"Dovlecei de sept-oct 2009 *96* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

...Eu ma bag la baitza cu sotzul ca doarme bebelul ....

[


lali - nu tb sa ne spui chiar tot .

doamne, ce hoasca batrana sunt. eu ma duc in dormitor.... deloc creativa dom'le...
fetelor, voi tot la baie ?

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Ma, noua nu ne mai trebuie. Am incercat odata si...a venit zgatia de fata ca avea treaba. I-am spus prin usa ca nu are cum sa intre ca facem curat in baie si dam cu dezinfectante si alte nebunii . S-a postat langa usa, jos...si cand am deschis usa, a dat navala: "Mamaaaa, ce frumos ati curatat voi baia !!"
Are sens sa explic ca nu ne-a trecut prin minte ca ea ne va face inspectie??
Asa ca daca voi va retrageti la dormitor...noi ne-am propus ca din cand in cand, cand o sa avem bani, sa ne luam o camera la hotel ca e mai sigur .


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

La multe lunite inainte puilor dragi de azi!!!

Scuze de intarziere.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Raluk asa matinal e Alex mereu? Avand in vedere ora la care s-a nascut, s-ar putea sa fie genul matinal, ceea ce nu e rau pentru ca va fi super fresh dimineata, nu va face figuri la gradi, la scoala. Dar pana atunci va fi greu pentru tine.

Ma simt aiurea ca am lasat ieri impresia ca bebe meu e plangacios mereu. Eu ma laud ca am un copil cumintel, ieri am scris chiar dupa un episod crizacios si poate de asta. Ma simt vinovata cand ma vait pentru ca simt ca am gresit undeva, ca din vina mea plange, ca inca nu am descoperit cauza. Nu prea am cu cine sa-l compar, dar cred ca toti bebelusii plang, a avut si el colici, a fost mai dificil pana pe la 2-3 luni cand adormea foarte tarziu si foarte greu, iar eu eram extenuata si cred ca de aceea era mai plangacios, simtea mititelul ca mami e agitata si obosita. Noi ne intelegem bine, ne jucam ziua, povestim, dar are uneori momente de plans isteric si, din pacate, odata ce il apuca e greu de scos din acea stare, uneori reusesc, alteori nu. Cand povestiti, tu si Monikus, prind putere, va admir tare mult.

Cojitele le are de ceva vreme, dar nu m-am agitat foarte tare, nu l-am dat decat o data cu o crema f grasa si parca se mai estompasera, ideea e ca avand parul mare, crema ramane in par si abia ajunge la piele, plus ca se indeparteaza foarte greu. Vom vedea, ma innebunesc superstiile legate de bebelusi si cei din jur care insista cu acelasi idei, oricate argumente le aduc, niciun rezultat. Si mi-am amintit de Nela si a ei scumpa Ana, pe care le pup cu drag.

Mi-a placut cum ai povestit de raceala si spalatul pe maini, cumva m-am regasit, ma spal pe maini de nu stiu cate ori pe zi, ii spal toate jucarelele la masina, iar pe cele cu baterii le sterg cu spirt, o fi suficient?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Despre branzica de casa...am incercat si io cu pastile de calciu si culamaie si nu prea ne-a placut. Adica, lu' fii-mea nu i-a placut absolut nik, as ca e logic, nu?
Ne-am invatat sa facem clasic, cu lasat la prins, luat smantana sa nu se acreasca..scopt, scurs, lasat sa zeruiasca...si cand nu mai era viabila...tranteam cate-o placinta cu branza.
ENu e greu de facut, din contra...dar e mai laborioasa treaba in timp. Daca vrei sa fie gata in 5-10 min, facem cu calciu, daca nu...e gata intr-o zi si e de-aia ca la tarani.
Eu fac de azi pe maine...in functie de cat lapte am de "aruncat".
Am si niste enzime la borcanel aduse de la o fabrica de iaurt si e gata in cateva ore...dar uit de ele si cand e aproape gata, imi amintesc ca le am si pe-alea in frigider...


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Am revenit si noi din plimbariam venit la amiaz "in vizita" acasa sa papam si sa facem nani si inapoi afara,tare dor mi-a fost de vremurile astea

Elle,multumim de capitol

La Multi Ani sarbatoritilor de azi

Referitor la legume ,si eu le-am introdus treptat dar nu le "halea" ca pe cereale sau fructe; eu m-am gandit ca nah,fiind gust nou,de-aia face asa .
Am tot introdus,am mai scos cate ceva,doar doar il fac sa le pape cu placere.Din cate am bagat eu de seama,morcovii sunt baiul la el (nu sunt f dulci,si poate de-asta).Dar am incercat si dovlecel simplu,sau dovlecel cu albitura...n-a avut mare succes.
Nu zic ca nu mananca deloc,baga ceva ceva in gura,dar nu cu pofta aia cu care mananca fructele
Cred ca v-am zapacit cu legumele astea..om vedea noi cum va fi,il las cateva zile fara si incercam iar

M-ati convins cu cerealele Topfer,maine ii cumpar si eu

Iulika,il pe Brucu,Doamne ajuta sa nu mai faca febra

Monica,Luci,sa stapaneasca bebelacii sanatosi scaunele si sa pape cuminti de acolo

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Astept primavara...

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Lullaby cu ulei de masline fiert si racit ai incercat??
Cat despre superstitii...atat timp cat nu cred in ele nu au cum sa ma afecteze. Asa ca eu prefer un bebe curatel si usor de ingrijit in ciuda tuturor carcotelilor...asa ca l-am tuns Si are-o fata de baietel jmecheros si cand ii fac baita in cateva minute e fresh, nu mai stau cu stres ca se usuca greu si ca nici nu l-am clatit calumea.
Pe fata am tuns-o pe la 9 luni ca era cheala pe jumate de cap...adica pe stanga...ca pe dreapta faceam codite...si mi s-a parut tare uratica. Acum are o claie


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anco spune:

lullaby, si eu am avut probleme cu cojitele in cap in special la robert ca avea parul foarte mare de cand s-a nascut. eu am vrut sa-l tund dar doctorita mea a zis nu. a zis sa-l las ca-i va cadea parul. l-am lasat si nimic. exact asa faceam si eu cu ulei de corp si nu ajungea la pielea scalpului.la controlul de 4 luni ne-a dat liber doctorita la tuns, asa ca...am bagat masina lui tati in capul puilor si i-am tunsulit cu cel mai mic numar.aratau de parca i-am scos de la puscarie , dar asa am scapat de cojite ca am continuat sa dam cu uleiut care acum ajungea la scalp.
v-as arata ceva pozici dar nu mai stiu parola si sa fiu daca nu-s batuta in cap. nu mai stiu cum sa le pun. ziceti-mi parola si mie, va rog si o sa incerc sa adaug cateva.

anco, mamica de robert si darius (07.09.2009)

poze

7 martie facem jumate de an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Citat:
citat din mesajul lui Lullaby_2009


Hepi oriunde numai in camera nu.



..aha!!! hai ca incerc si eu in livada .

ce mai face alex?

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.




Nu ai rabdare sa vina primavara, e mai cald, infloresc pomii ...

Alex doarme, se trezeste, iar doarme, azi a fost cam somnoros, tocmai ce vad ca si-a tras o noua zbarietura pe nasuc si abia i-am taiat unghiutele.

Maia e la somnul de frumusete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1

Ma, noua nu ne mai trebuie. Am incercat odata si...a venit zgatia de fata ca avea treaba. I-am spus prin usa ca nu are cum sa intre ca facem curat in baie si dam cu dezinfectante si alte nebunii . S-a postat langa usa, jos...si cand am deschis usa, a dat navala: "Mamaaaa, ce frumos ati curatat voi baia !!"
Are sens sa explic ca nu ne-a trecut prin minte ca ea ne va face inspectie??
Asa ca daca voi va retrageti la dormitor...noi ne-am propus ca din cand in cand, cand o sa avem bani, sa ne luam o camera la hotel ca e mai sigur .

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)





..naspa nu e ca va duceti la hotel , ci ca va duceti din cand in cand .



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lullaby_2009 spune:

Liliac sa stii ca m-am gandit ce-om face cand o mai creste mandrul, inchuietoare la baie nu avem ... oricum e de retinut, sa fac luna inainte.
L-ai tuns??? Bravo! Asta vroiam si noi, nici nu stiam daca sa scriu, noi ne facem griji de ceea ce vor spune rudele. Doar le-am sugerat in gluma ca poate il tundem si nu vrei sa stii ce reactie au avut. Ma gandeam sa spun ca i-a cazut parul, oricum pe lateral si la spate chiar asa s-a intamplat.

Anco acum citeam, si tu? Pai nu cred ca mai astept, sa vina tati de la plimbare si scoatem masina de tuns daca nu doarme. Parola nu o stiu nici eu, dar tare as vrea sa vad tunsulicii.

Multumesc pentru mesaje. Ufff, rasuflu usurata.

Mergi la inceput