Dovlecei de sept-oct 2009 *101* a venit primavara"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



ERIC

RARES

La multe lunite si anisori!


Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Am uitat sa o pe RALUK si sa intreb ce e cu MONICA de nu am citit-o deloc?
Cuscra DELIA sper ca voi sunteti bine,Iri ii trimite un Sofiei si scz de rigoare ca mami a lui a uitat sa-i trimeata un martisor
Eu am umblat azi ca bezmetica dar mi-am luat cauciucuri(de vara)la masina si am reusit si eu dupa 3 ani sa cumpar un stergator(90 ron) ca nu mai vedeam nimic cand ploua si azi ploua asa ca ori trageam pe dreapta ori m-am indurat sa dau bani astia pe el.Gata am terminat cu ieseala de maine incepe curatenia.Baiatul meu doarme,sper ca pana dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Iulika,imi pare rau sa aud ca a fost Bruculica bolnavior .Sanatate multa puiului si tie putere sa treci peste momentele astea,atat de grele pt o mama

Si mai vreau sa zic ceva,dar mi-e un pic rusine...Luci mami,cand ne arati si noua pozele acelea frumoase cu Davidosu' ?Am vazut la avatar una frumoasa tare...

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Beatrice mi-a placut tare tare mult cum ti-au raspuns Dana si Hepilica. In primul rand, e clar ca daca nu poti tine Post, e suficient prin comportament, gravidele sunt scutite de la postul alimentar. In al doilea rand, prost alimentat poti fi si daca nu tii post si mananci tot felul de prostii, si la fel de bine si daca tii post. Asa ca e bine sa mananci sanatos si variat. Dar oricum, organismele noastre se pare ca sunt pregatite si pentru cateva saptamani de greturi in care nu ne alimentam cum trebuie, asa ca va fi bine. Important e sa te simti bine. De abia astept sa ne dai vestea cea buna

Hepilica eu sunt o mare mare adepta a alaptatului. In sarcina eram gata sa fac orice daca asta mi-ar fi garantat lapte la pui. Asa cum fiecare avem piticii nostri, asa am si eu ceva impotriva laptelui formula din zilele noastre . DAR atata timp cat Maia e sanatoasa si pare mai sanatoasa decat Alex (si fizic, ca nu vomita atata, si psihic ca nu plange atata ) EU CRED CA NU ARE IMPORTANTA. Nici din punct de vedere nutritiv, nici din punct de vedere emotional. La fel mi s-a daramat si mitul conform caruia daca nasti natural iti revii mai repede , doar in saptamanile 8-10 imi atarnau fire de acolo si imi sangerau cusaturile... nu mai vorbesc de posibilitatea unor momente intime... Si la fel, cand l-am vazut pe istericul meu ca cica ar fi neadaptat la viata asta, nu am inteles, ca doar am cerut sa mi-l dea repede dupa nastere, cum am citit, sa suga colostru de la mine, sa ma simta, l-am cerut la mine in camera (e drept ca nu mi l-au dat in prima noapte pentru ca eu lesinam de cate ori ma ridicam sa merg la baie...). Asa ca eu am ajuns la concluzia ca TOATE SUNT POVESTI. Deci nu are nici un sens sa te stresezi cu treaba cu alaptatul, tu ai incercat, ai facut tot posibilul, scoateti-o din cap!

Mai, io mi-am facut niste notite in timp ce dormea pe mana mea si eu nu ajungeam decat la jumatate de tastatura... acuma multe nu le inteleg, ca am scris numai 2 cuvinte, nu propozitii intregi, sa mai inteleg din context

Maria multumesc ca mi-ai laudat ghiocelul . Si m-ai emotionat cum ai zis ca ne cresc copiii

Bia ce distractiv a fost Busici cu cadourile urate . Tot e mai bine decat nimic

Hepi m-ati distrat si tu si Techila cu nenii cu care povestiti, cainii, muscatele

Techila multumim muuuulllttt ca ne-ai amintit de capitolul 100! Am vazut ca erau prezenti aceiasi oameni rai cu intrebari . Dar in rest, foarte emotionat

Bia felicitari pentru supa!

Luci hmmm deci voi nu mai folositi leaganul... l-am vazut in poze si m-am incurajat ca se mai poate. Si al meu isi pune antebratele pe margini si se ridica. La fel face mai nou si in scoica, nu stiu ce sa ma fac. Si cu ce ai inlocuit timpul in care il mai tineai acolo, ca la mine ala e pretios, poate ca pot papa jumate de mic dejun daca il tin acolo 5 minute pe zi

Catalina ai fost bestiala cu ziua puiului vostru! Si sunt sigura ca te mirai de ce nu-i uram si noi ieri! Sper ca ai mai papat o praji si azi

Si eu am caracter antisocial, dar l-am pus pe seama tiroidei, ca asa se manifesta. Pe vremuri eram foarte prietenoasa, dar acum mi-e foarte foarte teama cand vine cineva la mine. Bine, in timpul vizitei ma simt extraordinar, dar inainte ma stresez tare tare, si daca nu pregatesc nimic, ma streseaza si sa ma tot uit la ceas. No, nu stiu explica, sunt bolnava

Selen ai dreptate cu culcatul mai devreme, asa imi propun si eu zilnic!!! Dar simt nevoia sa fac ceva pentru mine dupa ce in sfarsit reusim sa-l culcam... dar azi am vrut sa-mi pozez ochii, pentru ca de 4 zile albul ochilor e rosu rosu si in timpul zilei, nu numai seara tarziu...

No, prea mult mai am de recuperat din ce ati scris azi, si mai am notite si de ieri, si de acu 2 saptamani


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:



Buna seara la mamicile mele preferate!

N-am reusit sa va citesc in totalitate spre rusinea mea si nici macar n-am forta sa ma justific acum pentru zilele trecute.

Vreau si eu sa spun cateceva.

In primul rand Iulikai ca am simtit ca este tare necajita dar o admir ca isi pastreaza puterea sa mearga inainte. Eu sper sa ii dati de capat virusului aluia nenorocit. Acum, daca tu zici ca s-a lasat cu pete, n-o fi vreo rujeola sau alta nebunie de genul asta?
Astept sa ne dai vesti bune si sa ne spui cum ati evoluat. Imi inchipui ca iti este tare greu sa iti vezi puiul cum se chinuie, mai ales ca e intr-o perioada care se suprapune pe "nenorocirea" dintzoci .

Alex eu am urmarit majoritatea mesajelor tale referitor la fricile care le ei. Poate ca o sa te superi pe mine...dar eu tot o sa scriu: nu te mai panica din orice si nu mai da amploare evenimentului ca si cum ar fi acolo capatul prapastiei. Peste toate...existe o punte. Fata este sanatoasa, are si ea hachitele ei. Ce-o sa te faci cand o sa afli ca s-a apucat de fumat sau ca a pipait-o prima data un "necunoscut"? Stai la etaj superior?? Pai e cazul sa te muti la parter ca sa nu iti vina idei Eu iti scriu cu mare drag si te tare de tot si iti sugerez sa le iei mai cu lejeritate, nu de alta dar am auzit eu ca e mare aglomeratie la astia "veseli"..nu mai au loc si pentru tine. Eu te tare de tot si astept sa vii cu picioarele pe pamant

Fraguto ii urez acum frumoasei Natalix "La Multe lunite" si sa fie sanatoasa...si-mi pare tare rau ca n-am apucat sa o zic la timp, dar e cu la fel de mult drag de ea, chiar asa, cu intarziere. Schema de diversificare pe care ti-a dat-o imi place. Cam asa ne-a zis si noua, cu suc de morcov+apa, crescut treptat pana la 60 ml. Noi inca testam...

Despre noi nu e prea mult de spus. Plangem seara de ne sare camasa de pe noi, bagam in gura tot ce prindem, baga paturica cu totul pana se gadila la omulet, mi-e mila de el ca se chinuie cu dintocii astia si ma vad neputincioasa in a-l ajuta. Asa ca o fac pe-a maimuta si dupa ce nu mai pot, il chem pe gibonul de tat-su, si din cand in cand vine si babuina de fii-mea si ne ajuta la enterteinment ca sa schimb si eu cu hazbandu' doua-trei vorbulite pe seara, ca in rest dezbatem pb importante de familie doar prin telefon
Ma, si de i-ar exploda odata dintocii astia sa-l vad mai linistit, ca mi se rupe sufletu'n paishpe!
Il scot la plimbare...dar nu inchide un ochi. Sta cu ochii pe cer si numara ciorile...urmareste zborul de migratie al pasarilor calatoare...chestii de genul asta.



Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Mada

Moni unde esti?

Mihaela cum mai esti?

Andra acum mi-am amintit ca ai zis ieri ca esti cam blue. Nu mi te pot imagina, asa ca sper ca a si trecut!

Si ce dor mi-e de Claudia 4mykids, acum ca mi-a amintit Sabina

Gata, fug la culcare, si sper tare sa reusesc candva sa raspund si eu tot ce vreau sa spun...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


biaz ma bucur ca a apreciat piticul supica! s-o tina tot asa!

danutza eu ptr dinti ii dau nurofen, e mai bun decat panadol.

alex esti cea mai buna mamica ptr minunea ta! sa nu te indoiesti de lucrul asta. trebuie sa le iei pe toate cu rabdare, sa nu te enervezi si panichezi caci transmiti starea astea si bebelinei. lasa lucrurile sa mearga de la sine .. nu o forta cu nimic. gandeste-te ca si noi avem si zile si zile .. nu putem fi mereu la fel .. asa sunt si ei caci sunt oameni, nu robotei.

clau ce frumos i-ai scris lui alex ..

danutza1979 multumesc!

monique pup fetele frumoase! pare super scaunul ptr teo. si eu sunt in cautari ptr eva ..

iulika multa sanatate lui bruce cel voinic!

postez si revin ca mi s-a blocat ceva la laptop

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Ioiii Lili pupam maimutica dintoasa . Ai exprimat cam ce se petrece si la noi, sunt extenuata de cat trebuie sa schimb orice joc cu el, ca dupa cateva secunde de cand e vesel incepe sa planga... Speram sa trecem repede!!!

Elle acum am vazut filmul cu frumoasa nora mea care e tare vesela!

Va pup cu drag, merg la culcare Am sperat sa ma culc "ieri", dar vad ca nu...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

va si va urez linistit. ne "vedem" dimineata!



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Greseala pentru mine...
M-am apucat sa recitesc ce scriu...si mi-am dat seama ca e scris cu picioarele. Fetelor, zau ca stiu sa scriu si coerent, si fara repetitii de-a-n boulea...

O sa incerc sa fac si eu cum fac fetele: cu notite, scris in word sau alt editor de texte, recitesc si dup-aia postez...dar mi-e ca scriu luni si postez vineri

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput