Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu am.

Am sa-ti tin cusca daca vrei, este infoliata. Este chiar Ok. Am in functie vreo 10 din acest model mie-mi plac.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Ce dimensiuni are cusca? si cate prepelite as putea tine in ea? asta orientativ.
Daca ai cumva clienti la ea, vinde-o...daca nu, pastreaz-o si daca incepe sa-mi mearga afacerea o s-o cumpar.
Am 3 randuri de prepelite, 1 de 9 sapt, una de 7 sapt si una de 5. (Total 115 buc). Acum vreau sa pun incubatorul pe oua din productie proprie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu am cautat clienti pt. ea. Poti tine 2x25 buc. deci 50 de pasari. E compartimentata in doua. Are hranitorul atasabil in fata pe lungime si partea de alimentare cu apa pe laterale deci pe latime. Partea de dejectii se colecteaza in doua tavi ce se pun sau se extrag in partea inferioara prin fata deci prin simpla culisare. Usitele pe unde introduci sau scoti pasarile sunt in partea din fata. Colectorul de oua este imediat sub hranitor. Nu am poza.

Stai ca am una:
Arata asa:

http://www.romleas.ro/cusca/cusca.jpg


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Am o intrebare...am schimbat furajul la prepelite si au inceput sa mi se oua, oua albe si oua moi. Inainte se mai faceau cate unul moale, dar foarte rar...in schimb, acum fac si oua albe.
Sa fie de vina furajul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce furaj le dai? Iti recomand sa amesteci in furaj calciu vitaminizat - pulbere se gaseste la magazinele de profil (si la piata mare in spate la BCR - centrul civic pe dreapta cum intri mai in spate este un magazin mic - au acolo).


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Furajul mi l-a adus o persoana din Ungaria...era granule. Dupa ce le-am pus mancarea am vazut ca nu o poate manca bine, atunci am macinat-o. Au inceput sa manace mai bine, apoi insa, rezultatul a fost cel pe care l-am spus - oua albe si oua moi.
Acum am schimbat furajul, si le dau de la vetland...le-am dat si de asta inainte si s-au ouat in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Am o intrebare! Am vopsit oua de prepelita si dupa ce le-am scos din vopsea a inceput sa sara petele de culoare maro-neagra de pe oua. Este normal sau a fost de vina vopselii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu te juca de-a furajarea. Cel de la Vetland este Ok.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Nu mai indraznesc sa dau alta mancare...m-am lecuit!
Imi comand cate un sac de 25 kg de la vetland si-l mai amestec cu calciu vitaminizat tot de la Vetland...
Am prepelite de 7/8 saptamani, as putea pune oua la incubator de la ele?
Am si de 10 saptamani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu deocamdata - mai ai rabdare o luna. Pe de alta parte va trebui sa ai un raport de 1 cocos la 3 gaini. In egala masura conteaza cate oua ai oe zi pentru ca intrun incubator intra 150 de oua este nerentabil sa ii dai drumul pentru 60 de oua consuma aceeasi cantitate de curent. In cat timp aduni 100 de oua? Depasesti 7 zile? Daca da, poate sa devina o problema pt ca este nerecomandabil sa ai oua mai vechi de 5-6 zile pt incubat.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput