Trombofilia o cauza a infertilitatii - 22 -

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Miki, te rog, raspunde-ne si noua cand poti

Eu chiar m-am panicat, si asta pentru ca sunt constienta ca stii ce spui.
Eu nu sunt convinsa nici de aspenterul meu la doua zile, mi se pare putin, chiar daca am numai MTHFR C677T heterozigot

Am , pana la urma, 3 sarcini pierdute, si nici macar o data nu am vazut embrionul

De medici, sunt satula...mi s-a spus inclusiv sa incerc pana cand se prinde, ca doar toate analizele arata ca sunt ok

Dar, cine mai poate face asta asa.....dupa noroc!!??!!!


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarrah spune:

salutare fetelor,

letzy
- Felicitari si sarcina usoara ! trebuie sa fii f fericita, nu trebuie sa-ti fie frica !

miki-

azi am fost la dna dr Uscatescu. am facut si analiza pt diateza hemoragica si a iesit ok. de azi am inceput clexane de 0,4. voi ori cu 24 de ore inainte de ET iar apoi il reiau dupa alte 24 de la procedura.
si mie mi-a dat vit C 1000 mg/zi, acid folic 10 gr, Mg+B6 2/zi. mi-a mai spus sa incep sa iau Medyn Forte sau Femibinon.

rugaminte... are cineva o cutie in plus ? sau cum il pot comanda si in cat tim poate ajunge ?

pupici si succes tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Valentina imi pare rau ca te-am speriat. Vitamina C 1gr/zi intareste sist imunitar f mult, creste natural killerii care in cantit f mare ac ataca embrionul. Eu am luat 3 luni de zile Vit C 1 gr/zi si in nov am aflat ca am NK 28%, peste limita cu mult. Chiar dc ramai gravi ac pot ataca apoi embrionul si se opreste din evolutie. Dc vit C mai are si zinc at sist imunitar e si mai intarit. Un sist imunitar intarit nu se impaca cu fertilitatea (chiar dc sunt in limitele intervalului tau de referita NK nu tb sa depaseasca 12%)
Vit E prea multa dauneaza si ea, asta stiu ca face rau si barbatilor dc o iau non-stop Se ia ori o zi da 1 ba , ori 10 zile da 10 ba. Ginecologa mea mi-a zis si ea ca vit C si Vit E nu se iau decat 10 zile pe luna din zi 1 a CM.
Dr Uscatescu isi depaseste cateodata atributiile si prescrie si ce nu tine de hematologie. Se ia dupa scheme din Ungaria unde vede ca da dr vit C. Da , face bine, dar nu luata non stop Zadori da 500-750mg nu 1 gr/zi si asta numai inainte de FIV.
Eu voi lua Vit C doar dupa ce voi vedea inimioara dar nu 1 gr/zi. Mi-e frica sa iau f mult pt ca am NK mariti.
Sfatul meu e sa faci anal imunologice de la Institutul V Babes: imunofenotipare limfocite, anticorpi aniti ADN si anticorpi antinucleari. Toate fac vreo 400 ron.
Imi pare rau ca te-am speriat dar eu cand va scriu o fac pt ca va vreau binele.



Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Valentina_D spune:

Miki si multumiriiiiiiiii

O, Doamne, pana ajung sa le fac, o sa tin cont de ce ai spus si nu o sa mai iau decat 10 zile de la prima zi a CM
Bine ca nu a trecut mai mult
Deocamdata nu stau grozav deloc cu banii, dar cat de curand merg sa imi fac analizele precizate de tine


MTHFR C677T heterozigot, 3 sarcini oprite din evolutie la 5s, 6s si 7s


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Letzy poti lua o omega 3 cu acid folic si B-ri de la Dopell Hertz
Sarrah ma bucur ca te-a trecut pe clexane de acum dar ai grija cu vit C pt ca ai NK mariti.
Valentina pana faci anal zic sa nu mai iei vit C, asta e urgenta sa o iei dc ai fragilitate capilara, cand faci clexane. Lui Mcrissa tin minte ca i-a bagat-o at cand incepuse sa-i curga sange din nas.

Eu nu sunt dr , va scriu din ce am citit. Nu vad urgenta ac vit C 1gr/zi mai ales at cand bb tb sa se implanteze. Am mai pus un link in cap trecute in care spunea ca vit C de la 1 gr in sus este avortiva.


Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Am gasit art despre Vit C si avortul acasa http://www.sisterzeus.com/Hsp1shlp.htm


Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Despre cresterea NK cu vit C

http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=2767105




Miki Anul asta pun d'un pui...... 2010 e anul meu
MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)
Caut pregnyl........... ieftin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

Letzy, felicitari fata draga , sa ai o sarcina usoara (atat cat poate fi ea la noi mutantele), hai ca se poate , de fiecare data cand iti pierzi speranta priveste puiul mcrissei

miki sar'na

stai ca vin si intrebarile ca deh m-ai invatat cu narav

intrebare 1:aspenterul se ia continuu (adica si in perioada cm-ului)?
intrebare 2:daca eu ma duc la dr uscatescu si am luat aspenter timp de vreo 2 sapt (am o pauza de cateva vreo 4-5zile), oare nu este influentat rezultatul analizei antitrombina III pe care stiu sigur ca o voi repeta , dar si a altora , pe care poate ma va pune sa le repet?

sarrah,stiu ca mcrissa anuntase ca mai are ceva medyn forte, si pe mine m-ar fi interesat , insa daca nu l-a dat poate intri tu in posesia lui
am si pt tine o intrebare :cat ai stat la cabinet la dna dr uscatescu ?


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




MTHFR C677T genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Letzy, felicitari! Nici nu-ti mai zic de sarcina, c-o ducem noi cumva, doar sa fie la termen si bebe sanatos!
Cand ai avut ultimul CM?


2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Letzy felicitari!!!Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!!!

Fetelor poate ati mai vorbit,dar ce parere aveti de laptisorul de matca???Oare e bun pt mutatia mea???Ca am inceput sa iau.Marti ma duc la gine,sa vedem ce zice si ea.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Ingerasi mici,mami,tati si Bea nu va vor uita niciodata


MTHFR C677T heterozigot, 2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s

Mergi la inceput