Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana1373 spune:

Incep sa ma sperii. Deci de la 7 luni jumate la olita????? Sunt foarte curioasa sa aflu solutia. Cum poti determina un copil de 7 luni sa stea si sa mai si inteleaga ca trebuie sa faca la olita???? Acum sa nu intelegeti ca sunt adepta statului la olita pe la vreo 4-5 ani!!!!! Dar, totusi, 7 luni sunt 7 luni. Parerea mea.



da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, de a avea curajul sa schimb ceea ce pot si de a face diferenta intre cele doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Revin cu vesti bune! Toate eforturile noastre au dat rezultate, dupa 6 saptamani fetita mea spune cam in 70% din cazuri inainnte sa faca pipi, caca se nimereste si el tot la olita, problema ramane afara ,nu vrea in nici un chip sa faca la iarba asa ca am luat olita cu noi, e mai bine decat sa faca pe ea. Deci,cu rabdare si incredere in copilu ,e o metoda foarte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnoliaalba spune:

Buna fetelor,


Am o problema si va rog sa imi dati un sfat: baietelul meu de 3 ani si 4 luni a renuntat la pampers in luna iunie. A trecut de la pampers direct la toaleta (cu colacel adecvat) pentru ca l-a imitat pe fratele lui mai mare. Mergea singur la baie in timpul zilei si nu facea pe el nici noaptea. De cand a reinceput gradinita nu mai merge la baie si face pe el. Refuza sa faca la baie chiar si cand vrem noi sa il ducem. Am ajuns sa ii duc cate 3-4 perechi de chilotei si pantalonasi la gradinita ca sa fie schimbat, ca sa nu mai vorbim ca acasa trebuie schimbat iar de 2-3 ori pana seara cand merge la culcare. Am crezut ca are infectie urinara si i-am facut analizele dar sunt perfecte. Apoi m-am gandit ca este un protest pentru ca l-am dus la gradinita (sculat mai dimineata) dar la gradinita nu au aparut elemente noi: are aceleasi educatoare pe care le place, aceeasi colegi, etc. Doctorita de familie mi-a spus sa ii dau iar pampers dar asistenta de la graninita zice ca nu este bine pentru ca iar se obisnuieste cu scutecul si cand ceilalti copii vor merge la baie el nu va face impreuna cu ei.
Incerc sa nu il cert si sa nu acord foarte mare importanta faptului ca face pe el ca sa nu ii creez aversiune dar nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa se intoarca iar la pampers dar mie rusine de doamnele de la gradinita.

Daca ati tercut prin asa ceva va rog sa imi dati un sfat.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsim1980 spune:

buna ziua tuturor!
am citit toate cele 12 pagini postate pana acum si am ajuns la concluzia ca fiecare copil e diferit si are ritmul lui de crestere in inaltime, greutate, gandire, etc. baietelul meu are 2 ani si 7 luni si nu prea vrea sa faca la oala, nu vrea sa se aseze pe ea. daca il intreb eu daca vrea sa faca, vine spre mine si face in picioare, chiar cu jet pipi, semn ca s-a abtinut. ceea ce nu e prea bine pt el si nici pt mine pt ca nu cere si nu stiu cand sa-l pun. la kk e mai grav, nu-mi spune deloc si nici nu-l pot pune pe oala aproape deloc. uneori, dupa ce se scapa cu pp, uita cred sa se abtina, se ia cu joaca, vine si ma ia de mana si mi-o pune la pantaloni sa-mi arate ca a facut. nu-l deranjeaza daca-l las putin ud, isi vede linistit de treaba lui in continuare. ceea ce este cel mai dureros ar fi ca la gradinita nu mi-l primeste decat daca cere la baie, la cresa nu sunt locuri, la gradi nu este personal suficient si nu mi l-a tinut decat 2 zile. au zis ca ar trebui sa ma ocup putin de el, ca trebuia sa fie format pana acum. m-am tinut de capul lui, de la 7 luni face la olita , bineinteles daca sunt pe faza, l-am tinut bineinteles cu pampers pana acum vreo 2 luni. parerea mea este ca daca renuntam mai demult la pampers pana acum reuseam sa-l conving sa ceara oala. la concluzia asta am ajuns acum cand imi dau seama ca doar renuntand la pampers isi da seama ca usurarea pe care o simte el cand face pp si kk nu are urmari prea placute. eu sunt optimista si cred ca in curand vom reusi. nu reusesc insa sa inteleg de ce nu vrea sa se mai aseze pe oala, mai intai face pp si nu vrea sa se aseze pe ea. am zis ca e baiat mare si vede ca e apa in ea si nu vrea sa se ude, dar nu, nici pe oala goala nu vrea sa se aseze, parca-l arde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Am citit si eu tot. Noi avem 2 ani. De pe la 1 an jumatate am zis hai sa il pun dimineata si dupa somnul de pranz, daca facea facea, daca nu iarasi bine, in ideea ca abia de la 18 luni incep sa capete controlul sfincterelor. De fapt, eu observ acum, ca e vorba si de o obisnuinta, de un automatism. AM pierdut ocazia sa il invat vara asta, sau macar spre septembire, cand inca era cald. Dar iata cum facem noi. De 4 zile nu i-am mai pus pampers decat la somnul de noapte (cand face mult) si la iesirea din casa(face, pentru ca e f frig afara). In primele 2 zile facea si zicea dupa sau in timp ce facea. In a 3 a zi, spunea "pipi", dadea cativa stropi, se tinea, il puneam pe oala si facea. Azi e ziua 4, a zis singur de 2 ori dinainte, l-am pus si a facut. In primele zile, cand facea pe el, si voi proceda asa in continuare, nu l-am certat ci l-am intrebat unde se face pipi-si imi spunea "aco"-aratand spre oala.
Ok, poate nu ar merge treaba asta de la 6-7 luni, ok, in primele zile a udat si 10 perechi de pantalonasi pe zi, si ma astept si in continuare sa faca asa o perioada, dar... eu cred ca mergea treaba la fel si daca incepeam acu 2-3-4 luni.
Poate sunt si copii care din pampers invata sa ceara, iar parintii scapa fara a sterge prea mult prin casa dupa ei.
Dar, la noi nu a fost asa, de fapt nu cunosc pe nimeni in viata reala care sa zica ca a scapat in 2-3 zile fara sa faca de mai mult de cateva ori pe el.
Daca ar fi sa dau timpul inapoi, as face ce fac acum, dar de pe la 1 an si jumatate..(la noi, cred ca a fost mai mult si comoditatea mea..vaii, ai facut pipi pe parchet, jap pampers, nu esti pregatit). La noi sta pe oala, in principiu, cand il pun(mai sunt si momente cand arde olita si nu vrea), azi a vrut si la wc, nu avem inca reductor, dar l-am pus cumva mai in spate, sa stea cu fundicul pe colac, si a parut sa ii placa.

Sper ca pana la Craciun sa scapam de pampersul de zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralutzy_che spune:

noi avem aproape 2 ani si nu vrea nicicum sa stea pe olita, se pune sta 3 sec se ridica, sta iar 3 sec iar se ridica, parca il arde. initial m-am gandit ca nu e comoda si am cumparat alt model , dar si cu asta face la fel. m-as multumi sa stea la kk macar, ca de pipi nu imi fac iluzii (bea cam 1.5l ceai pe zi, umple cam 8-9 scutece pe zi, iar noaptea, daca nu ma trezesc sa-l schimb iese pipi si se uda tot pe hainute)

Ralu, mami de Alex (25.11.2009) si 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_alina spune:

copilul meu are doi ani si 2 luni si abia acum doua luni cand am inceput eu munca am reusit sa il dezvat. Adevarul e ca am avut ajutoare....pe nepotelele mele. Altfel nu stiu cum as fi reusit. Ele tot il indemnau sa mearga la olita cand mergeau si ele. Acu merg in grup la stat pe oala. E bine ca a invatat sa faca la oala ca nu mai dovedeam cumparand pampers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RosenB spune:

Al nostru e inca micut 1 an si putin iar doctorul pediatrtu ne-a spus sa nu-l fortam cu nimic daca nu vrea sa stea atunci sa nu stea.Am auzit de copii care au fost pusi pe olita de la 4 -5 luni dar pe de o parte nu cred ca pot constientiza la varsta aia ce anume trebuie sa faca ei acolo si pe de alta din punct de vedere psihologic nu cred ca este corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75ella spune:

Ma alatur si eu la "programul olita"...micuta noastra are aproape 3 ani(in ianuarie) si olita e de joaca...la cresa face,dar acasa, cateodata doar pipi...cand simte ca o trece"greul"...zice"papensuuuu"...si numai in el face...dar ce strengarita e...nu face decat daca e curat si undeva la dos,ascunsa...e si rusinoasaiar dupa ce termina.......incet,incet spre noi sa o schimbam....sper ca in timp sa se invete si cu minunata olita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furculitz spune:

sunt mama de baietel de 2 ani....SI NU FACEM LA OLITA! am incercat ce-i drept vreo saptamana dar....olita era orice altceva decat olita...statea vreo 5 min dupa care incepea sa se joace....asta inseamna din punctul meu de vedere ca nu e pregatit...asa ca vom relua antrenamentul dupa vreo luna.
cat despre pusul pe olita la 7-9 luni...mi se pare o mare tampenie! NU DE ALTA DAR CONTROLUL VOLUNTAR AL SFINCTERELOR apare in jur de 18-24 luni pt caca si 2-2ani jumate pt pipi....asa ca ceea ce numesc mamele"invatatura" nu-i altceva decat un dresaj....cat despre bataie ca s-a scapat pe el.....CONSULT PSIHOLOGIC PT MAMA!

Mergi la inceput