25 de saptamani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

poza aceea cu degetul care prinde mana s-a spus ca e un trucaj, pentru sensibilizarea oamenilor.In ce sens trucaj, adica doctorul i-a scos mana cu degetul, atat cat sa faca poza , aceasta poza care a facut inconjurul lumii, si nu bebe si-a scos singur mana afara si l-a apucat pe doctor de deget cum se incearca sa se spuna.
In legatura cu bebe mic care s-a nascut la 25 de saptamani de sarcina, ce pot sa spun, e groaznic ca mama sa treci prin asa ceva, sa-l vezi asa mic si neajutorat si sa nu poti face nimic.E bine cand e totul bine, dar sper din suflet sa fie fara probleme, sa aiba o viata frumoasa si linistita, pentru ca se stie ca in aceste cazuri lista cu probleme posibile ce pot aparea pe parcurs este foarte lunga si durereroasa.Ii dores cinca odata sa depaseasca orice problema si sa fie un norocos in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Cred ca doar mamicile de prematuri pot sa inteleaga prin ce au trecut parintii aceea atatea luni pana l-au vazut acasa. Totusi teama pentru ei inca nu s-a terminat. Pana nu il vor vedea intr-adevar recuperand tot ce are de recuperat v-a exista un coltisor al fricii in sufletul lor. In acelasi timp cu siguranta isi percep copilul mult mai altfel decat restul. E un sentiment coplesitor sa ii vezi asa de mici cum trebuie sa lupte pentru viata lor.

E intr-adevar o minune!

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Intr-adevar o reusita remarcabila.
Dar mai e mult de luptat. Un prematur nu este considerat sanatos si recuperat cu adevarat decat in jurul varstei de 7 ani.
Sunt niste mari miracole aceste esente mici dar, simpla supravietuire nu e de ajuns.
Ii doresc si le doresc tuturor prematurilor multa sanatate!
Iar viitoarelor mame sa fie ferite de nasterea prematura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Sheannamp, ai mare dreptate
Si eu am nascut la 30 de sapt si de asta am numai un copil,imi e frica sa mai trec odata printr-o nastere prematura...nu pt mine ci pentru bebelusul care se lupta pt viata lui
Eu am fost un caz norocos pt ca copilutul meu are aproape 6 ani si e foarte bine.
Asa e viata asta!Unii fac o gramada de copii si nu sunt bucurosi si altii ....
O zi buna va doresc!

Mihaela,mami de ingeras Cosminiq



http://picasaweb.google.com/BazarGeneral
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148802

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Pentru mine e un mister greutatea de 250 gr la 25 saptamani...Eu am nascut-o pe Daria la 26 saptamani (calculate de mine) iar pe acea bentita de identificare si cardul care se pune in incubator langa fiecare copil (imi pare rau ca nu-l am scanat, dar o sa caut o poza in care se vede)e trecut ca Daria e nascuta la 25/26 saptamani si a avut greutatea de 700 gr.

Deasemenea daca va amintiti de Maria, a lui Floride cires, era nascuta tot la 25 saptamani cu 500 gr.
Mie greutatea de 250 gr mi se pare extrem de mica la aceasta varsta gestationala...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Mi-e tare teama de o astfel de situatie, dar din pacate s-ar putea sa nasc oricand. Printesa mea avea 550 g la 23 de saptamani, acum sper sa mai treaca cateva saptamani timp in care sa stea in burtica si sa creasca cat de mult. Povestile cu final fericit ma incurajeaza mult, dar sunt tare speriata totusi si ma intreb unde ar fi cel mai bine sa nasc, eu fiind din Satu Mare. Poate imi dati voi un sfat.
28+


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, ThromboAss 100, Utrogestan, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulapor

Mi-e tare teama de o astfel de situatie, dar din pacate s-ar putea sa nasc oricand. Printesa mea avea 550 g la 23 de saptamani, acum sper sa mai treaca cateva saptamani timp in care sa stea in burtica si sa creasca cat de mult. Povestile cu final fericit ma incurajeaza mult, dar sunt tare speriata totusi si ma intreb unde ar fi cel mai bine sa nasc, eu fiind din Satu Mare. Poate imi dati voi un sfat.
28+



Buna,

Sper sa nu fie cazul si va dorim multa sanatate.

Cat timp noi am fost in spital, am cunoscut 2 mamici de prematuri din Satu Mare. Nascusera acolo si copii au fost adusi la Maternitatea din Oradea.
Daca poti sa te internezi in Oradea, sa ai un medic care sa-ti urmareasca sarcina, eu zic ca merita sa incerci.
Sectia de prematuri e nou renovata, foarte curat, conditiile sunt dintre cele mai bune.
Oricum, parerea mea este ca in cazurile de prematuritate, doctorii sunt de cele mai multe ori neputinciosi Aici e voia lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipriana85 spune:

Cat am fost internata ca sa pot sa duc sarcine, a nascut o femeie , la 25 de sapt, 700 gr. , al saptelea copil in familie, nu a avut nevoie de nici o alta interventie in afara de stat la incubator.
Copii speciali.
Sa le de-a Dumnezeu multa sanatate.

PUPICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_cnt spune:

Vin cu o mare rugaminte la voi in numele Danei (Noname), care azi a nascut doua fetite, una de 420 de grame una de 510 grame! Traiesc inca dar sansele sunt minime ,minime! Ne roaga sa ne rugam pentru ele ,e disperata si plange de ti se rupe sufletul.

sarcina a fost obtinuta greu, prin FIV si cu multe probleme!

Va rog din inima rugati-va pentru micute sa traiasca si sa fie bine!



Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_cnt

Vin cu o mare rugaminte la voi in numele Danei (Noname), care azi a nascut doua fetite, una de 420 de grame una de 510 grame! Traiesc inca dar sansele sunt minime ,minime! Ne roaga sa ne rugam pentru ele ,e disperata si plange de ti se rupe sufletul.

sarcina a fost obtinuta greu, prin FIV si cu multe probleme!

Va rog din inima rugati-va pentru micute sa traiasca si sa fie bine!



Oana




Doamne fa o minune cu aceste 2 fetite si tine-le in viata!!!

sunt alaturi de mamica greu incercata

de David si 19+

Mergi la inceput