Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui bamboletta

inca nu am vazut filmuletul ...sa ma uit sau nu?
deci cat mai mult ...faza e ca sotul ar vrea...dar eu nu prea am chef...poate imi vine acum ca am cam scapat de greturi




Bamboletta 14+ si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)





Nu stiu ce sa te sfatuiesc... daca nu vedeam filmuletul, aveam mai mult curaj cu cezariana...

Elena 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo1901 spune:

din pacate eu chiar va trebui sa "beneficiez" de cezariana, din motive medicale.

dar nu imi fac probleme, plec setata ca totul va fi bine...si nu vor fi complicatii. singurul lucru de care mi-e frica...este anestezia...am eu o problema cu asta....., dar nu am ce face pana la urma..........





Ramona 17+ ....cu o scumpica de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Desi mi-e foarte frica, deja am inceput sa am cosmaruri in legatura cu nasterea, eu sunt hotarata sa nasc natural, daca se poate.
Cumnata mea a nascut in ianuarie prin cezariana, pt ca fetita era in pozitie pelviana, si de abia dupa o luna a putut sa o ridice din patut, s-a recuperat fff greu, tot timpul tb sa fie cineva prezent sa-i dea copilul la alaptat... Si mi-a distrus si mitul ca, daca nasti prin cezariana nu te doare...ea mi-a zis ca a avut niste dureri 2 zile dupa operatie de nu stia pe ce lume e...Dar din fericire, nu la toata lumea recuperarea e asa grea

Paula, 19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Desi mi-e foarte frica, deja am inceput sa am cosmaruri in legatura cu nasterea, eu sunt hotarata sa nasc natural, daca se poate.
Cumnata mea a nascut in ianuarie prin cezariana, pt ca fetita era in pozitie pelviana, si de abia dupa o luna a putut sa o ridice din patut, s-a recuperat fff greu, tot timpul tb sa fie cineva prezent sa-i dea copilul la alaptat... Si mi-a distrus si mitul ca, daca nasti prin cezariana nu te doare...ea mi-a zis ca a avut niste dureri 2 zile dupa operatie de nu stia pe ce lume e...Dar din fericire, nu la toata lumea recuperarea e asa grea

Paula, 19+ cu


Pai draga Paula, e normal sa o fi durut dupa cezariana, e o operatie destul de serioasa, se taie vreo 4-5 straturi de tesut, din care cel mai greu se reface cel muscular. Si dupa o operatie de apendicita te doare, ce sa mai spun de cezariana...



Elena 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Desi mi-e foarte frica, deja am inceput sa am cosmaruri in legatura cu nasterea, eu sunt hotarata sa nasc natural, daca se poate.
Cumnata mea a nascut in ianuarie prin cezariana, pt ca fetita era in pozitie pelviana, si de abia dupa o luna a putut sa o ridice din patut, s-a recuperat fff greu, tot timpul tb sa fie cineva prezent sa-i dea copilul la alaptat... Si mi-a distrus si mitul ca, daca nasti prin cezariana nu te doare...ea mi-a zis ca a avut niste dureri 2 zile dupa operatie de nu stia pe ce lume e...Dar din fericire, nu la toata lumea recuperarea e asa grea

Paula, 19+ cu


Eu cred ca depinde mult de organismul fiecareia, am avut cazuri care s-au recuperat imediat dupa cezariana si cazuri in care au nascut natural foarte greu, cu taieturi si cusaturi jos si copilu cu dezlipire de retina la ambii ochi pentru ca l-au apucat gresit de cap cand l-au tras afara.
Vezi.....sunt cazuri si cazuri, fiecare graviduta e unica, la fel si fiecare poveste de nastere, totul e sa ramanem pozitive

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita de 15+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Dragaica mare dreptate ai,depinde de la organism la organism,fiecare are stilul propriu de a se recupera.

20+cu ...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

hehe...m-am uitat la poze...ce de burtici frumoase..trebuie sa -mi fac si eu poza sa mi-o pun pe a mea..

16+ cu o minune de
poze

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Puiutz mic, eu cand am pierdut sarcina, am facut chiuretaj cu anestezie generala, si nu am avut nici cea mai mica durere dupa aceea...nu am simtit absolut nimic, si din cauza asta am asociat eu cumva cezariana cu "lipsa durerii". Stiu ca nu au nici o legatura, pt ca la cezariana te taie efectiv, la chiuretaj nu, dar na...in mintea mea am facut eu aceste asocieri.
Si la Tg Mures, nu prea vor medicii sa-ti faca cezariana fara motive intemeiate...chiar tb sa-i platesti f bine, daca vrei neaparat cezariana.
Dragaica, sunt de acord cu tine ca fiecare organism se recupereaza in felul lui, dar acum ma sperie orice...


Paula, 19+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Am vazut filmuletul...nu am rezistat sa nu-l vad macar sa stiu cum e da doamne sa nasc tot natural...bine si cu epidurala fac si eu ca puiutz

Otilia-felicitari pt printesica...are mama 3 printese

am niste nervi...m-am certat cu sotul din cauza detectorului de gaz..si din cauza incompetentilor care nu stiu sa-l monteze parca el ar fi gravid si eu trebuie sa-i suport toanele

ma duc sa ma calmez...


Bamboletta 14+ si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

fetelor, bine v-am gasit!

va tot citesc din umbra de ceva timp, dar nu m-am inscris pentru ca... nu pot sa tin pasul cu voi!
scrieti ffff mult si nu prea am timp sa diger cine ce si cum!

so, asteptam si noi inca un bebel sau o bebelina in jurul datei de 20 august. suntem bine, pe 15 martie mergem la 3d, atunci probabil vom sti si ce e.

eu tot simt niste fluturasi de cand am ramas insarcinata (sau o fi doar in imaginatia mea?), iar azi chiar am simtit ceva mai concret.

rfef la cezariana sau natural, chiar am deschis un subiect vseparat, Nasterea Vaginala Dupa Cezariana. Prima nastere a fost cezariana, dar eu avut acea amorteala la muschiul taiat muuuulta vreme. plus ca m-au adormit total si multa vreme am fost frustrata ca nu l-am nascut eu pe bebe, ci m i l-au nascut altii. E drept ca fi-miu nu a suferit nici un picutel si era frumos-frumos .
dar parca ceva ma atrage sa incerc sa nasc natural, desi pe aici nu prea sa poarta dupa cezariana.

In fine, vom vedea.

Otilia-felicitari pentru a treia fetita!

Fetele cu gemeni: am vazut un carucior ff ca lumea la mica publicitate de pe DC. bagati si voi un ochi.

Va pup!






eu , cu (DPN 20.08.2010), andi (24.06.2003) si tati
_

traduceri si asistenta

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput