Fulgusori de nov-dec 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lavi, Diana, multumim de vorbele bune si gandurile asisderea. Din pacate, la hemato, medicul a fost impresionat neplacut de analize( sa citez pe mama" s-a crusit cand a vazut ce scrie pe buletinul de analize) si a spus sa fie adus de urgenta acolo . Se pare ca daca acele rezultate sunt corecte, nu mai e timp de pierdut. Ne rugam si noi sa avem puterea ( si el si noi) si sprijinul Celui de Sus sa depasim acest hop cu bine. familia lui nu stie nimic... tare sunt prapastiosi... si mai ales ca toate astea costa si ei nu au bani nici de facturi. Acum, sa fie problema de bani , ca de astia gasim noi, si sa se poata rezolva!!!


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Sa vedem cu ce incepem. Hmmm, greu. Discutii sunt peste tot… Important este sa alegem alimente cat mai putin alergenice, cat mai usor tolerate si cu un gust apreciat de bebelusii obisnuiti pana atunci cu gustul dulceag al lp sau al laptelui matern.
Care ar fi aceste prim alimente: cereale fara gluten, cartoful dulce, dovleacul, morcovul, dovlecelul, avocado, banana, marul, para, piersicile.
Vreau sa va spun ca am gasit multe site-uri care recomanda carnea ca prim aliment, desi nu prea respecta cerintele enuntate de mine mai sus, s-ar recomanda ptr continutul bogat in fier natural, usor de absorbit si ptr ca e f hranitoare (bebelusii hraniti cu carne cresc mai bine). Asa ca va inteleg nedumerirea si dezorientarea…
Asociatiile americane si canadiene de pediatrie recomanda bineinteles cerealele fara gluten, in special orezul. Pro: se pot amesteca cu laptele cu care era obisnuit bebe deci sunt relative usor acceptate, sunt nelergenice, usor de digerat (bebelusul poate ca nu are amilaza intestinala prea bine reprezentata, dar o are pe cea salivara. Oricum bebelusii saliveaza in exces iar saliva cu amilaza salivara ajunge in stomac odata cu alimentele unde isi continua actiunea ptr ca ph-ul din stomacelul lor e mult mai ridicat ca la adult si are conditii propice de actiune), multe cereale sunt imbogatite cu fier si vitamine, orezul e bogat in carbohidrati si apre mai mult apropiat de fructe sau legume decat de cerealel in sine. Contra: ba ca ingrasa, ba ca-i umfla dar de fapt nu-i hraneste, ba ca fierul nu se absoarbe chiar din cauza cerealelor (asta e valabil la cele integrale cu multe fibre, nu la orezul din cerealele ptr bebelusi cu care se incepe practic) , ca-i constipa etc. Cate site-uri atatea pareri.
Bananele: multi spun ca e un aliment ideal ptr bebelusi ptr ca e dulce, usor acceptata, hipoalergenica, bogata in potasiu etc. Contra: ar acumula f. usor substante toxice (fungicidele cu care sunt stropite ca sa reziste la transport), constipa, unii spun ca sunt alergenice mai ales partea cu seminte.
Legumele vs fructe, vesnica discutie. Unii recomanda sa incepi cu legumele ca altfel bebelusii accepta greu legumele dupa gustul placut si dulce al fructelor. F adevarat ptr schema romaneasca cu patrunjel, telina si pastarnac in supa. Bleac, nici nu ma mir ca nu accepta… Dar daca dam ptr inceput cartoful dulce (un fel de cartofo-morcov, se gaseste in hipermarcheturi, selgros, metro etc) sau dovleac sau dovlecel sau morcov care sunt dulci si placute la gust, hranitoare o sa le accepte relativ usor fie ca le dai inaintea fructelor, fie dupa.
Marul: unii spun ca e excelent ca prim aliment, schema romaneasca il si propune de obicei ca prim aliment introdus. Spun ca gustul placut dulce acrisor il face usor de acceptat, in realitate nu prea e asa, bebelusii accepta mai greu marul decat para sau banana sau piersicile. De asemenea nu se recomanda la bebelusii cu reflux.
Avocadao bine copt (sa fie moale la pipait) e coniderat aliment ideal ptr start. Extrem de hranitor, cu gust neutru, usor dulceag, consistenta pastoasa, hipoalergenic. La asta chiar n-am gasit opinii contra.
Concluzia: conteaza prea putin cu ce incepeti. Cata vreme este unul din alimentele de care am zis mai sus. Se dau copiilor portii mici, treptat, atat cat doresc fara sa fie fortati sa manace prea mult, laptele ramane baza o mai spun inca odata.
Eu nu sunt de accord cu schemele traditionale romanesti in care la 7 luni copilul are deja 3 mese complet diversificate si mai suge seara si dimineata. In fine asta mi se pare mai potrivit ptr un copil trecut de un an. Mai bine introducem cate un pic, tot la 2-3 zile altceva, azi 1 lingurita de banana, maine 2 lingurite de banana, poimanine 3 lingurite de banana si una de cereale la alta masa, a doua zi mai cresti cu o lingurita, a treia zi nu-i mai dai banana ci ii dai avocado de ex o lingurita si completare lapte/cereale si tot asa, astfel bebe nu manaca mult ci experimenteaza gusturi si texturi noi.
Parerea mea!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Dimomo, la copii cu alergii e bine sa se amane cat mai mult diversificarea, dar cum voi sunteti caz special care tolerati f greu orice fel de lapte altul decat cel de mama si deja papati cu succes morcov si carne e greu de luat o decizie. Intreaba medicul daca nu ai putea macar sa incerci sa-i dai cu lingurita legume si fructe si cereale fara gluten asa usurel, sa scapati de completarea cu biberonul. In fine, la voi e tare delicat si greu de luat o decizie...


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Buna dimineata, fetele si bebei, oferim cafelutza obisnuita si o imbratisam mult mult mult pe Ionela , sa iti dea Dumnezeu putere multa. Vestile de la Lalu ne bucura, Dianei ii multumim pentru informatii, iar pe restul mamicilor le pupam si va trimitem multa caldura si soare. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Diana, in cea mai mare parte iti impartasesc opiniile despre diversificare. Nu stiu daca fac asta pt ca am ajuns sa am incredere in tine si accept usor ideile tale sau pentru ca asa cred eu pur si simplu( ma cercetez sa aflu cauza) Cert e ca nu prea ma vad cu inlocuirea meselor de lapte cu alimente in foarte scurt timp... si nici cu indulcitorii.
Despre momnetul la care vom incepe... eu sper sa fie cat mai aproape de 6 luni, inca nu m-am consultat cu Mihnea sa vad ce parere are el... sper sa nu-mi dea planurile peste cap. Eu am o problema cu cerealele in sensul ca... nu prea as baga lapte de vaca sau lapte praf pentru a le amesteca... dar nici cu pompita nu ma vad prea des... In rest, cerealele ar fi ok pt mine... impedimentul ar fi , sincer vorbind, faptul ca nu sunt foarte prietenoasa cu pompa de san...

Andre Multumesc mult. Eu sunt optimista.... sau poate inca nu realizez... dar... trebuie sa ne descuram... nu suntem singurii de pe planeta care au probleme... deci nu e imposibil sa luptam cu ele.


Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

tot eu...

Deci am gasit subiectele noastre vechi sa vedem daca reusesc sa pun link la ele: de ex cap 22 http://forum2.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148500&whichpage=1
Bun merge. Deci trebuie intrat la clubul scutecelor si dat in bara de deasupra tabelului cu subiecte in dreapta: subiecte din ultimele 60 de zile si apar inclusiv ale noastre printre celelalte. Cineva trebuie sa le logheze si sa faca munca de chinez batran sa refaca toate linkurile.
Si inca cineva sa se logheze daca ziceti ca-i buna ideea mea cu PM-ul la fete sa sa trimita PM-ul. Eu zic pas ca deja am scris o ora la chestia cu diversificarea.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

IONELA, LAVI, DIANA interesant ce ziceti voi cu diversificarea. Hi, hi pana nasc eu cred ca o sa fiu toba referitor crestere bebei. :)))....Dar cine stie cum o fi cand m-oi vedea in practica...

Bre, vreau sa vad si eu pozele cu Santi si Bubu. Mai trimiteti o data linkul pliiiz?

IONELA ce vesti triste cu varul tau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

DIANA am stat pana la 1 noaptea sa descarc teatrul radiofonic ca nu ma mai aveam rabdare sa il am la mine in calculator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Buna dimineata,

Ionela mersi de cafea. De la tine n-am mai baut, dar e tare buna

Eu am inceput sa fac o lista cu discutiile interesante, cum e cel cu diversificarea, ca pe cand o sa ma bat si eu de acesta problema voi veti fi la alte teme.

Si eu ma intreb cat se poate continua cu stimularea lactatiei.
Mie pediatra din spital, care mi-a dat Galafor prima data, mi-a zis ca in momentul in care apare laptele sa ma opresc, si sa reiau pastilele daca imi scade. Acum beau ceai de lactatie de la Fares.

Scrisesem ceva despre vaccin dar tocmai m-a sunat asistenta si mi-a zis sa nu ma mai duc azi , ci maine.

Ma duc sa pap si eu ceva, ca piciul doarme.

CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
http://family.webshots.com/album/576105196nUplYZ
http://picasaweb.google.ro/c.borostean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

monica, ti pumnii ptr eco, sa fie bine. sanatoasa sa fie ca are timp sa creasca mai incolo, chiar si 50 de grame nu e rau, important e ca a pus ceva si nu a scazut. O sa aibe saptamani mai bune si o sa compenseze, plus ca pe masura ce creste regurgitatiile se reduc cantitativ pana la disparitie!

Ionela,
in privinta cerealelor, am si eu aceleasi retineri decat sa le dau cu lp mai bine nu le dau si nu ma omor nici eu dupa muls. Lapte de vaca nu se da sub un an e extrem de alergenic si poate da hemoragii digestive la bebelusi. O alta solutie e sa amesteci cerealele cu fructele sau legumele sau mai incolo putin cu iartul (de fapt copii mei doar asa le-au acceptat pana la urma, Timeea nici asa nu prea s-a omorat dupa cereale). Mai e solutia sa le dai pur si simplu amestecate cu apa sau exista orez cu roscove de la Nestle, faina de roscove e pe post de inlocuitor de lapte praf si este ideal ptr bebelusii cu alergie la laptele de vaca!

Ma bucur ca v-a placut ideea mea cu teatrul radiofonic!


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput