Fetele din Austria (30)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Cam liniste pe aici

Fetele din Austria, mai sunteti prezente pe aici?
Din Viena?

Am intrebari, nelamuriri in legatura cu Ecardul.
Ma poate ajuta cineva cu raspunsuri?


Pot sa-mi fac ecard in baza sotului, ca coasigurat?
Care sunt conditiile, ce acte este nevoie?

Amandoi suntem cetateni romani, avem meldezetel(Viena), eu nu mai muncesc pt ca jobul mi-ar pune sarcina in pericol, deci contractul mi-a fost intrerupt imediat ce am anuntat sarcina la sef(am muncit f putin, 1 luna, sarcina fiind neplanificata), sotul cu contract de munca(tot in Viena), legal. Deocamdata acum nu munceste, munca incepe undeva 15 martie, eu voi naste in jurul 15 mai. Daca acum nu munceste sotul, desi contractul de munca nui, prin urmare nici ecardul nu este activ.
(are de ala temporar, cu stelute pe verso, stiu ca dupa 6 luni, (de munca?) ii va da alt ecard fara stelutele alea)


Cineva mi-a zis ca trebuie ca sotul sa aiba minim 3 luni muncite ca sa pot beneficia de asigurare ca sotia lui(coasigurat). 3 luni anul asta. El are inca 3 luni muncite, dar sunt din anul 2012, astea nu se ia in considerare pt ecard?
Din 15martie-15 mai, abia 2 luni vor fi muncite de sot.

Ramane sa platesc nasterea, spitalizarea? Cat costa? 1000-3000 euro?
Am vreo sansa sa pot naste gratuit? Un centru ceva?
Cum de procedat?
Si la spital unde voi face inregistrarea pt nastere(am amanato pe luna martie din cauza ecardul, in speranta sa o pot rezolva pana in martie), cand vine momentul nasterii, as putea sa fac plata esalonat(in lipsa de ecard pe numele meu)?
Sau in cazul nasterilor nu se mai ia in considerare regula celor 3 luni(cum e in alte tari)?

Va rog niste sfaturi, info, daca cunoasteti.

Va multumesc anticipat.




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

23+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Am uitat sa mai adaug ca am rasfoit mult site-ul http://www.wgkk.at, am dat si de sectiunea "coasigurare"(Mitversicherung, daca nu gresesc), este acolo si un ghid online. Am gasit si formular de completare, dar nu stiu sigur in ce categorie ma includ:
Mitversicherung_pflegender_Angehöriger --> aici se cere si contractul de munca al sotului, deci, se aplica regula cu 3 luni?
ori
Mitversicherung_Gattin_Gatte --> aici nu se cere contractul de munca, deci, nu se aplica regula cu 3 luni muncite?

Sau eu ceva nu inteleg acolo?

Este si adresa unde am putea sa ne ducem sa intrebam.Din pacate nu stim germana destul de bine ca sa ne descurcam
Stim engleza.

As avea nevoie de sfaturi din experientele voastre daca ati trecut si voi prin asta.



Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

23+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Am MutterKindPass. Merg la ginecolog atunci cand ma cheama. Prima data la ginecolog am platit, a doua oara nu am mai platit(fara ecard).
Primele analize la laborator nu am platit ca am putut sa-mi folosesc ecardul, la urmatoarele analize din sapt 28 (pt laborator, eco) vor fi cu plata, pt ca nu am ecard.




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

23+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Buna,

vad ca inca nu ti-a raspuns nimeni, asa ca, desi nu-s in Austria, incerc sa te ajut.
Tu intri la categoria Gatte/Gattin (sot/sotie), nu pflegender Angehöriger, ca n-ai grija de cineva care e "pflegebedürftig" din familia voastra.

Ce nu inteleg este cum de ti-a fost intrerupt contractul, in Austria nu sunt protejate viitoarele mame? In Germania nu are voie sa iti rezilieze contractul din cauza ca esti insarcinata. Am gasit si pentru Austria:
http://www.jusline.at/10_K%C3%BCndigungsschutz_MSchG.html
In timpul sarcinii si 4 luni dupa ce ai nascut nu au voie sa te dea afara. Ce contract ai avut?

Aia cu plata nasterii ma tem ca nu-ti poate spune nimeni de pe forum, e ceva ce trebuie sa stabilesti tu direct cu spitalul (daca e posibil si in ce conditii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Multumesc mult pt raspuns Christa

Si eu m-am mirat ca mi-au intrerupt imediat contractul de munca.
Poate sefii nu au vrut bataie de cap cu mine si pana sa ajung la medic sa aduc si hartia de la medic, ei au trecut la actiune fara sa ma anunte macar, ca eu nu am semnat nimic ce ar dovedi ca contractul e incheiat.
Au profitat si ei de asta ca suntem straini si nu stim legea. Nah, asta e, nu mai pot face nimic.
Contract de munca in agricultura, desi firma e privata salariul il primeam de la stat(la sfarsit de luna pe aceeasi data). De acolo si Ecardul, am inteles ca wgkk e ceva de stat.
Ufff imi cer scuze daca nu ma exprim corect.

Nu cunosc legea cum e aici, dar mai intelesesem ca daca ii controleaza pe sefi ca eu am contract de munca si nu activez la locul de munca, ei primesc amenda, ceva de genul.


Luni incolo o sa mergem la biroul de asigurari, sa incercam macar, si o sa vedem ce si cum, poate reusim sa rezolvam ceva.




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".

23+ cu
Multumim lui Dumnezeu! Sa creasca sanatos si sa fie cuminte pana la termen de 40s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Draga DenyAnd, din pacate nu te pot ajuta fiindca nu stiu cum se procedeaza. Eu si copiii suntem co-asiguratii sotului, dar nu stiu amanunte pe tema obtinerii E-Cardului. Sarcina si nastere usoare iti doresc! Si sa ai un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Ti-au dat ceva in scris ca te dau afara? Din cate stiu, legea e valabila si daca duci ulterior dovada de la medic ca erai insarcinata cand te-au dat afara.
Acum nu stiu cand s-a intamplat treaba si cat timp ai sa ii instiintezi, daca nu cumva e prea tarziu intre timp.

Cu asigurarea sotului nu stiu cum e, daca incepe abia mai incolo, cel mai sigur va pot lamuri cei de la asigurare direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

in Austria asigurarea intra in vigoare din secunda angajarii (muncii pe cont propriu inregistrata la WKO samd)
Asadar, de la 15 martie cu siguranta vei fi coasigurata fara probleme.
pt luna care a ramas pana atunci nu stiu ce sa zic, o sa te lamureasca la asigurari.

Pana una alta, fetele din Viena, va invit la concert, pe 23 februarie, la ora 20:30, la Alte Schmiede. Mi se canta o lucrare in prima auditie in cadrul festivalului de muzica contemporana. E concertul de inchidere si sunt cei mai grozavi compozitori in viata dn Ro cantati. Ansamblul contine si doi romani, la flaut si pian, vioara din germania si cello o vieneza de origina sarbeasca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

As veni, darrrr... stii tu, ma retine "ceva"!

Mergi la inceput