Fulgusori Noiembrie-Decembrie2009(35)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Sa va asalut repede si sa ii scriu Ramonei sa incerce sosetute inmuiate in otet si cartofi rasi pe talpa. Mama zice ca mereu asa imi scadea febra. Multa multa sanatate! Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Ramona - ai grija la faza cu otetul sa il diluezi cu apa 1:1 inainte sa inmoi sosetutele in el. Pupam fruntea fierbinte a lui Dominic!

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

Sa va asalut repede si sa ii scriu Ramonei sa incerce sosetute inmuiate in otet si cartofi rasi pe talpa. Mama zice ca mereu asa imi scadea febra. Multa multa sanatate!

Chiara Ada, vita mia , Chiara creste
Odiseea plecarii noastre acasa




monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

Sa va asalut repede


Auzi, tu de ce nu esti prietena cu mine, ha?!?!

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Fetele dragi Ione, Andre, Monis merci de raspunsuri. In sosetute cu otet diluat l-am tinut deja asta seara, dar oare cat trebuie sa i le las in picioare, pana i se usuca? Ma duc sa incerc si cu cartof ras, ca rau nu vad ce poate face (apropos, cred ca Monica mi-a zis sa-mi pun si eu la gat, am pus i a doua zi mi-a "crapat"amigdala stanga si am eliminat "raul" din ea, la dreapta vad ca e mai sudata treaba ca nu iasa nika). Mama ma tot bodogane ca nu e voie sa-l pal daca are febra..da macar asa sub gat si sub brat si la fundulet eu tot il spal, asa cu apa mai calduta, nu fierbinte ca de obicei, mai ales ca maine dimi mergem la dr....poate imi zice ala ca de nespalat e bolnav copilu...

Ah...ma tem tare sa nu ne interneze...dar am auzit una, de la asistenta de aici, ca dupa vacinare nu e voie injectabil nimic timp de 1 luna. Voi stiati de asa ceva?? Sau o fi babism??? (Ca tot asistentya asta ii zisese mamei sa il frecam inainte de baie cu albus de ou ).

Ramona,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: DOMINIC ANDREI(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Ramona pupam micul Dominic sa se faca bine si pe mami obosita. Intreb si io ca prostu cu supozitoare pentru febra ai incercat?
Despre vaccin eu stiu ca la astea noi nu mai sunt restrictii la injectii. Erau pe vremuri cand vaccinul antipolio era oral cu visus atenuat si nu injectabil cu virus mort(cum e acuma). Medicul la care mergi maine trebuie sa stie mai bine.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Dymo am dat si din ala, da nu stiu cat si cum. Eu ii dau nurofen 2 mil dim si seara, la interval de 12 ore. Ei la 8 seara a primit nurofenul, scazuse febra la 38...la 10 iara 38,4 asa ca bag si supozitor, acuma mai verific la 12, ca momentan doarme pe suncile mamei...dar pana dimi mai pot sa ii dau din astea de scaderea febrei (nurofen, panadol, supozitor), nu e prea mult?

Ramona,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: DOMINIC ANDREI(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ramona C, eu citeam zilele astea metode pentru scaderea febrei, iar baia nu era deloc interzisa. Da, nu faci baie daca e racit si e curent in casa, dar cum noi avem tot izolat azi, nu vad o problema. Baia nu rece ca face soc, 2 grade sub temperatura corpului lui
Nu stiu de vaccin si injectabil nimic. Eu i-as face baie, macar la modul bagat in apa curata cu temperatura scazuta, clatit repejor si scos ( fara sapuneli si alte alea) iar apa sa il cuprinda bine. Poate e bine sa nu ii bagi si capusorul in apa daca l-ai invatat cu caciulita dupa baie, ca sa nu fii nevoita sa pui caciulita acum, cand are febra. Bafta multa


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Ione , nu l-am tinut decat primele doua zile din viata lui cu caciulita in cap in casa, iar dupa aceea never. Dupa baie uscat cu feonul, ca el e pletos si ii si place si atat. Rau e si cu mamele astea cateodata, ca greu le scoti din ce stiu ele. Oricum am facut ceai de pelin intr-o oala (ca vad ca face bine la iritatia lui de la oute) si astept sa se trezeasca sa il spal.
Doamne...sper intr-o noapte in care sa poate sa respire si sa doarma, chiar daca o sa il tin numai in brate 8 ore, ca mi se rupea sufletul azi noapte cand vedeam ca nu putea sa respire...

Ramona,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea: DOMINIC ANDREI(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Imi permit sa postez doua mesaje de la ghiocei, legat de febra, poate vor fi de folos:


1.Cand un copil e bolnavior sau dupa vaccin, un parinte TREBUIE sa fie DEJA in garda, ca si cum orice ar putea prevesti o febra mare, indiferent de cauza medicala. De aceea, copilul trebuie monitorizat de febra, si sunt niste intervale de interventie in functie de febra rectala, rog mamicile medic sa ma completeze/corecteze:

- < 38,5: se da alternativ paracetamol/nurofen, nurofenul e 1 idee mai tare decat paracetamolul.
- 38,5 - 39,5 novocalmin
- > 39,5 impachetari cu prosop umezit cu apa de la chiuveta potrivit spre recisoara, dar nu gheata, desitin + diclogesic [cel de convulsie e optional, dupa severitatea situatiei].

Atentie la convulsie, inainte se dadea luminal/fenobarbital, dar DOAR dc suspectati convulsia. Asta inseamna sa vedeti ca febra nu cedeaza, din contra, urca, fata devine palida usor mov pe langa gurita, copilul pare ametit spre inconstient, unii delireaza, NU va panicati, suna "spectaculos" DAR nu este chiar asa, convulsiile dureaza cateva minute, deci ESTE timp de actionare, nu se zdruncina copilul pt a-si reveni ci se impacheteaza cu prosopul, NU se lasa copilul sa adoarma la febra mare, hidratatre permanenta cu apa plata sau suc de porto, pastrati-va calmul, si daca nimic de sus nu scade febra si trece de 40, plecat urgent la spitalul de copii, unde se vor pune perfuzii specializate...

2.Pasi de urmat in caz de FEBRA:
Daca temperatura este > decat 37,5-37,6 gr C, este stare subfebrila, se trateaza prin hidratare corespunzatoare: 10-15 ml de ceai la 15 minute; comprese umede pe frunte si sosete cu otet diluat, adecvarea imbracamintii.
SUGESTIE:
Nu incepeti administrarea simultana a 2 anti-termice. Ci numai daca unul singur nu face fata si temperatura se mentine mult timp crescuta.
Daca temperatura > 38 de grade Celsius, se folosesc antitermice. Regula este sa folosesti alternativ doua antitermice - paracetamol si nurofen - iar, la temperatura > 39 grade Celsius, supozitor sau picaturi de algocalmin pentru copii. Exemple: sirop de paracetamol: Panadol, Calpol, sirop de nurofen: Marcofen, algocalmin supozitoare: Novocalmin, algocalmin picaturi: Novalgin.
Metodele clasice de scadere a temperaturii mari, peste 39-39,5 gr C: comprese cu prosoape ude, impachetari in cearceaf ud la temperatura camerii, bai caldute racite progresiv. Plus necesitatea unei bune hidratari (apa, ceai, orice accepta bb). La nevoie se folosesc si sarurie de rehidratare.
Temperatura se masoara cel putin la fiecare 8 ore; iar cand bb are febra mare la 4-6 ore si ori de cate ori il simtim ca frige, este apatic si moale. Nu se ia temperatura dupe ce bb plange sau a mancat; poate fi fals crescuta.
Febra netratata sau tratata incorect poate duce la copilul mic, pana in 4 ani, la convulsii febrile. De aceea, este bine sa aveti in casa diazepam intrarectal, ce va fi folosit doar in caz de asa ceva



fericita de ranjita delicioasa Maya Andreea , din data de 6-oct-2009


Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

RamoC, ce rau imi pare sa aflu ca te simti rau in continuare si ca Domi e asa bolnavior. Eu sper sa treaca repede. Alte sfaturi de scadere a temperaturii mai mult decat cele date de fete nu stiu sa iti dau! te pup cu drag.

Noi suntem binisor, doar ca nu avem chef de somn. e 2 fara 20!!!!!

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput