Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Uite o intrebare: ce faceti cu gunoiul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Grea intrebare. Il bag la gradina. Se spune ca ar fi foarte bun, dar am serioase rezerve. Daca nu e bun declar gradina zona sinistrata, si ma ascund de ecologisti.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Buna ziua! Puii mei au 4 zile si am o cutie de placaj sau ceva mai gros la dimensiunile L70, l50 si h35 cm au gauri in capac si pe 2 laturi si acum sunt 95 pui insa am impresia ca este foarte mare umezeala inauntru, parca au puful umed desii apa am pus in sticle pentru papagali, pe jos am cumparat scutece pentru caini l-am pus aseara dar deja e murdar nu cred ca il pot lasa 3 zile dar 2 saptmani. Nu prea stiu ce sa le fac cu umezeala dinauntru. am incercat sa le las capacul putin ridicat insa au inceput sa piuie si cred ca le era frig. Mihai2010 mie din 160 oua mi-au iesit 100 de pui iar acum 95. Au mai murit intre timp. Imi pare ca tie ti-au murit toti. Care a fost cauza? Daca iti poti da seama? Eu ii tin la bucatarie sub masa si nu pot sa las mizerie la ei pentru ca miroase urat. Momentan nu prea am unde sa ii cresc peste o saptamana o sa le facem camera lor (un garaj aproape subteran) dar nu cred ca ii pot lasa singuri acolo acum. Peste 6 zile trebuie sa iasa si cei din alta clocitoare. Marius crezi ca pot sa ii amestec cu ceilalti mai mari sau sa ii fac o alta cutie separat cred ca sunt prea multi si sa nu ii calce in picioare cei mari pe cei mici. Acum am 150 de aua si sper ca acum sa iasa mai multi. Data trecuta am lasat sa treaca cam 10 zile de cand am cumparast ouale si le-am pus. Probabil ca de asta au iesit asa putini. Mi-a spus cineva ca trebuia sa intorc ouale nepuse la clocitoare de 2 ori pe zi dar eu nici macar nu am miscat cutia. Crezi ca asta a fost cauza? In fine, toate la bune la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

si eu fac acelasi lucru. anul trecut chiar am avut spor de recolta. problema e ca desi am o gradina mare (1000mp)" produc" mult gunoi. (cam o roaba la 2 zile) si incepe sa ma cam sufoce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anndreutza spune:

Buna ziua. Sunt noua pe acest forum dar citesc de ceva vreme cam tot ce prind despre prepelite si am si eu o nelamurire. Am citit ca ptr reproducere trebuie sa fac o matca (3 femele la un mascul). Dar nu inteleg care e diferenta intre prepelitele ptr reproducere si cele ouatoare???? Domnii moderatori, sa nu ma certati daca s-a mai pus intrebarea, dar nu am apucat sa citesc tot ce s-a postat la subiect, pentru ca sunt la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui freenolf

si eu fac acelasi lucru. anul trecut chiar am avut spor de recolta. problema e ca desi am o gradina mare (1000mp)" produc" mult gunoi. (cam o roaba la 2 zile) si incepe sa ma cam sufoce

Problema este ca arde plantele din cate vad eu. Ce sa zic? Eu am facut o groapa de 50-60 cm si ma tot duc cu ea. Am loc destul, ma gandesc sa cresc rame/viermi pentru pescuit. Ce altceva sa fac cu el? Nu-mi fac griji ca pot sa merg in jos pana imbatranesc si la 1 m la o adica.
Ma deranjeaza ca la unele baterii e prea moale. Le-am dat ceva pt asta dar cred ca am problema cu apa de la retea. Poate voi fora in martie ca apa e aproape.


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

kiki71 ai bec (sursa de caldura) la ei? Nu se usuca si aerul e umed. Trebuie sa lasi capacul tras sa iasa aerul de acolo dar sa ai bec macar de 40W.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Kiki71: N-am spus ca au murit. Ai mei abia pe 26 - 27 trebuie sa iasa.
Eu inca studiez varianta "maternitatii perfecte".

Marius: In general gunoiul de la orice animal nu e bun cand e "proaspat". Se lasa in groapa 1 - 2 ani si apoi se foloseste. Nu stiu ce sa spun de cel de prepelita. De exemplu gunoiul de oaie arde. Se pune mai putin / mai vechi. Asta toamna am pus si eu de oaie la niste copaci proaspat plantati. Mai putin si nu langa radacina. Sa vad ce o sa iasa.

Cred ca o varianta ar fi sa-l aduni pana toamana / primavara (daca ai unde) si cu ocazia aratului / sapatului gradinii sa-l inglobezi in sol. Va fi si ceva mai vechi, si in plus se va amesteca cu pamantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

A sa am crezut Mihai2010, pai atunci spor la scos pui si la crescut prepelite. Da am bec de 40w sigur ca altfel le era frig. intai am pus unul de 60w in primele 2 zile. In ceea ce priveste gunoiul intr-adevar trebuie lasat cel putin de pe un an pe altul si trebuie uscat. Eu stau las bloc insa cred ca gunoiul il voi duce la tara la fratele meu (am si eu 2000 mp acolo) asa ca am vad eu ce fac cu el. Marius daca crezi ca apa e de vina atunci fierbe cel putin 5 minute apa in clocot apoi raceste-o si dal-o asa stii? ca la bebelusi. Eu asa fac. Poate unde nici nu folosesc apa de chiuveta decat fiarta si racita. Soacra mea sta la crte si acolo am si garajul unde voi creste prepelitele. Nici nu este mare distanta intre noi. In rest numai bune la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu am cum sa fierb atata apa. Consumul mediu pe zi este de 30 litri.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput