Ce ne-am face?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Si cum anume iti vei "desfasura activitatea IT" fara sa depinzi de altii?


Accesul la internet te face dependent de altiii?Chiar doresc sa ma lamuresti pt. ca este f. grav ceeace spui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cui trebuie sa-i multumesc pt. Avertisment?
Am incercat sa aflu dar nu am reusit.
Cine mi-a dat sanctiunea ar trebui sa dea dovada de onoare si sa recunoasca.Chiar nu stiu cu ce m-am facut vinovata.
Nimeni nu ma va putea opri sa transmit mesajele pe care le consider necesare sa le transmit.Cine ma va sanctiona fara o justificare serioasa trebuie sa dea niste explicatii justificate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Accesul la internet te face dependent de altiii? Chiar doresc sa ma lamuresti pt. ca este f. grav ceea ce spui!

Tu crezi in internetul bio sau internetul organic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu cred in internetul liber si care iti da libertatea cunoastrii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Eu cred in internetul liber si care iti da libertatea cunoastrii!

Intrebarea lui beren nu se refera la bitii ce vin la tine prin internet ci la electronii sau fotonii care ii transporta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Accesul la internet te face dependent de altiii?Chiar doresc sa ma lamuresti pt. ca este f. grav ceeace spui!



Pai sa le numaram, b.nica: doua la primarie, doua la prefectura ...

Sa-ti cultivi ogorul, sa-ti ingrijesti animalele, "fara sa depinzi de altii" poate ca inca se mai poate. Sapi si-ti faci fantana, defrisezi, vanezi, what do I know. Dar cum vrei internet fara sa depinzi de provider? Iti construiesti antena de satelit si decoder din lemn si hack in retea ca sa nu platesti? Ori care iti mai e independenta daca trebuie sa platesti pentru conexiune?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Uite dragilor,cu tot avertismentul, pe acest subiect al meu nu ma dau dusa!
Asa vreau sa atrag cat mai multi tineri spre o viata libera si fericita!
Am sa stau aici pana am sa gasesc modalitatea cea mai potrivita de a-i convinge pe cat mai multi tineri ca viata la oras nu este cea mai fericita!



B.nica, repet intrebarea ca de furie cred ca ai sarit peste ea:
Ce te opreste PE TINE?? De ce nu te retragi la tara?

Abia atunci, in cunostinta exacta de cauza vei gasi argumente pentru a ´´convinge´´ tinerii de valoarea vietii traita departe de oras si de distrigaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


B.nica, repet intrebarea ca de furie cred ca ai sarit peste ea:
Ce te opreste PE TINE?? De ce nu te retragi la tara?


Poate ... chiar fara internet?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

On topic.

Ceea ce descriu unii din cei care au postat la subiect este nu numai departe de ideea de a nu depinde de nimeni ci o si mai mare dependenta de societatea de consum. Este visul societatii de consum americane instituit acum cateva decenii: viata urbana dezlanata. Adica casa cu gradina departe de downtown dar integrata in societatea urbana. Cu utilitati la poarta (internet included), cu servicii la dispozitie, cu stranse conexiuni in reteaua urbana (gradinita, scoala, clinica, job, atelier auto, shopping, clubbing, etc). Acest mod de trai produce mult mai multa poluare decat viata in oras. Pentru ca o casa in afara orasului presupune utilitati lungi, cu intretinere scumpa, deplasari lungi cu consum mare, etc.

Viata cu adevarat independenta la tara este mult mai modesta, presupune agricultura de subzistenta, buda in fundul curtii, spalat rufe in covata (fara detergenti), incalzire cu lemne, trimis copiii cu vaca la pascut, deplasare cu caruta trasa de cai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

hm.

la sat (cati locuitori?), casa (de paie sau din prefabricate?), bucata de pamant (in Marele Canion sau nisip ca-n Florida), pasari(cate si de care? papagali se pun la socoteala?, ca astia-s la liber in californika), capre (si daca ai alergie la lactoza?), o vacuta (si daca esti indian si-o consideri sfanta?).

io zic sa nu azvarlim si copilul din copaie odata cu apa. mii de ani de civilizatie umana ne-au adus unde suntem si suntem foarte bine, mai bine decat inainte. intelept ar fi sa reparam ce nu merge, nu sa distrugem tot ce s-a creat, ca s-o luam de la capat exact si la fel. pentru ca exact asta s-ar intampla. nu toti putem trai la tara pe mosia proprie, ca n-are planeta pamant arabil suficient si nu toata lumea iubeste sapa, ar fi chiar culmea.

Mergi la inceput