LMA Licurici de ianuarie-februarie 2009 (94)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Naty, eu i-am facut o data pt un wkd in care am fost plecati, i-am incalzit borcanelele si au fost ok, numai ca al meu era mofturici si dupa 3 linguri nu mai voia...dar o sa repet sa-i fac asa cand mai plecam pt ca nici mie nu-mi mananca borcanelele de cumparat...

Am implinit 1 anisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna-mama
Ii recoltez diferit pt sumarul de urina si urocultura, nu? Voi cum ati reusit sa luati pt analize?


Anna eu i-am recoltat lui Razvi in acelasi recipient si pt sumar si pt urocultura...in pungulitze din acelea speciale pt bebelusi.

Sanatate multa

Oxigen, incearca cu pungutele speciale pentru bebei...eu am baietel, insa stiu ca Bee folosea pungulitele pentru Alexia...bafta si sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Naty multa sanatate Nadiei si tie...asteptam vesti bune de la control

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Crisspy, multumesc mi-ai dat o veste buna daca trebuie doar intr-o singura pungulita. Eu ma gandeam ca e ca la noi, primul jet pt sumar si al doilea pt urocultura
Ce face Razvi, l-ai dus la bunici? Mai e putin si vine Pastele si iar o sa petreceti mai multe zile impreuna

Am implinit 1 anisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Da, l-am dus ieri...recoltat si noi sange, pipi si kk pt analize, miercuri ar trebui sa am rezultatele.

De Paste cu siguranta o sa vina o sapt la Buc...abia astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Trebuia sa intru sa imi vars si eu naduful pentru ca simt ca plesnesc. Abia astept sa treaca ziua asta pentru ca am trecut prin niste spaime...

Intai, Alexia a cazut cu capusorul, partea laterala, de coltul unei mobile (cantul acela in unghi drept de sus pana jos). Am crezut ca mor. Avem o orhidee care tocmai a inflorit si Alexia a luat-o cu viteza intr-acolo, eu dupa ea, insa s-a dezechilibrat si a cazut. Nici nu am avut timp de reactionez. Plans, teama, comprese, semn rosu. I-am dat un nurofen ca antiiflamator, s-a linistit si a inceput sa se joace.

La 15 minute face caca si in timp ce o schimbam imi ia telefonul si la un moment dat o vad ca molfaie ceva. Intr-o fractiune de secunda am pus-o cu capul in jos si i-am bagat mana in gura pana cand am scos o tasta de la telefonul meu nou, cadou de Martisor pt ca celalalt s-a stricat saptamana trecuta. Ce fel de telefon e asta de ii cad tastele la o simpla atingere?????? Mi-a venit sa urlu, m-am speriat ingrozitor, ea la fel.

Acum doarme, eu sunt ca o carpa, intr-o panica din care nu pot sa ies.

II MULTUMESC INTRUNA LUI DUMNEZEU CA MI-A DAT PREZENTA DE SPIRIT SI AM VAZUT CE AVEA IN GURITA. NUMAI GANDUL CA S-AR FI PUTUT SUFOCA MA FACE PRAF. ACUM NU POT SCAPA DE TEAMA CA S-A LOVIT LA CAPUSOR...SPER SA NU AIBA NIMIC.

STIU SIGUR CA DUMNEZEU E LANGA NOI TOT TIMPUL SI NE VEGHEAZA FIECARE PAS.

Cred ca ma duc sa ma culc putin la Alexia in camera. Nu sunt in stare sa ma apuc de facut mancare sau altele. Cred ca la pranz ii voi da lapte.

Ma scuzati ca ma plang atata, dar nu aveam cui sa ii spun...

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Oxigen, eu m-am specializat in recoltarea urinei si iti pot spune ca cel mai simplu si mai sigur este ca ii iei urina Mariucai imediat inainte de trezire sau la trezire. Copiii nu prea fac pipi peste noapte iar dimineata ii dau drumul imediat ce s-au trezit. Ai nevoie de: pungute urinare pediatrice, recipient steril, ser fiziologic, comprese sterile. Ideal e ca sa speli fetita cu apa si sapun, apoi sa ii dai un jet de ser fiziologic, sa tamponezi cu comresa sterila si sa pui punguta. De regula, pungutele nu prea stau fixe iar dc pui scutecul, copilul faca pipi alaturi. Prin urmare, pui punguta si o tii cu mana. Fetita va fi semi-adormita sau abia trezita deci nu se va misca prea mult. In max 10 minute va face pipi. Apoi pui punguta in recipient iar daca de la lab vor direct in recipient, extragi pisu cu o seringa de unica folosinta si il torni in capanica. Nu turna pe gura pungii pt ca poti contamina proba. La fel, trebuie sa fii f bine spalata pe maini. Eu ma dau si cu nitel spirt, sa fiu sigura ca nu contaminez cumva proba. Bafta!

Sper ca m-am facut inteleasa la cat de haotica sunt!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

bee, cand a cazut andru din pat si a facut hematom, la spital ne-au intrebat daca si-a pierdut cunostinta, daca a vomitat, daca era ametit..cum el a plans imediat, nu a fost cazul.tb supravegheat parca 24 de ore sa nu aiba simptome de genul asta. andru a fost bine.

de bagat, baga si el diverse in gura. ultima oara nu l-am vazut si a bagat buretele de la casti, cu care s-a innecat si a vomat putin, de l-a scos afara.de obicei nu-l lasam singur, stam cu ochii pe el, dar nu pot fi atenta 100% ce face.


Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Pasiune de Bijoux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Mara, si Alexia a plans putin si apoi s-a potolit. Oricum, o tin sub observatie. Eu insa tot nu imi revin, parca sunt in transa. O fi si oboseala, nu stiu. Maine vine mama si sper s agasesc si o menajera cat de repede.

Prespun ca daca e sa faca hematom, acesta se vede, nu?

Astept sa vina tati sa iesim afara.



Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Offf, Bee, cred ca ai tras o sperietura. Si Vladut a patit exact la fel pe 1 ian, a cazut capul, deasupra tamplei, de muchia mobilei. Ii crestea cucuiul si i se invinetea vazand cu ochii. M-am speriat teribil. Eu l-am legat la cap cu o compresa si i s-a retras, dar un mic semn mai are si acum. Doamne ajuta sa fie si Alexiuta bine.
Imi pare rau de telefon

Am implinit 1 anisor!

Mergi la inceput