Copiii si pericolele internetului

Copiii si pericolele internetului | Autor: bathsheba

Link direct la acest mesaj

Ciberspatiul este o jungla, unde nu totdeauna se respecta legalitatea. Unul din cele mai mari pericole le reprezinta chiar desenele animate si jocurile cele mai nevinovate. V-ati intrebat vreodata de ce dupa vizionarea unui film de animatie, copilul vostru vrea sa-i cumparati o anumita jucarie, produs de imbracaminte, bautura racoritoare etc? Unele dintre filme contin mesaje subliminale, adica acele mesaje care nu sunt percepute constient, dar pot determina un anumit comportament. Daca s-ar limita numai la publicitatea comerciala, ar fi inca bine. Dar unele sunt ilegale si pot face mult rau. Avem datoria sa raportam astfel de saituri pirat ce ni se par suspecte.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eu nu m-as duce cu gandul chiar pana la mesaje subliminale. Pur si simplu copilul indrageste un personaj si doreste sa il aiba sub forma de jucarie. Este o dorinta perfect justificata si normala.
Ramane la latitudinea parintelui daca o cumpara sau nu.

Violenta, sexul, mesajele usor erotice din anumite desene animate pot determina un anumit comportament si chiar pot deschide calea spre o dezvolatre hormonala mai rapida. Si aici trebuie sa intervina tot parintele.

De unde stim ca un site este pirat? Unde sa-l raportam?

Nu este mai bine ca noi parintii sa ne protejam copiii prin parental control? Este special conceput si mai mult de atat este gratis, lipsit de virusi si se downloadeaza simplu fara batai de cap.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu stiu daca sunt mesaje subliminiale, din cate stiu sunt interzise prin lege. Dar se descurca foarte bine si cu reclamele legale. Cantitatea de reclame care se vehiculeaza la televizor e atat de mare incat, prin repetitie, ni se imprima in creier.

Chiar ma gandeam zilele trecute ca ar putea folosi logica reclamelor ca sa ii invete ceva pe copii. In loc sa imi cante "Hai in lumea Barni", mai bine le-ar recita zilnic "Zdreanta" sau tabla inmultirii (pana la scoala ar sti tot). Fiica mea chiar nu are nevoie sa invete ce bun e samponul X ca iti face parul fara matreata (cel putin momentan) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Eu nu m-as duce cu gandul chiar pana la mesaje subliminale. Pur si simplu copilul indrageste un personaj si doreste sa il aiba sub forma de jucarie. Este o dorinta perfect justificata si normala.
Ramane la latitudinea parintelui daca o cumpara sau nu.

Violenta, sexul, mesajele usor erotice din anumite desene animate pot determina un anumit comportament si chiar pot deschide calea spre o dezvolatre hormonala mai rapida. Si aici trebuie sa intervina tot parintele.

De unde stim ca un site este pirat? Unde sa-l raportam?

Nu este mai bine ca noi parintii sa ne protejam copiii prin parental control? Este special conceput si mai mult de atat este gratis, lipsit de virusi si se downloadeaza simplu fara batai de cap.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



Corect!

Batsheba, daca tie ´´ti se pare´´ ceva nu inseamna ca este chair asa cum ti se pare.La ce anume te referi, ce ti s-a intamplat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

www.desprecopii.com/info.asp?id=1400" target="_blank">Aici veti gasi cele 10 reguli pentru parintii ai caror copii isi petrec timp pe internet.



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bathsheba spune:

[/quote]
Batsheba, daca tie ´´ti se pare´´ ceva nu inseamna ca este chair asa cum ti se pare.La ce anume te referi, ce ti s-a intamplat?
[/quote]

"Mi se pare"? Ia citeste asta!
www.jurnaluldevrancea.ro/opinii/adrian_botez/3238-copilaria_copiilor_nostri_este_cumplit_amenintata.html" target="_blank">http://www.jurnaluldevrancea.ro/opinii/adrian_botez/3238-copilaria_copiilor_nostri_este_cumplit_amenintata.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:



mi-as dori sa fie posibil sa-mi returneze cineva timpul pierdut definitiv sa citesc mizeria aia de "articol".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Desigur ca trebuie sa existe anumite limite in ceea ce priveste utilizarea internetului de catre copii. Dar avand in vedere ca in viitor se pare ca va fi utilizat din ce in ce mai mult, avand in vedere cat de repede evolueaza acest teritoriu (al internetului, al software-urilor) nu cred ca le putem interzice accesul (chiar daca e cam greu de triat absolut tot accesul lor- vorbesc de o varsta mai mare). Nu putem sa le cerem sa nu se alieze progresului- Tv, calculator, card bancar si toate beneficiile lor impreuna cu dezavantajele lor. Ba dimpotriva, eu cred ca trebuie sa invatam din mers impreuna cu ei pentru ca nu ar fi de mirare sa ne invete anumite detalii (in fond sunt mai toti minitehnici). Impreuna cu ei si pentru ei e raspunsul, nu privarea.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui bathsheba


Batsheba, daca tie ´´ti se pare´´ ceva nu inseamna ca este chair asa cum ti se pare.La ce anume te referi, ce ti s-a intamplat?


"Mi se pare"? Ia citeste asta!
www.jurnaluldevrancea.ro/opinii/adrian_botez/3238-copilaria_copiilor_nostri_este_cumplit_amenintata.html" target="_blank">http://www.jurnaluldevrancea.ro/opinii/adrian_botez/3238-copilaria_copiilor_nostri_este_cumplit_amenintata.html


ooooops! cred intr-adevar ca link-ul de mai sus e unul din pericolele internetului

Edit: pericol pentru oameni mari, nu pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita



mi-as dori sa fie posibil sa-mi returneze cineva timpul pierdut definitiv sa citesc mizeria aia de "articol".

nimic



Ok, merg pe mana ta Conchita. Nu-l citesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

conchita, mersi de avertizare!
Am aruncat totusi un ochi, dar mi-a cazut din prima peste mason, asa ca ne-avand nici macar posibilitatea de a folosi www.jurnaluldevrancea.ro/opinii/adrian_botez/3238-copilaria_copiilor_nostri_este_cumplit_amenintata.html" target="_blank">pagina de net pe post de hartie igienica le cedez celor din Vrancea initiativa de a recicla mizeria.

Adrian Botez nu s-a nascut la momentul potrivit. www.jurnaluldevrancea.ro/opinii/adrian_botez/3390-nu_va_este_deloc_rusine_nu_i_asa_doamna_maia_morgenstern_sau_din.html" target="_blank">CZC ar fi fost onorat sa-l aiba sub comanda sa.

Mergi la inceput