Dovlecei de sept-oct 2009 *93* 7 luni!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

hello mamici de dovlecei!

alex- si eu tot pentru pat no 1 votez.

cris- daca merge la Andrei cu olita minune, imi vinzi si mie pontul de unde ai luat-o...poate, reusim si noi
elle- sa iti fie de bine...asteptem pozici.

si sa ma bag si eu in seama cu diversificarea.:
cris- nu te stresa prea tare cu papa pentru pitic. poate ca ai inceput prea devreme, si el nu era pregatit, mai lasa-l cateva zile si ia-o incet de la capat.
iata cum am procedat eu cu Matei,cu reteta de la pediatru de la medlife (ca de la Laura nu imi mai aduc aminte):

Alimentatia sugarului 5-6 luni


Sugari alimentati natural (la san)
Nu se diversifica pana la 6 luni cu conditia de a mentine un spor ponderal de 150g/saptamana.Pentru cei al caror spor ponderal este insuficient, in afara meselor de san la cerere se va incepe diversificarea la masa de pranz (ora 14.00) cu : supa de morcov si apoi la 10.00 fructe.
Sugari alimetati artificiali (cu lapte praf)
Vor manca 5 mese pe zi astfel : la 5 luni se va incepe diversificarea cu mese de fructe la ora 10.00 astfel :
- O banana (la cei fara dermatita atopica) + un mar parmen auriu copt la cuptor + 2 lingurite cereale fara gluten (cu orez de la Milupa sau Humana cu mar).
- Suc de diferite fructe cu 2 lingurite de cereale
I zi : 1 lingurita fructe + restul lapte
II zi : 2 lingurite fructe + restul lapte
III zi : 4 lingurite fructe + restul lapte
…….Pana la o masa completa ce va inlocui masa de lapte de la ora 10.00 (aproximativ 150g)
La 5 luni si 2 saptamani la pranz se va introduce treptat supa de morcovi (zeama sau direct piure) cate 20-30 ml/zi plus diferenta pana la o masa completa de lapte, pana se ajunge la 100-150 ml piure de morcovi.
Supa de morcovi: 500g morcovi taiati rondele +1 litru de apa, se fierbe la foc mic 2 ore, se mixeaza morcovii, ajutandu-se de zeama in care au fiert. Se pune din nou la fiert cu zeama in care au fiert (si se mai da intr-un clocot)
Rapid la cateva zile de la introducerea supei-crema de morcovi se va introduce in dovlecelul si albitura (patrunjel, pastarnac) supa de zarzavat facunduse astfel :
2-3 morcovi sanatosi, 2 bucati albitura (pastarnac, patrunjel), 1 dovlecel, 1 litru de apa
Se fierbe 2 ore la foc mic, se mixeaza si se mai da un clocot. La cateva zile de la introducerea supei creme de legume se va adauga treptat si o lingurita de ulei vegetal (ulei de germeni de porumb sau ulei de masline)

La 6 luni
-in supa crema de legume se introduce carne (piept de gaina/vita) fiarta separat (timp de 2-3 ore)

Exemplu de meniu la 6 luni :
5 mese X 150-180 ml
Dimineatza : 1 masa lapte praf/san + 1 linguritza cereale fara gluten
Ora 10.00: fructe (banana+ mar copt) + 2 lingurite cereale fara gluten
Ora 14.00: supa crema+carne fiarta separat (neaparat piept gaina sau vita cat mai batrana)
Dupa amiaza : lapte praf/san
Seara : lapte praf/san + 1 lingurita cereale fara gluten.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha74 spune:

claucia- si la noiiaurtul natural era un BUN LA TOATE. Manca orice cu iaurt. Supa fara iaurt- nici o lingurita, o dadea afara

iar acum este fan ciorbta cu bors, cat mai acra. supa cu galusti e bleah, nici nu vrea sa auda.

si inca ceva: trec prin perioada de place - nu place. Matei manca foarte bine orez, dar de un timp...nu-l mai vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mai, fiecare cu ce-l doare! Voi cu mancarea pentru bebei, eu cu mancarea pentru mine! Mi-e foame raaaauuuuuuuu!!!!!!!!! Nu ma stiu ce sa fac sa nu mai am sentimentul asta continu de gol in stomac.
Miha, uite asta e olita:

http://www.piticulvesel.ro/store/piticulvesel_viewItem.asp?idProduct=498

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

miha74 - asta e diversificarea de la Medlife . Pe asta o avem si noi (eu si Fragutza), cuvintel cu cuvintel.


h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Dar de ce se fierb legumele alea 2 ore???!!!! Daca le fierb 15 minute are ceva? Nu fac misto, chiar nu stiu! Eu le tin pe foc pana se inmoaie si gata.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



uf .. s-o trezit si eva .. si anna zici ca face break dance in leagan .. are o miscare de maini si picioare de speriat .. zici ca-si ia zborul de acolo ..

hepilica ce emotionant .. ia sa intru si eu. mai am ceva hainute, poate le trimit cuiva care are nevoie de ele.

mada ce simpatic e iri cu isi roade el degetelele! si ce frumos e cu caciulita rosie.

mimika asa e, toti sunt premiati.

monique

doris nu are voie kiwi. poate dupa un an abia sa-l introduci insa cu mare grija caci e alergen.

clau si eva iubeste iaurtul .. il pun in orice .. fructe, supa, ciorba, il papa bine chiar si gol.

nela superba!! ce fina si delicata este anita ta!! si sa stii ca a mai pus carnita pe ea!

cris eu zic sa nu-l fortezi ca mai rau faci. da-i sa pape numai ce ii place lui cateva zile si apoi incepi sa-i introduci cate un fruct/leguma in mancare sa vezi la care face urat. si tu deja i-ai bagat carnita de pui .. la 5 luni? mi se pare tare devreme .. nu da cu rosii .. cu eva am patit asa .. nu mai vroia supa de niciun fel .. am luat-o de la cap cu cate o leguma adaugata timp de cateva zile sa vad ce combinatie ii place .. in cele din urma, nu i-a placut niciuna si in ziua de azi, ma rog de ea sa manance supica/ciorbica ..

pupici

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Voi le dati copiilor apa? Cat am alaptat exclusiv nu i-am dat, dar acum incerc sa-i dau apa dupa fiecare masa solida si vad ca nu ii place. Nu as vrea sa o invat cu ceai. Bebeii vostri beau apa?

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

Mamici de pitici, eu am citit intr-o rev. prmita de la spital ca leg.daca le fierbi la abur sunt gata in 30min.Daca le fiebi in oala normala, 40 min.

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Elle sa ne spui si noua de restaurantul Indian, ca tare suna bine!

Sa nu va suparati pe mine, dar daca legumele alea fiarb 2 ore se duc naibii toate cele pe care le contin....sincer la oala cu presiune sau la abur maxim 30 minute e suficient...zic si eu!

-------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

[blue]Cristina[/blue], nici Theo nu vrea la inceput dar acum ii dau cateva lingurite si numai refuza.

mami de theodora ioana 01.09.2009
si andrei gabriel 23.07.2003

Poze Theo


Poze noi

Mergi la inceput