatica de American Pie cu mere (Bubu super a iesit)
21:20- 210 ml laptic si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Vad ca am ramas singura pe aici
Bubu, sa ne spui cum a fost la Paris

si papa de ieri la Denis 1,5 ani

dimi la trezire 250 ml laptic
9:00- o cutiuta cu pireu de mango, mere si vanilie (100gr)+ un piscotel
12:00- un castron mare si plin cu supa de pui cu zarzavaturi zdrobite si taietei de casa
12:30- 200 ml laptic si nani
16:00- un iaurt Humana 100gr cu capsuini si o felie mare de cascaval
19:30- nu prea a avut pofta de papa la ora asta si asa ca a papat doar 100 gr aprox de spanac cu sos alb, ou si branza telemea
21:00- 250 ml laptic si nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Fetelor, am si eu o intrebare...
la ce ora le dati voi laptele de dimineata la copii?
eu am inceput de vreo 2-3 sapt. sa-i fac dimineata milk-shake-uri lui Kevin cu papaya in speta, ptr ca e constipat, si papaya il ajuta sa aiba scaun de consistenta normala si zilnic,cum e sanatos.

Asadar ii pun in 240 ml lapte jumatate de papaya si 3 linguri rase cu cereale, dupa care nu mai mananca nimic pana la ora 14:00...

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Nikole, asa facea si al meu (2 ani si 2 luni) se umfla dimineata la 7 cu lapte si apoi nu mai manca nimic pana pe la 1 pm.

Acum ii dau micul dejun si apoi un pahar cu lapte.

Voi la dati cacao sau Nesquick? Ne vede pe noi dimineata ca bem cafea si vrea si el, i-am mai dat Nesquick cu lapte dar nu stiu daca e inca bun pentru el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Raly, deci i-ai scos laptele de dimineata, de la 7?

Ai trecut direct la micul dejun in cadrul caruia ii dai lapticul?
Cred ca asa am sa fac si eu, insa nu se combina fructele cu laptele de ex...
iar eu incerc sa-i dau o zi lactate(lapte, iaurt, branza,ou variatii/combinatii) o zi fructe(cam 3, ceva diferit de ce-i pun in milk-shake)...

insa raman cu incercarile ca nu prea mananca, ia cateva guri, si sanatate.
Ma gandesc ca poate e prea satios shake-ul ala...nu stiu cum e bine sa fac...

astazi a avut un shake dimineata
pe la 14:oo lasagna cu salata de rosii
o pruna jumate dupa somnul de amiaza
ptr cina are gratar de vita alaturi de salata.

Ma baraie sa-i dau lapte acum, daca ii dau nu mai mananca nimic la cina, nu-s cum sa-l pacalesc.
Eu ii dau nesquik rar,odat' pe saptamana si ii pun f putin cat sa se coloreze laptele, tot asa il vede pe al meu ca bea cu porcarii din astea si imi cere, nu prea am cum sa evit...
sanatos nu e, clar!
cu cat mai rar cu atat mai bine!

insa stie ca daca bea prea mult face buba la burtica si la dinti

Nikole, mami lui Albastrel/Kevin Alexander(4.08.2007) si fericita 38+cu...Albastrica/Luana
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Da, i-am scos laptele de dimineata si ii dau in cadrul micului dejun un pahar cu lapte. El mai bea si un biberon mic (150 ml) dupa pranz, inainte de somn, si bineinteles seara (250 ml)

Dar nici al meu nu mananca bine, asta e un alt capitol. Eu ii dau acum propolis si mananca mai bine, sper sa-l tina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raly spune:

Kevin arata f bine, nu il forta ca poate trece printr-o perioada si ii va trece, mie mi se pare ca mananca deversificat, intotdeauna ti-am admirat menu-rile. Imi place ca mananca fructe si legume, noi la fructe suntem inca in faza de piure ca altfel nu le mananca. Doar pere si ocazional mere.

Cate kg are?



Mergi la inceput