Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bktalina

noi stam pe olita, dar nu "producem " mereu ceva, intamplari amuzante sunt destule; cand se plictiseste, se ridica si daca nu sunt atenta imediat ia olita si o rastoarna, de cele mai multe ori e pishu in ea si imi da de lucru

:) bine ca sta bkatelina,Anastasia mea pandeste olita lui fratesu si daca nu-s atenta baga mana in ea si duce la gura

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Al meu se asaza pe vine sa vada daca ii vine, daca nu e doar un part atunci se ridica si ma anunta "Caca!", il intreb daca vrea la oala sau wc, imi zice "Da!" si pleaca sa isi caute un loc sa se screama.

E foarte haios cum ma anunta el, de parca m-ar interesa atata timp cat nu pot interveni, ajuta, schimba nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

, DE DIMI AM FACUT SI NOI PIPI PRIMA OARA LA OLITA in timp ce mami facea baloane de sapun cu o jucarie langa , apoi mami m a laudat,pupat si mi a dat ,,bobo,,..............sper sa facem de acum si singuri fara sa mai ,,marcam teritoriul,, prin pat,colturi,mijlocul casei.........noi avem 2 ani si 3 luni........succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iustina29 spune:

Buna!
Eu am 2 fetite. Una de 1 an si 9 luni pe care inca nu am pus-o la olita decat f rar, dimineata imediat la trezire si atunci poate colectam un pipi, dar si asta rar..Asa ca am lasat-o in pace si incerc sa ma ocup de cealalta care are 3 ani si 4 luni si de o luna am inceput sa ii dau chilotei normali de bumbac, ca pana acum ii dateam pampers chilotei si facea in general in ei...ca nu vroaia deloc sa anunte cand are nevoie...Acum cand e mai usor ca astia de bumbac, spune mai des parca dar mai si greseste si aici am eu marea durere pt care am inceput sa va scriu sa vad daca ma puteti ajuta. intr-o dupa-amiza a culcat-o sotul la pranz cu chilotei de bumbac si fara nimic de protectie sub lenjerie si a facut pipi in somn.Am sters apoi eu cu apa si detergent dar desi s-a uscat miroase urat rau incat am fost nevoiti sa dam salteaua afara ca mirosea tot dormitorul. Stie cineva vreo solutie sa iasa mirosul ala din saltea? Ma gandesc sa torn niste clor sau otet pe locul ala.. sa intre pana unde a intrat urina... Ar fi a 2a saltea pe care as arunca-o din cauza asta...Are cineva vreo solutie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

E ok daca incerc direct cu reductorul? Olita nu e deloc bine primita de piciul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

E ok daca incerc direct cu reductorul? Olita nu e deloc bine primita de piciul meu

Tu stii de Sophiphi a mea: de o saptamana suntem "scutec free" cu mare succes Poarta doar noaptea si la somnul de pranz cateodata.
Crezand ca olita veche e de vina ii cumparasem inca una "cantatoare", vai, ce minune!(se distreaza turnand apa cu stropitoarea in ea:))
Noroc ca aveam un reductor primit de cand eram gravida; Sophia n-a produs nici macar juma de pishu pe nicio olitza in schimb e superincanta sa stea pe WC cu reductor!
KK l-a pastrat pana acum pentru cand s-a nimerit cu scutec, dar va urma si ala candva:))
Sunt foarte incantata de cum a decurs trecerea de la scutec la wc, brusc, cum le face ea pe toate, la ea nu exista pregatire, antrenament, ea cand e pregatita anunta intr-un fel sau altul. Acum e foarte incantata de "chiotzi", inainte doar cand o intrebam daca vrea chiloti urla instantaneu, ii sareau lacrimile si se tanguia:"uteeeec! uteeec!" Si acum cum se trezeste cere chiotzi
A, ca uitasem: deci primul pishu in afara scutecului, regulamentar, pe reductor: la 3 ani, 3 luni si o zi
Ce atata graba?!:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

felicitari pt realizare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui iustina29

Buna!
Eu am 2 fetite. Una de 1 an si 9 luni pe care inca nu am pus-o la olita decat f rar, dimineata imediat la trezire si atunci poate colectam un pipi, dar si asta rar..Asa ca am lasat-o in pace si incerc sa ma ocup de cealalta care are 3 ani si 4 luni si de o luna am inceput sa ii dau chilotei normali de bumbac, ca pana acum ii dateam pampers chilotei si facea in general in ei...ca nu vroaia deloc sa anunte cand are nevoie...Acum cand e mai usor ca astia de bumbac, spune mai des parca dar mai si greseste si aici am eu marea durere pt care am inceput sa va scriu sa vad daca ma puteti ajuta. intr-o dupa-amiza a culcat-o sotul la pranz cu chilotei de bumbac si fara nimic de protectie sub lenjerie si a facut pipi in somn.Am sters apoi eu cu apa si detergent dar desi s-a uscat miroase urat rau incat am fost nevoiti sa dam salteaua afara ca mirosea tot dormitorul. Stie cineva vreo solutie sa iasa mirosul ala din saltea? Ma gandesc sa torn niste clor sau otet pe locul ala.. sa intre pana unde a intrat urina... Ar fi a 2a saltea pe care as arunca-o din cauza asta...Are cineva vreo solutie?


Exista niste cearsafuri absorbante care se pun pe pat, sub cearsaf astfel incat nu se mai uda patul. Se gasesc la supermarket, la acelasi raion cu scutecele. Sunt 5buc/aprox 7RON. Merita.


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iustina29 spune:

In sfarsit mi-a raspuns si mie cineva...eram pe punctul de a crede ca noii veniti deranjeaza daca se baga in discutiile voastre...
Dana am si eu scutec din ala, dar nu e cat patul, e mai de graba pt patut de bebe si cum patul e mare...ea s-a rostogolit unde nu era scutecelul....
Am spalat salteaua cu vanish si am clatit-o cu otet pare sa fie ok, dar o mai las la aer vreo saptamana sa se usuce bine si inauntru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Cum iti mai e salteaua? Vezi ca sunt niste firme care iti curata salteaua acasa, nu stiu pretul.
Mai e o firma care vinde ceva aspiratoare si vin sa iti faca o demonstratie gratis in care iti curata un covor, o saltea... :D Eu nu am incercat sa iti spun calitatea, dar am prieteni care au chemat sa li se spele gratis o mocheta noua stropita cu ceva suc gastric de micutul lor... si au sfarsit sa fie asa de multumiti ca l-au cumparat! Indiferent, demonstratia e gratis.

Daca mai vrei, o poti duce la o curatatorie de covoare, au niste instrumente cu apa sub presiune, trece prin fostul pipi! Stiu in Berceni, dar poti incerca la orice spalatorie auto daca nu vrei si detergentii speciali!

Si nu o lua personal ca nu ti-a raspuns nimeni, fiecare raspunde daca stie, daca poate ajuta cu ceva concret.

Mergi la inceput