La apusul flacarii violet

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Revenim on-topic?

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Intre timp, daca doriti sa www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1054774-legea-118-2007-astrologie-medicala-terapie-prin-masaj.htm" target="_blank">revedeti...


Dar pina la urma cum au ramas lucrurile la noi?
Stie careva?
Legea aia e in continuare in vigoare asa, cum era prezentata in acel articol?
Sint recunoscute ca specialitati medicale toate acele 50 de practici exotice de "medicina alternativa"?
Samanii respectivi sint recunoscuti ca "practicieni de medicina" dupa cursuri de citeva saptamini?
Genul asta de proceduri sint decontate de casele de asigurari?


Daca da, cred ca s-ar putea face bani frumosi din turism, sa vina lumea de peste mari si tari sa se minuneze, in rezervatia Romania - Evul Mediu perfect conservat :).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
1) Legea aia e in continuare in vigoare asa, cum era prezentata in acel articol?
2) Sint recunoscute ca specialitati medicale toate acele 50 de practici exotice de "medicina alternativa"?
3) Samanii respectivi sint recunoscuti ca "practicieni de medicina" dupa cursuri de citeva saptamini?
4) Genul asta de proceduri sint decontate de casele de asigurari?


1) -> 4) DA. Legea se poate consulta www.emedic.ro/Legislatie/163.htm" target="_blank">aici impreuna cu anexa (savuroasa).
Tot ce'ti trebuie este o diploma de studii superioare in orice domeniu (adica niste bani). Te adresezi apoi asociatiei profesionale a sarlatanilor* care'ti furnizeaza autorizatiile necesare (contra altor bani).
Dupa aceea iti poti primi linistit banii din Fondul national de asigurari de sanatate. M'as cam baga si eu la un 46. Am gasit si aparatura


EDIT: *astia's atat de prosti ca nici n'au fost in stare sa'si scrie corect "acreditarile". Cica Rofling adica traducerea emoticonului "rolling on the floor laughing" cand ceea ce dorea de fapt sa scrie era www.massagetherapy101.com/massage-techniques/rolfing.aspx" target="_blank">Rolfing.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Denizelule, asteapta-ma ca vin si eu , am facut rost si de chitara.


La recomandarea doctorului, dupa vaccinul de 2 luni i-am pus lui asta micu' sub limba 3 graunte de H3X1Y1N1 aka Tuja pentru ne(re)cunoscatori.

Vreau sa va spun ca n-a avut nicio reactie adversa de la vaccin (febra, iritabilitate crescuta, lipsa poftei de mancare...sau altele citite in prospect sau auzite de la altii). Si cum efectul placebo iese din discutie asta micu' avand 2 luni, eu zic ca sigur sigur a fost de la Tuja sau ma rog...de la ce mai ramasese din el dupa atatea dilutii succesive.

Mai mult, e important de mentionat ca bilutele au fost atat de eficiente incat efectul lor s-a propagat in timp, cel putin inca un an dupa, pentru ca nici la urmatoarele vaccinuri n-a avut reactii adverse, cu toate ca nu i-am mai administrat vreodata cele 3 graunte incolore!!!

Cat despre demonstratia pentru milionul de dolari, e problema de gradinita pentru orice homeopat, fie el chiar incepator. Doar ca ei sunt orientati exclusiv spre vindecare*, nu spre interese pecuniare meschine.

Citat:

Cum sa nu-i apuce disperarea pe producatorii de medicamente cand vine un homeopat bun care prescrie,in cunostinta de cauza,niste bilute de sub 10 Ron si vindeca dintr-un foc o groaza de necazuri ale pacientului? *
Ce sa mai zic de problemele care se ivesc in aceasta ciudata situatie cand Casele de asigurari medicale constata "minunea"?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Anca, dar nu te-ai andit ca putea si singur, fara graunte sa nu aiba reactii la vaccinuri? Nici Aidan nu a avut reactii la nici un vaccin si sunt milioane de copii care nu fac reactii. Eu am pus-o pe seama alaptatului dar poate nici de acolo nu vine faptul ca nu le-a avut.

Cat despre milion, daca ar fi atat de moralisti, ar lupta pt el numai ca sa ajute la research ca pun pariu ca nu au atat de multi bani ca si companiile farmaceutice. Nimeni nu da cu piciorul la 1 milion de dolari, fie ca il baga in buzunar, fie ca il doneaza, fie ca il baga in cercetari.

Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Blackpanterro, raspunsul meu s-a dorit a fi unul ironic, ma gandeam ca se intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nu ma prea pricep, daca nu practic... :)

Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

1) -> 4) DA. Legea se poate consulta www.emedic.ro/Legislatie/163.htm" target="_blank">aici impreuna cu anexa (savuroasa).
Tot ce'ti trebuie este o diploma de studii superioare in orice domeniu (adica niste bani). Te adresezi apoi asociatiei profesionale a sarlatanilor* care'ti furnizeaza autorizatiile necesare (contra altor bani).
Dupa aceea iti poti primi linistit banii din Fondul national de asigurari de sanatate. M'as cam baga si eu la un 46. Am gasit si aparatura


EDIT: *astia's atat de prosti ca nici n'au fost in stare sa'si scrie corect "acreditarile". Cica Rofling adica traducerea emoticonului "rolling on the floor laughing" cand ceea ce dorea de fapt sa scrie era www.massagetherapy101.com/massage-techniques/rolfing.aspx" target="_blank">Rolfing.


Nu stiu daca sa rid sau sa pling.
Tinind cont de edit, mai degraba as ride.
Amintindu-mi insa ca io chiar traiesc in tara asta, imi trece cheful de hlizeala.

Da' aia de pe didactic.ro sint cretini??? Cum adica "kit astrologie si meteorologie"????
---------

Xeno, schimba titlul topicului.
Flacara violet rulz.
Nu numai ca nu apune, da' se simte mai bine ca niciodata. Pe partea noastra de strada.


(lucru pe care de altfel il puteam constata si pe sub-forumul alaturat :P. Cind primii doi oameni in stat umbla cu samanu' dupa ei, la ce naiba sa te mai astepti....)
-----------

Noi nu trebuie sa ne aliniem la fro' legislatie UE in domeniu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Cum sa nu-i apuce disperarea pe producatorii de medicamente cand vine un homeopat bun care prescrie,in cunostinta de cauza,niste bilute de sub 10 Ron si vindeca dintr-un foc o groaza de necazuri ale pacientului?
Ce sa mai zic de problemele care se ivesc in aceasta ciudata situatie cand Casele de asigurari medicale constata "minunea"?


ia trimite-mi si mie un homeopat din asta, sa ma vindece si de ce n-am si atunci, jur, ies in Centru' Civic si "convertesc" macar juma' de orash.
Imi amintesti de unu' de la la tv care spunea ca toate bolile se vindeca cu mere .cura de mere.ti-e foame, mananci mere, ti-e sete mananci mere, ti-e somn -mananci mere.


Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat
Perceptiile tuturor in viata si despre viata sunt diferite, dar n uasta e topicul aici.
Ideea nu este interzicerea hlizelii, Doamne fereste, insa mesajele de acest gen sunt de la inceput numai o bascalie, atit asupra subeictului (ceea ce nu face rau nimanui) dar, mai urat, asupra oricarei persoane care se trezeste si are taria de a-si mentine alt pucnt de vedere decat al mistocarilor de servici.


Danat, sunt destule intrebari serioase care au fost formulate in discutia asta si la care nici un suporter al homeopatiei n-a oferit raspuns. De exemplu, pentru Laura si mine ramane un mister absolut ce anume inteleg homeopatii prin "solutii-dilutii" in care s-ar gasi o milionime dintr-o molecula de substanta "utila" (sau "activa"). Prin deformatie profesionala probabil, noi intelegem ca exista o probabilitate infima ca in "paharul cu remediu" sa fie si altceva decat doar apa. Daca tu stii, poti sa ne explici ce inseamna aceste dilutii de concentratie foarte mica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Laura si mine ...
Prin deformatie profesionala probabil, noi intelegem ca exista o probabilitate infima ca in "paharul cu remediu" sa fie si altceva decat doar apa.

Eu va tin pumnii sa va lamuriti.


Poate aveti mai mult noroc decit Xeno, Doruletz si ceilalti care s-au intrebat/minunat/amuzat, temeinic si argumentat si in mod repetat, de-a lungul vremii, pe DC, cu privire la aspectul in cauza....
Misterul a ramas de nepatruns.


Edit: Scuze. N-am vrut sa-ti tulbur iluzia ca ai fi primul/unicul care a sesizat problema. Multumita, desigur, deformatiei profesionale :/.



Mergi la inceput