Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui pelepaul

BUna seara! de unde luati d-voastra manacare pt prepelite din Oradea?as dori o adresa

Ti-am raspuns pe mail.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Calinu71

la ce pret vindeti oul la otra actuala?

0.5 RON /buc.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki71

Marius, in acest model de incubator apa se pune doar in acele alveole care seamana cu cifra 2? Si daca da, atunci cand sunt ouale inauntru cum reusesc eu sa pun apa doar acolo? Si in ultimile 2zile de incubat se poate pune apa pe tot fundul incubatorului?
Stie cineva daca se poate pune otet in apa ultimilor doua zile? Mi-a spus cineva ca asa s-ar face pentru ca atunci otetul inmoaie coaja oului si pot ele ecloza mai usor.
Multumiri!
Toate bune la toti!

Da se pune in acele canale. Eu trag ouale putin deoparte si torn usor cu un vas care are un fel de cioc.
Nu stiu ce sa spun de otet, puii chiar respira acolo si vaporii de otet nu prea as crede ca le va fi de folos. Pe de alta parte cei care reusesc sa sparga coaja sunt sanatosi (asta nu inseamna ca nu pot fi ajutati uneori) dar sincer prefer sa mearga natural si sa ramana doar cei care sunt puternici. Nu sunt interesat de pui slabi sau cu probleme renunt din start la ei. Si asa mai apar probleme dar sa plec la drum cu ele ii, si ma chinui degeaba. Nu merita,.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Inca ceva. Pe marginea incubatorului unde se aflau alveolele pentru oua mai mari am pus un carton pentru ca ouale sa nu intre prin marginile acela. Am facut bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce nu? Eu nu am pus nimic insa de cate ori le invart trebuie sa le readuc pe grilaj. Poate asa este mai bine cum ai facut tu.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui kenzo_pit

eu puneam in incubatoarele astea noemale 250 de oua.170 pe gratar si 80 peste celalalte ca nu avea nimic.



Si cum le invarteai daca erau asa calare una peste alta?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


scoteam cele de sus intro ladita si o parte din cele de jos(adica faceam o felie d pizza jos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Care ar trebui sa fie temperatura din camera pentru a deschide incubatorul si cat timp maxim se poate tine incubatorul deschis pentru a intoarce ouale si a completa apa? Ceva aproximativ daca stie cineva sa-mi spuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki71

Care ar trebui sa fie temperatura din camera pentru a deschide incubatorul si cat timp maxim se poate tine incubatorul deschis pentru a intoarce ouale si a completa apa? Ceva aproximativ daca stie cineva sa-mi spuna?

Pai e bine sa nu fie foarte frig, la mine sunt 25 de grade Celsius si le invart si completez apa in 1-2 minute maxim.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kenzo_pit

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui kenzo_pit

eu puneam in incubatoarele astea noemale 250 de oua.170 pe gratar si 80 peste celalalte ca nu avea nimic.



Si cum le invarteai daca erau asa calare una peste alta?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


scoteam cele de sus intro ladita si o parte din cele de jos(adica faceam o felie d pizza jos)


Nu e cam incomod? Scoate baga de doua ori pe zi....

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput