25 de saptamani

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carola spune:

pe David l-au mutat din incubatorul in care era in alt incubator acoperit. acum este un alt baietel in cel descoperit.aseara nu intelegeam de ce este asa de "umflat" pentru ca ieri dimineata il lasaem slabut. am intrebat doctorita si mi-a spus ca nu este copilul meu :). penibil pentru mine.

am discutat cu doctorita de garda si am intrebat-o de alimentatia parenterala. mi-a spus ca asta i se administreaza si am intrebat-o dacaca ii lipseste ceva lui David astfel am aflat ca mai au nevoie de lipide, glucoza si calciu. sa vedem cum evolueaza. sper sa fie in continuare un luptator.

www.flickr.com/photos/carola456/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Carola ma bucur ca pareti a fi stabili si luptatori in continoare.

Irina nu vad nici un sens sa te retragi. Dupa cum vad Carola ia parerile care le scriem si comunica cu medicii. Mie personal mi s-a parut doar ca o indrumi foarte mult de a il transfera de unde este si parerea mea este ca un transport nu ii este inca indicat. Faptul ca baitelul tau a avut sansa in alta parte si tu ai descoperit-o si ai stiut sa o folosesti e imbucurator. Sa iti creasca mare si sanatos!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teosica spune:

Nu cred ca e cazul sa se ajunga la polemici, cu atat mai mult cu cat cazurile sunt atat de diferite. Este atat de greu sa dai sfaturi, pentru ca nimeni, niciunde in lumea asta nu-ti poate garanta ca va fi bine.
Aici este vorba de un prematur foarte mic, de doar 25 de saptamani, care este si baiat (baietii sunt mai putin dezvoltati cu doua saptamani decat fetele).
In legatura cu alimentatia, in momentul asta este mai putin importanta. Copilul i se asigura tot ce trebuie prin perfuzie. Se incearca introducerea laptelui matern, dar probabil ca momentan nu-l tolereaza.
Numai mamele care au avut prematuri mici, au stat mult in spital si au vazut diverse cazuri pot intelege complicatiile care pot aparea la un asemenea copil. In general nasterea prematura se datoreaza unei infectii care se transmite copilului, astfel ca acel copil trebuie sa lupte nu numai cu complicatiile prematuritatii, ci si cu infectia.
Personal pot spune ca la municipal, pentru Matei s-a facut mai mult decat s-ar fi facut in alt spital si sectia de prematuri de acolo este foarte buna. Nu cred ca daca s-ar fi aflat in alt spital, ar fi fost la fel de bine. In primul rand el a trebuit sa lupte cu infectia pe care i-am transmis-o la nastere. A luptat cu infectia 5 saptamani. In perioada aceea a fost harnit prin perfuzie mai mult. Doar cateva zile a tolerat cativa mililitrii de lapte. Cateterul a fost necesar mai tarziu, in momentul in care nu mai aveau unde sa-i puna branula.
Daca Dumnezeu vrea, va fi bine. In rest sunt sigura ca i se asigura copilului tot ce este necesar.
Si foarte importanta este starea psihica a mamei. Daca pentru Carola a fost mai bine sa se externeze, cu siguranta acest lucru nu afecteaza legatura dintre ea si copil atata timp cat este prezenta la orele la care il poate vizita. Pentru o mama cu un prematur atat de mic este ingrozitoare perioada in care sta internata si lasa urme adanci.
Carola ne rugam pentru David sa fie totul bine. Trebuie sa crezi ca exista si minuni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

cu siguranta c atotul va fi bine acesta trebuie sa fie singurul gand care sa il insoteasca pe David si pe mama lui-si sunt sigura ca acum mai mult ca oricand carola are nevoie de suport de sfaturi si de ganduri bune nu de polemici sau orgolii...numai voi mamicile care ati trecut prin situatii similare cu prematuri fff mici o puteti ajuta cu experienta voastra!

Situatia noastra a fost alta iar eu am fost doar spectator la prematuritatea fetitei de care v-am povestit si am ajutat cu laptic ca aveam din plin, iar mamei i s-a spus ca bb nu a rezistat iar ginecologul ei i-a dat pastile care sa nu ii declanseze lactaia!


of si era o mamica tanara de 24 de ani a nascut la 24 s din cauza ca intrase in coma din cauza eclamsiei, au scos copoilul in interes matern!

Dra DD si BB au luptat impreuna cu medicii pt fiecrae zi de viata si pt fiecare achizitie pe care o facea un bb asa mic!


Doamne Ajuta si sa auzim si de BB david numai vesti bune!

Anca cu drag!

Anca +32s ANA-MARIA AMR 4S si mami de astronaut Vlad-Mihail (05.11.2003)
POZE VLADUT


"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

POZE BURTICA si POZE SERBARE ABSOLVIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuza spune:

Carola sper ca bb David sa fie din ce in ce mai bine .Noi ne toate pentru voi sa fiti puternici si totul sa fie bine


Burtica de 28 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BalMascat
am trecut prin aceleasi stari ca si tine, dorinta de a nu ma atasha, nu vroiam sa-l vad ca sa nu am amintirea lui in minte, in caz ca.....dupa ce l-am vazut, nu vroiam sa il ating sa nu ii fac rau si nici sa ma atashez. toti ma felicitau pt nasterea lui, si mie mi se parea de-a dreptul ridicol sa primesc felicitari. cand de fapt traiam o drama si o tragedie. am fost incurajata de personalul spitalului sa particip activ, cu lapte, cu prezenta mea acolo, si in timp am ajuns sa ma atashez de el, am invatat sa nu mai vad tragedia, ci minunea care crestea sub ochii mei.

Eu am nascut la 31 de saptamanai, sarcina gemelara. Aveam contractii de o saptamana si incercau doar sa prelungeasca putin termenul, intre timp facusem si 2 injectii cu dexa, a treia urma sa o fac exact in ziua cand implineam 31 de sapt, dar la ora 12 mi s-a rupt apa. Stiam ca voi naste prematur, dar nu stiam cat de prematur.
In primele zile am fost bezmetica de cap, nu intelegeam de ce fetitele nu sunt asa cum mi se spusese, dandu-mi mari sperante, eram obosita, epuizata, parca pluteam, nu mai controlam nimic. Cea mica n-a respirat niciodata singura si a facut stop respirator de 2 ori, apoi cardio-repirator. Pt ea am simtit de la inceput o teama inexplicabila, imi era teama sa o ating, sa-i vorbesc. Am invatat cum sa ma port cu un copil prematur cand deja micuta mea a plecat la cer. Fata de sora ei am simtit incredere, si as minti sa spun ca nu mi-a fost teama, dar in adancul sufletul meu credeam ca TREBUIE sa traiasca, credeam cu tarie ca e imposibil ca Dumnezeu sa o ia si pe ea. Acum are aproape 17 luni si este un copil deosebit.
BalMascat, la fel ca si tine, am incercat sa vad minunea, desi mi-a fost greu la inceput sa gasesc putere, dupa ce pierdusem deja un copil. Dar am inteles ca are nevoie de mine, si ca singurul lucru pe care mai puteam sa-l fac, era sa fiu alaturi de ea, pozitiva, optimista, chiar daca imi venea mereu sa plang cand o vedeam asa micuta. Iar poze i-a facut tati ei zilnic.
Johanna, si noi am oscilat intre 10 grame plus, 5 grame minus, si luptam si ne bucuram pt fiecare 5-10 grame zilnic. A facut si distensie abdominala, dar ni s-a explicat ca sunt probleme specifice prematurilor, si ca odata cu maturizarea organelor, le va depasi. Am mentinut lactatia, si laptele muls de la mine a fost imbunatatit cu vitamine si proteine, iar in primele zile a avut perfuzie in cap cu vitamine. (am alaptat si copilasul colegei mele de camera, intre timp, ca tot aveam lapte).
Eu am ales sa raman in spital pt ca sa fi plecat acasa mi se parea deprimant...din anumite motive.
Sper ca n-am scris nimic nepotrivit.

Carola, eu nu am mai intrat pe net/forum zilele astea, dar seara de seara esti in rugaciunile mele, si tu, si mai ales bebe David.
Trebuie sa reusiti!


_
www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mami de Claudiu si Luana - Sunt o mica printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

Carola, sufletel, ce mai faceti voi? Bebe David e bine? Noi suntem in continuare alaturi de voi si ne rugam ca totul sa fie bine si sa ajungeti sanatosi acasa. Imbratisari multe

mamica de Maria Lavinia si 25+ cu Elena Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

rugati-va sa digere lapticul. i-am lasat dimineata.

David ba face hiperglicemie, ba hipoglicemie si are niste secretii urate cam de mult timp.

in rest... luptam!

www.flickr.com/photos/carola456/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Doamne ajuta!
Carola, treci pe la Sfantul Nectarie...va fi de mare ajutor!
Ne rugam in continuare pentru voi!

Larisa 35+ cu Nectarie si mamica de Alexia (13 iulie 2006)
AMR 4+
saptamani pana la
http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Doamne-ajuta sa pape bebe David lapticul si sa-l digere bine!

Carola, multa putere si sanatate va dorim!

Lora, mami de Iustina si 29+

Carti personalizate

Bazar umanitar DC - ajutati copiii
Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput